EURO 2016

Tako to počnejo prvaki: elf in furia mlela do zmag

Objavljeno 14. junij 2016 11.00 | Posodobljeno 14. junij 2016 11.00 | Piše: Rok Tamše

Na evropskem prvenstvu v nogometu Nemčija in Španija nista dovolili presenečenja.

Hrvaški navijač, ki je z nogometaši proslavljal zadetek, je končal v priporu. Foto: Reuters

TOULOUSE – Dvakratni zaporedni evropski prvaki z Iberskega polotoka so se v Toulousu pošteno namučili proti reprezentanci Češke. Španci so vso tekmo prevladovali (posest žoge 67-33, koti 14-3), nizali priložnosti (8 strelov proti vratom, 5 v okvir), a nikakor niso mogli streti žilave češke obrambe. Četa selektorja Vicenteja Del Bosqueja je konstantno oblegala vrata Petra Čecha, nagrade pa kar ni bilo vse do 87. minute. V novem poskusu pred češkim kazenskim prostorom je žogo v svoje noge sprejel neustavljivi Iniesta, poslal lep predložek z leve strani, žogo pa je v skoku pričakal Gerard Pique in jo po strelu z glavo rutinirano poslal v mrežo. Olajšanje za furio, frustracije za Čehe! »Španci so bili favoriti, boljši so v posesti žoge in ustvarjanju priložnosti za zadetek. Razočarani smo, ker smo prejeli zadetek tako pozno. Tudi mi bi lahko zadeli, kar se ne zgodi pogosto proti Španiji. Igrali smo na naši maksimalni ravni, zato je sramota, da nismo osvojili vsaj točke,« je dejal češki selektor Pavel Vrba.

Nemški stroj še deluje

Z odliko sta s prvo tekmo na letošnjem euru opravili tudi svetovna prvakinja Nemčija in Poljska, ki ne spada v krog favoritov za najvišja mesta. Nemci so z 2:0 premagali Ukrajince, ki šele drugič nastopajo na evropskem prvenstvu. Za elf sta zadetke dosegla Shkodran Mustafi v 19. minuti in tokrat rezervist, povratnik po poškodbi Bastian Schweinsteiger, v sodnikovem podaljšku. Toda Ukrajinci, ki so v dodatnih kvalifikacijah za EP izločili Slovenijo, so imeli svoje obdobje v zadnjem delu prvega polčasa, ko so Nemce stisnili pred njihova vrata in nizali priložnosti. Trikrat je izvrstno posredoval vratar Manuel Neuer, Jerome Boateng pa je žogo celo zbil z golove črte. »Stroj je stroj,« se je pridušal redkobesedni selektor Ukrajine Mihail Fomenko in nadaljeval: »Nemčija je stroj. To je moštvo z odličnimi igralci, nismo jim mogli preprečiti, da bi zadeli.« Medtem se v nemškem taboru zavedajo, da še niso na želeni ravni, saj so v igri preveč nihali predvsem v obrambi. Selektor Nemčije Joachim Löw je dejal: »Tekma je bila zelo intenzivna, igrali smo v visokem ritmu. V prvem polčasu smo imeli nekaj težav, potem ko smo v napadu izgubili žogo in Ukrajincem dopustili nasprotne napade. V drugem polčasu smo igrali zelo dobro, prevladovali smo, a ni bilo lahko proti dobri ukrajinski obrambi. Našli smo rešitve, zato sem zadovoljen.« Za odprtje turnirja bi to že lahko zadostovalo, toda Löw se zaveda, da se najtežje delo šele začenja, saj se bo že v četrtek Nemčija pomerila s Poljsko, ki je v prvem dvoboju premagala Severno Irsko z 1:0, strelec je bil Arkadiusz Milik v 51. minuti. Ti dve reprezentanci sta se udarili tudi v kvalifikacijah za euro 2016, vsaka je dobila eno tekmo. »Zdaj nas šele čaka težko delo. Uvodoma smo oboji zmagali, torej bo razplet pomemben za prihodnost v tej skupini. V vsakem primeru je Poljska močna ekipa, z Robertom Lewandowskim je zelo nevarna v napadu,« opozarja Löw, medtem ko nemški mediji kritizirajo na trenutke povsem izgubljeno igro obrambne vrste, češ da ni bila dostojna svetovnih prvakov.