Začetek dober, konec tudi, vmes pa Zoki

Objavljeno 02. avgust 2014 15.54 | Posodobljeno 02. avgust 2014 15.54 | Piše: STA, T. L.

Slovenija v finalu Stankovićevega pokala.

Bo Zdovc Ljubljani pomahal v slovo?

PEKING – Slovenska košarkarska reprezentanca je v tretjem krogu turnirja Borislava Stankovića premagala Kitajsko z 82 : 74 (19 : 12, 41 : 36, 59 : 56) in se tako uvrstila v finale. V tretjem krogu je bila z 82 : 74 boljša od domače izbrane vrste, v finalu v ponedeljek ob 14.30 po slovenskem času pa se bo najverjetneje pomerila z Rusijo.

Tako se bo lahko B-selekciji Rusije oddolžila za poraz v prvem krogu turnirja v Luoyangu, sicer doslej edinega Slovenija na šestih prijateljskih tekmah v okviru priprav na svetovno prvenstvo, ki se bo v Španiji začelo 28. avgusta.

Do prednosti že na startu

Za napredovanje v finale je Slovenija potrebovala zmago z vsaj tremi točkami razlike. Do te prednosti je prišla že takoj na startu (9 : 0) in jo nato nadgradila na 30 : 18. A tu so se začele težave. Ne dovolj agresivna obramba je Kitajcem omogočila neovirane mete z razdalje, ki so jih ti spretno izkoristili. V prvem polčasu so gostitelji zadeli pet poskusov za tri točke od osmih in se do odmora približali na pet točk zaostanka.

Nezbrani v tretji četrtini, reševal jih je Zoran

Najslabša za Slovenijo je bila tretja četrtina. Kitajci so nezbranost Slovenije, še zlasti pod obročem, kaznovali s številnimi lahkimi koši ter v 24. minuti prišli do rekordne prednosti (45 : 41). Na srečo je Jure Zdovc še pravočasno v igro poslal najboljšega strelca tekme Zorana Dragića, ki je v slabih dveh minutah z osmimi zaporednimi točkami poskrbel za preobrat (55 : 51).

Slovenija je vprašanje zmagovalca rešila v zadnjih petih minutah. Z delnim izidom 10 : 0 je dobre tri minute pred koncem prišla do osmih točk prednosti (73 : 65), ki jih je ohranila z natančnim izvajanjem prostih metov.

Zoran Dragić je bil prvi strelec tekme z 21 točkami (met 6 : 8 za dve točki, 1 : 3 trojke). Po 12 točk sta dosegla Edo Murić (osem skokov) in Jure Balažič (trojke 2 : 4), eno manj pa sta imela Domen Lorbek (met iz igre 4 : 5) ter Jaka Klobučar.

* Športna dvorana, gledalcev 6000, sodniki: Belošević (Srbija), Maklin (Rusija), Pachego (Angola)
* Slovenija: Balažič 12 (2 : 2), Murić 12 (1 : 1), Blažić 2, Zupan 4, Z. Dragić 21 (6 : 11), D. Lorbek 11 (2 : 2), Klobučar 11 (7 : 8), A. Nikolič 2 (2 : 2), Omić 7 (1 : 2)
* Kitajska: Xiaoyu 4 (2 : 2), Ailun, 11 (1 : 2), Quan 8 (2 : 2), Xiaochuan 9, Peng 16, Muhao 7 (3 : 3), Xiaoxu 5 (1 : 6), Qi 2, Zhelin 10 (6 : 9), Tailong 4
* Prosti meti: Slovenija 21 : 28, Kitajska 15 : 24
* Met za dve točki: Slovenija 23 : 33, Kitajska 19 : 36
* Met za tri točke: Slovenija 5 : 23 (Balažič 2, Murić, Z. Dragić, D. Lorbek), Kitajska 7 : 18 (Peng 4, Quan 2, Xiaochuan)
* Skoki: Slovenija 29 (18 + 11), Kitajska 25 (16 + 9)
* Osebne napake: Slovenija 22, Kitajska 26