KOLESARSTVO

Zeleno majico pripeljati na Elizejske poljane

Objavljeno 24. junij 2014 22.40 | Posodobljeno 24. junij 2014 22.40 | Piše: Marko Uršič

Kristijan Koren je bil na četrtem mestu najboljši domači kolesar na dirki po Sloveniji.

Kristijan Koren gre z nasmeškom in optimistično na Tour de France. Foto: Dejan Javornik/Novice

Štiri dni so kolesarili po Sloveniji, domači Tour pa je na koncu osvojil Portugalec Tiago Machado. Skupno najboljši Slovenec je bil Kristijan Koren iz italijanske ekipe Cannondale, 27-letni Postojnčan pa je na koncu tudi strnil vtise po 21. dirki po Sloveniji. »Odlično, od sebe sem dal maksimum, na koncu je bil rezultat, kakršen je bil. Videli smo, da je zmagal kolesar, ki je dober v klanec, vedel sem, da mi je samo Machado nevaren za generalno uvrstitev. Pri vzponu na Tri Kralje sem izgubil štirideset sekund in to je na koncu pomenilo četrto mesto. Vedel sem, kje so pasti klanca, da je prvi del do cilja najbolj strm, in sem menil, da bom šel čez meje zmožnosti. Ko je napadel Machado, se mu nisem priključil, zraven pa je bil moj klubski kolega. Držal sem svoj ritem, narazen sva si bila štirinajst sekund, zadnjih osem kilometrov pa teh sekund nisem več mogel prinesti noter,« je ocenil Kristijan. »Moj cilj je bil, in nekaj bi mi pomenilo, da bi na dirki zmagal. Ali sem drugi, tretji, četrti ali osmi, mi je vseeno. Konkurenca je bila res dobra in na koncu sem pristal, kjer sem, nobenega razočaranja ni. Na dirko sem prišel motiviran, to je bila odskočna deska, da vidim, kje sem s formo za Tour de France. Zdaj se je pomembno odpočiti, konec tedna je državno prvenstvo, tako da je ta teden res bolj relaksacija,« je nadaljeval.

Pobeg na Touru

Kaj pričakuje od Toura, na katerem bo nastopil petič; 2010. je bil skupno 93., leto pozneje 86., 2012. 98., lani pa natančno stoti. »Gor grem tako in tako kot pomagač Petru Saganu. Nobenih želja nimam, da bi dirkal zase. To, kar mi bo naročil športni direktor, bom naredil. Na Touru bom že peto leto in vem, kako je treba dirkati in kako se je treba vesti. To je tritedenska dirka in vsak dan se je treba po etapi tudi dobro regenerirati. Vsak dan se te reči samo kopičijo, na koncu je vsega preveč. Ko bo drugi, tretji teden v generalni razvrstitvi že vse bolj usklajeno, bom zagotovo poskušal iti v kakšen pobeg in doseči kakšno bolj odmevno uvrstitev, denimo med deseterico. Prva naloga je, da že tretje leto zapored ubranimo zeleno majico, da jo pripeljemo na Elizejske poljane, to je naš glavni cilj,« je KK omenil nalogo, kajti Slovak Sagan je bil po točkah kot najboljši sprinter predlani in lani prvi. Z vlogo v Cannondalu je zadovoljen. »V redu je, že na začetku sem vedel, da imam načrt dirk, kot jih ima Sagan. Poleg dirke po Švici, ki jo je vozil on, sem dirkal po Sloveniji, dirki sta se pokrivali. Imajo me za resnega kolesarja, kar mi rečejo, naredim maksimalno. Dobro sem pripravljen, to se je pokazalo maja na dirki po Kaliforniji, bil sem skupno sedemnajsti, potem na Dauphineju. Na dirki po Sloveniji pa mi je bil glavni cilj generalna razvrstitev in da zase naredim dober rezultat,« je kolesarsko pripoved sklenil bodoči tourovec Kristijan Koren.