EUROBASKET 2015

Španci že drugič izgubili, Hrvati ugnali Makedonce

Objavljeno 09. september 2015 01.33 | Posodobljeno 09. september 2015 02.23 | Piše: STA, S. U.

Tokrat v Zagrebu brez presenečenj.

Hrvati so v drugem polčasu vendarle pokazali svojo moč in zanesljivo ugnali nekdanje »brate« iz Makedonije.

ZAGREB, BERLIN – V tretjem krogu košarkarskega evropskega prvenstva so favorizirane reprezentance z odliko opravile svoje delo v skupini C. Najprej je Slovenija premagala Nizozemsko z 81 : 74 (41 : 29), nato je bila Grčija boljša od Gruzije z 79 : 68 (50 : 22), v zadnji današnji tekmi v zagrebški Areni pa je Hrvaška ugnala Makedonijo s 73 : 55 (30 : 32).

Grčija je dosegla tretjo zmago v skupinskem delu. Po Makedoniji in Hrvaški je v današnji tekmi tretjega kroga v Zagrebu premagala še Gruzijo. Vse dvome o zmagi je razrešila v prvem polčasu, ki ga je dobila s 50 : 22. V nadaljevanju je zaigrala dokaj racionalno, navkljub temu v nobenem trenutku ni ogrozila svoje zmage, hkrati pa je varčevala moči za veliko pomembnejši četrtkov dvoboj s Slovenijo. V grški reprezentanci je bil najučinkovitejši Nick Calathes z 19 točkami in osmimi podajami, Kostas Koufos in Giannis Antetokounmpo sta dodala po 12 točk. V gruzijski je Tornike Šengelia dosegel 20 točk, Manučar Markoišvili pa 11.

Hrvaška je dosegla drugo zmago, Makedonija pa doživela drugi poraz na letošnjem sklepnem turnirju v Nemčiji, Franciji, Latviji in na Hrvaškem. Makedonci so bili v prvi polovici tekme povsem konkurenčni gostiteljem, ki pa so v drugem polčasu vendarle pokazali svojo moč in zanesljivo ugnali nekdanje »brate« iz Makedonije. V domači izbrani vrsti sta bila najučinkovitejša Dario Šarić in Bojan Bogdanović. Prvi je 15 točkam dodal še sedem skokov, drugi je prispeval 13 točk, v poraženi pa je Predrag Samardžiski dosegel deset točk.

Slovenija je v današnji prvi tekmi v skupini C na kolena spravila Nizozemsko.

Turki boljši od Nemcev

V berlinski skupini B je Srbija odpihnila Islandijo s 93 : 64 (42 : 32). V zmagoviti reprezentanci sta bila strelsko najučinkovitejša Nemanja Nedović s 15 in Miroslav Raduljica s 13 točkami, v islandski pa Logi Gunnarsson z 18 točkami.

V drugi tekmi je bila Turčija pred 13.500 gledalci boljša od Nemčije z 80 : 75 (41 : 24). V domači izbrani vrsti sta bila najučinkovitejša Dennis Schröder s 24 in Dirk Nowitzki s 15 točkami, v turški pa Cedi Osman s 17 točkami in Semih Erden s 16 točkami ter z devetimi skoki. Izkazala sta se tudi Ersan Ilyasova in Ali Muhammed, oba sta dosegla po 15 točk.

V tretjem dvoboju v nemški prestolnici je Italija nekoliko nepričakovano, a povsem zasluženo premagala Španijo s 105 : 98 (42 : 45). Pri »azzurrih« sta blestela Danilo Gallinari (29 točk, osem skokov in šest podaj) in Marco Belinelli (27 točk in sedem podaj), pri Špancih pa je bil razpoložen le Pau Gasol (34 točk, deset skokov in pet podaj).

V sredo so na sporedu tekme četrtega kroga, pari pa so skupina A: BiH – Finska, Poljska – Izrael in Rusija – Francija; skupina B: Turčija – Srbija, Italija – Nemčija in Španija – Islandija; skupina C: Slovenija – Grčija, Makedonija – Gruzija in Hrvaška – Nizozemska; skupina D: Belgija – Češka, Latvija – Ukrajina in Estonija – Litva.