EUROBASKET

Litva s pol moči povozila Belgijo

Objavljeno 13. september 2013 18.46 | Posodobljeno 14. september 2013 00.58 | Piše: STA, Ma. F.

Belgijci že pred to tekmo niso imeli prav veliko možnosti za preboj v četrtfinale.

LJUBLJANA – Košarkarji Litve so v prvi tekmi 2. kroga drugega dela evropskega prvenstva v Ljubljani (skupina E) premagali Belgijo s 86 : 67 (18 : 12, 44 : 21, 69 : 35). Litovski košarkarji, ki so se v drugi del prvenstva uvrstili skozi šivankino uho, potem ko so na zadnji tekmi na Jesenicah že zaostajali proti BiH, so se v Stožicah povsem razživeli. V prvem krogu so gladko opravili s Francijo, danes pa so bili njihovi tekmeci Belgijci, nekoliko presenetljivi udeleženci drugega dela. Čeprav so začeli zadržano, so baltski košarkarji povsem povozili Belgijce, ki so s tem izgubili še zadnje teoretične možnosti za izločilne boje.

Belgijci, ki so v prvem krogu drugega dela po solidni predstavi morali priznati premoč Srbiji, že pred današnjo tekmo na zadnjem mestu niso imeli prav veliko možnosti za preboj v četrtfinale. Dokončno pa so jih izgubili sredi prve četrtine, ko se je Litva prebudila in po začetnem zaostanku z 1 : 5 najprej izenačila, nato pa pri izidu 13 : 12 začela suveren pohod do zmage. Belgijci so od takrat do konca prvega polčasa dosegli le še devet točk, Litovci pa so z natančnimi meti rešetali koš tekmecev in nenehno večali razliko.

Ukrajinci so presenetili Srbe

Košarkarji Ukrajine so premagali Srbijo z 82 : 75 (18 : 21, 41 : 40, 63 : 54). Že začetek za srbske košarkarje, ki so imeli sicer bistveno močnejšo podporo s tribun, ni bil najboljši. Ukrajinci so večji del prve četrtine vodili, res pa je bila največja razlika le tri točke. A izenačena tekma se je nadaljevala tudi v drugem delu, ko so borbeni Ukrajinci že povedli z 41 : 35. Srbski selektor Dušan Ivković je z minuto odmora umiril svoje košarkarje, ki so do odmora prišli do 40 : 41.

Toda Srbiji igra ni stekla. Napake, izgubljene žoge in zgrešeni čisti meti ter precej mirnejši in natančnejši tekmeci na čelu s skoraj nezgrešljivim Maksimom Kornjenkom (na koncu 21 točk) in temnopoltim Eugenom Jeterjem (20) so v 26. minuti pripeljali do vodstva Ukrajine s 53 : 44. Nova srbska minuta odmora ni pomagala, Ukrajina je še naprej dobro nadzorovala tekmo, ustavila vsak poskus Srbije, da bi se približala, za nameček pa je Jeter v zadnji sekundi tretje četrtine zadel še trojko za 63 : 54.

Srbiji je tako za preobrat ostal le zadnji del. Toda Ukrajina je hitro pokazala, da priložnosti za prestižno zmago ne bo spustila iz rok.

Košarkarji Francije so v tretji tekmi drugega kroga evropskega prvenstva v Ljubljani (skupina E) premagali Latvijo s 102 : 91 (31 : 15, 52 : 35, 76 : 65).