PRIPRAVE

Francozi s Parkerjem
prizemljili Slovence

Objavljeno 02. september 2013 12.43 | Posodobljeno 02. september 2013 12.43 | Piše: Drago Perko

Slovenska košarkarska reprezentanca je doživela poraz v generalki pred evropskim prvenstvom.

LJUBLJANA – Čeprav je slovenska košarkarska reprezentanca izgubila v generalki pred evropskim prvenstvom proti Franciji (65 : 70), je na novinarski konferenci po tekmi za smeh poskrbel 13-letni Žan Ul iz Maribora, ki je bil v vlogi poročevalca za šolski časopis. Od selektorja Božidarja Maljkovića je hotel izvedeti, kakšni so cilji slovenske izbrane vrste na EP, ki se začne v sredo in bo trajal do 22. septembra. Maljković je sprva malce nejeverno pogledal in je mladega Štajerca pobaral, za katero televizijo poroča. Žan mu je pojasnil, kako in kaj, potem pa je selektor nadaljeval: »Si sam sestavil vprašanje ali ti je kdo pomagal? Dober si, ni kaj.« Potem je sledil odgovor: »Videli bomo, kako bo, ko se začne tekmovanje. Razmišljamo o vsaki tekmi posebej. Sicer pa danes nihče ne govori o ciljih. V nobeni ekipi ne govorijo na glas, da prihajajo po zlato. Zakaj bi mi napovedovali medaljo in s tem ustvarjali dodatno breme?« Žan si je zapisal odgovor in jo z mamo Natalijo mahnil domov.

Očala za NBA-zvezdnika

Najboljši francoski košarkar Tony Parker in nekdanji slovenski reprezentant, zdaj pa podpredsednik Košarkarske zveze Slovenije Rašo Nesterović, sta dobra prijatelja, saj sta tri sezone igrala skupaj v moštvu San Antonio Spurs. Rašo je zvezdniku iz lige NBA med odmorom sobotne tekme izročil posebno darilo, lesena očala Wood Stock. Da bo Tony bolje videl, mu bo pomagal slovenski izdelek, ki je večinoma iz češnjevega lesa in skoraj v celoti izdelan ročno.

Lorbek jo je dobro odnesel

Slovenski reprezentanti so dobili prost večer, ponovno so se zbrali včeraj popoldne, sinoči pa so v Zrečah že trenirali. Zadnji test s Francozi je uspel, za oba selektorja je bilo bistveno to, da se ni nihče poškodoval. Pa ni veliko manjkalo, da ta rubrika ne bi ostala prazna: v tretji četrtini jo je v obrambni akciji skupil Domen Lorbek, prijel se je za levo ramo, selektor Maljković pa ga je zamenjal. Na srečo jo je Domen odnesel le z bolečino, v zadnji četrtini je spet igral. »Menim, da je bila tekma zanimiva za obe ekipi. Na srečo smo na koncu brez poškodb, a smo kljub temu poskušali zmagati, čeprav to ni bil naš edini cilj,« je dejal selektor Francije Vincent Collet, ki je pohvalil svoje igralce za igro v zadnji četrtini, ko so si veliko podajali in izgubili le eno žogo. Ni pozabil pohvaliti Slovenije, prepričan je, da bo domača reprezentanca ena od boljših ekip. Sobotno zmago so dosegli v zadnjih petih minutah, v napeti končnici je bil Tony Parker zbran (zadel je štiri proste mete), Slovenci pa so zapravili dva napada.

Igrali so z ročno zavoro

»Nismo igrali slabo. Če bi bila na drugi strani igrišča katera koli druga ekipa, bi verjetno zmagali, a velika moštva te kaznujejo za vsako napako, mi pa smo jih v zadnjih minutah naredili preveč,« je bil upravičeno kritičen selektor Slovenije, ki ve, da bo treba v zadnjih dneh še malce pljuniti v roke, igralce pa je že v slačilnici opozoril, da bo treba izboljšati obrambo pri hitrem prenosu žoge, skok v napadu pa tudi kakšno podajo več bo treba zbrati. »Zdrav sem, ne skrbite,« je slovensko nacijo vnovič pomiril kapetan Jaka Lakovič, potem pa misli usmeril na tekmo proti galskim petelinom. »To je bil najmočnejši test za nas, zdi pa se, da smo vsi pazili, da se kdo ne poškoduje,« je priznal, da se je igralo z nekaj ročne zavore. Nasmeh na obraz se mu je narisal tudi ob izhodu iz dvorane, kjer ga je pričakala njegova srčna dama Helena Boada, po novem sta oba ponosna lastnika psičke Gaje.

Prometni infarkt v Tomačevem

Precej ljubiteljev košarke je zamudilo na tekmo v Stožicah in so prišli v dvorano sredi prve četrtine. V glavnem so bili krivi sami, nekaj pa so dodali tudi strogi varnostni ukrepi ob vhodu v dvorano. Glavna težava je, da hoče preveč ljudi priti v dvorano tik pred začetkom tekme, parkirali pa bi radi v neposredni bližini. Na krožišču Tomačevo je bil zato pravi prometni kaos. Policisti so se trudili po svojih najboljših močeh, a parkirišče v Stožicah je premajhno. »Ljudi smo opozarjali, naj pridejo pravočasno na tekmo,« je bilo slišati iz vrst organizatorjev.

»Vse vemo o Čehih. Gledali jih še nismo, igrajo pa zelo hitro, so pravi atleti,« je pogled k prvi tekmi v sredo usmeril kapetan Lakovič, podobno razmišlja tudi selektor: »Vsi komaj čakamo na uvodno tekmo, ki bo zagotovo najtežja, saj je prva in bomo imeli na drugi strani spoštovanja vredno zasedbo Češke.« Pred novinarje je za 45 sekund stopil tudi Tony Parker, zagotovo prvo ime prvenstva. »Lepo je zmagati na zadnji tekmi,« je uvodoma dejal nekdanji mož Eve Longoria, ki ni pozabil popihati na dušo Slovencev, prepričan je, da nas čaka izjemno evropsko prvenstvo v deželi košarke, kjer ne bo manjkalo zabave. Naj se šov začne.