EP 2016

Francozi končali islandsko pravljico

Objavljeno 04. julij 2016 01.37 | Posodobljeno 04. julij 2016 01.41 | Piše: STA, T. Pa., S. U.

Francozi so bili premočni za Islandce.

PARIZ – Nogometaši Francije so v četrtfinalu evropskega prvenstva v Parizu premagali Islandijo s 5 : 2 in tako postali zadnji polfinalisti. V četrtek 7. julija se bodo ob 21. uri za vstop v finale pomerili z Nemčijo. V prvem polfinalu dan prej bosta igrala Portugalska in Vels (Wales).

Stade de France, gledalcev 77.000, sodniki: Kuipers, van Roekel, Zeinstra (Nizozemska)

Strelci: 1 : 0 Giroud (12.), 2 : 0 Pogba (20.), 3 : 0 Payet (43.), 4 : 0 Grizmann (45.), 4 : 1 Sigthorsson (56.), 5 : 1 Giroud (59.), 5 : 2 Bjarnason (84.)

Francija: Lloris, Evra, Griezmann, Payet (od 80. Coman), Giroud (od 60. Gignac), Matuidi, Pogba, Sissoko, Sagna, Koscielny (od 72. Mangala), Umtiti

Islandija: Halldorsson, Savarsson, R. Sigurdsson, Gudmundsson, Bjarnason, Sigthorsson (od 83. Gudjohnsen), G. Sigurdsson, Arnason (od 46. Ingason), Bödvarsson (od 46. Finnbogason), Gunnarsson, Skulason

Rumeni kartoni: Umtiti; Bjarnasson.

Francija je tako le še dva koraka oddaljena od svojega tretjega naslova evropskega prvaka. Prvega je osvojila 1984, ko je bila prav tako gostiteljica prvenstva, drugega pa 2000, ko je bilo evropsko prvenstvo v njeni bližini, na Nizozemskem in v Belgiji. Francija je bila tudi enkrat svetovni prvak, prvenstvo leta 1998 pa je prav tako potekalo na njenih tleh.

Islandci so sicer s pogumnimi in všečnimi predstavami navdušili že v predtekmovanju, ko so remizirali s Portugalsko, Madžarsko in premagali Avstrijo, dokončno pa so si simpatije športne javnosti prislužili v osmini finala s senzacionalnim uspehom proti Angliji. V domovini so sprožili nogometno evforijo; na tekmo v Pariz je prišlo blizu 15.000 Islandcev ali dvajsetina celotnega prebivalstva države.

Ti so bili na stadionu v St. Denisu v manjšini, tudi njihovi nogometaši pa so se hitro znašli v podrejenem položaju. Po 20 minutah igre je bilo že 2 : 0. V 12. minuti je močno in natančno s strani zadel Giroud, v 20. minuti pa je podajo Griezmanna iz kota z glavo v mrežo preusmeril Pogba. Francozi so vprašanje zmagovalca dokončno rešili v zadnjih dveh minutah prvega dela. Najprej je Payet natančno zadel z roba kazenskega prosta, nato pa je svoj četrti zadetek na prvenstvu iz hitrega protinapada dosegel Griezmann.

Drugi polčas je bil povsem sproščen, gledalci pa so videli še tri zadetke.V 56. minuti je zadel Kolbeinn Sigthorsson, v 84. Birkir Bjarnason, v 59. pa je dosegel svoj drugi zadetek Giroud.