PRIPRAVLJALNO

Zdovčevi fantje klonili še pred Litvo

Objavljeno 18. avgust 2014 23.32 | Posodobljeno 18. avgust 2014 23.32 | Piše: STA, T. L.

Pripravljalni turnir v Kaunasu, ki sodi v okvir priprav za svetovno prvenstvo v Španiji, je Slovenija končala na tretjem mestu.

Jure Zdovc

KAUNAS – Slovenska košarkarska reprezentanca je pripravljalni turnir v Kaunasu, ki sodi v okvir priprav za svetovno prvenstvo v Španiji, končala na tretjem mestu. Po uvodni zmagi proti Novi Zelandiji je v nedeljo izgubila z Grčijo, v zadnjem nastopu pa z Litvo s 76 : 80 (22 : 17, 42 : 36, 54 : 57).

Ena boljših predstav oslabljene Slovenije

Čeprav oslabljena, je Slovenija proti Litvi, ki sodi med glavne favorite za najvišja mesta na svetovnem prvenstvu in ki v 10 pripravljalnih tekmah še ne pozna poraza, prikazala eno boljših predstav v zadnjem mesecu. Očitno so zalegle besede selektorja Jureta Zdovca, ki je bil zlasti po tekmi proti Grčiji upravičeno jezen na svoje varovance.

Prvi polčas je bil izvrsten. Slovenija je bila večji del v prednosti. V prvi četrtini je ta znašala največ pet točk, v drugih 10 minutah pa se je nekajkrat povzpela na osem (27 : 19, 40 : 32).

Obupen skok

Vse do 29. minute so imeli prednost in šele, ko so jih načele osebne napake, je Litva prešla v vodstvo. A ne za dolgo, saj se Slovenija ni ustrašila pritiska, hrabro je igrala naprej in v 34. minuti spet vodila s 63 : 59.

Tekma je bila negotova vse do konca kljub temu, da Slovenci Litovcem niso mogli parirati v skoku (na koncu 41 : 24 za Litvo). Zadnje vodstvo Slovenije je bilo 65 : 64 tri minute pred koncem, nato pa so se domači odlepili s serijo 9 : 0. Zmago Litvi je s črte prostih metov dokončno zagotovil Mantas Kalnietis, ki je v zadnjih 60 sekundah dosegel sedem točk (pet iz prostih metov).

Brez igre po globini

Najboljša strelca pri Sloveniji, ki je na zadnji tekmi nastopila brez Gorana Dragića ter Domna Lorbka, sta bila Miha Zupan z 18 točkami ter Klemen Prepelič, ki jih je dosegel 17. Dvomestna po točkah sta bila še Edo Murić (11 točk) in Jaka Klobučar (10 točk, 5 skokov).

Da so se naši igralci preveč zanašali na mete od daleč, premalo pa na igro na centre, prodore pod koš in izsiljevanje osebnih napak, jasno govori razmerje v prostih metih – 35 : 13 za Litvo.

Še štiri prijateljske tekme

Po turnirju v Kaunasu bo Slovenija vstopila v sklepni del priprav. Do uvodne tekme na SP proti Avstraliji jo čakajo še štiri preizkušnje; od četrtka do sobote bo nastopila na turnirju v Stožicah, kjer se bo pomerila z Iranom, Brazilijo in Litvo, generalka pa jo čaka na prizorišču predtekmovanja na Gran Canarii proti svetovnim prvakom Američanom. Na teh tekmah bo nastopil tudi Erazem Lorbek, ki je zaradi težav s kolenom ostal v Ljubljani. Po obiskih fizioterapevta je oteklina splahnela, tako da se bo lahko v sredo pridružil reprezentanci.

Tekma proti Litvi je bila za Slovenijo 10. v pripravljalnem obdobju, dobila jih je šest.

* Dvorana Žalgiris Arena, gledalcev 10.000, sodniki: Jasevičius, Laurinavičius, Maleckas (vsi Litva)
* Slovenija: Slokar 4 (2/2), Prepelič 17 (4/6), Murić 11, Blažič 2, Zupan 18, Z. Dragić 8, Klobučar 10 (2/3), Omić 6 (0/2)
* Litva: Pocius 5 (2/2), Kalnietis 13 (5/5), D. Lavrinovič 7 (3/5), Mačiulis 6 (2/3), Seibutis 4 (2/2), Jankunas 14 (5/6), Valančiunas 14 (6/7), Kuzminskas 6 (2/2), Motiejunas 7 (3/3), Vasiliauskas 2, Jasaitis 2
* Prosti meti: Slovenija 8/13, Litva 30/35
* Met za dve točki: Slovenija 19/31, Litva 19/34
* Met za tri točke: Slovenija 10/32 (Zupan 4, Murić 3, Prepelič 3), Litva 4/15 (Kalnietis 2, Pocius, Jankunas)
* Skoki: Slovenija 24 (16 + 8), Litva 41 (28 + 13)
* Osebne napake: Slovenija 31, Litva 21
* Pet osebnih: Slokar (27.)