MENJAVA

Včasih v ringu, danes pod košem

Objavljeno 03. november 2013 16.30 | Posodobljeno 03. november 2013 16.30 | Piše: Drago Perko

Tomaž Brinec je bil kot boksar šestkrat državni prvak v poltežki kategoriji. Po končani karieri pa je pristal v košarki.

Kot boksar. Foto: osebni arhiv

NOVO MESTO – Tomaž Brinc se je uveljavil v boksu, danes pa je 41-letni Novomeščan zapisan košarki, saj je kondicijski trener štirikratnega zaporednega državnega prvaka KK Krka. Boksarskih začetkov se rad spominja, znanje iz ringa mu prav pride pri športih z žogo. V košarki je štiri leta, k delu pa ga je povabil Aleksandar Džikić. S srbskim strokovnjakom sta se spoznala v Hali Tivoli, saj je bil Džikić v sezoni 2007/08 trener Olimpije, Brinec pa je tedaj skrbel za fizično pripravo Olimpijinih rokometašic. Beseda je dala besedo, leta 2009 ga je Džile, ne da bi vedel, da je pravzaprav Novomeščan, povabil v Novo mesto.

Zavčev sostanovalec

Za kondicijo posameznikov in ekip skrbi od leta 2000, boksarsko kariero pa je končal pred osmimi leti. Šest let je bil državni prvak v poltežki kategoriji, bil je tudi reprezentant, sobo pa si je največkrat delil prav z Dejanom Zavcem. »Dejan je vedel, kaj hoče. Že takrat je napovedal, da se bo z boksom ukvarjal profesionalno. A kljub vsem uspehom je ostal skromen in dober človek. Vsakega najinega srečanja se veselim,« pove. Ob koncu svoje kariere je bil celo sparing partner našega šampiona.

Boks mu je dal obilo znanja, ki mu danes prav pride. »To je šport, kjer brez prave kondicijske priprave nimaš kaj iskati. Brez prave kondicije, vzdržljivosti, koordinacije in eksplozivnosti nisi konkurenčen,« opozarja Brinec, ki mu je vsa praksa iz boksa pomagala tudi pri študiju na zagrebški fakulteti za šport. »Vse zadeve so mi bile precej bolj jasne, hitreje sem dojemal.«

Dekleta in fantje

Selektor slovenske reprezentance Božidar Maljković mu je zaupal pripravo moštva pred letošnjim evropskim prvenstvom. »Delo v klubu in izbrani vrsti se razlikuje: v prvem primeru pripravljaš ekipo za sezono, v drugem za turnir. Poleg tega v reprezentanci ni treba toliko pojasnjevati.« Ker je sodeloval z moškimi in ženskimi ekipami, lahko delo primerja: »Dekleta naredijo tisto, kar jim naročiš. Saj fantje tudi, a vedno imajo kakšno dodatno vprašanje.«

Opozarja, da je telesna pripravljenost čedalje pomembnejši dejavnik športnikovega uspeha. »A ne gre za surovo moč, ampak mora biti usklajena z zakonitostmi športa, v katerem posameznik tekmuje. Zdi se mi, da je tudi evropska košarka vse bližje ligi NBA. Le še vprašanje časa je, kdaj se bo povečalo košarkarsko igrišče in podaljšala dolžina četrtine.«

Deli s prijatelji