INTERVJU

»Slovenska klubska košarka ni dobro zapisana pri Fibi«

Objavljeno 04. april 2016 14.22 | Posodobljeno 04. april 2016 14.24 | Piše: Drago Perko

Predsednik Košarkarske zveze Slovenije opozarja Union Olimpijo in Krko, da jima igranje v domači ligi prinaša tudi pluse. S pomočjo dodatnih marketinških aktivnosti bi radi za klube našli dodatna finančna sredstva.

Matej Erjavec z ekipo krmari med nasprotovanji Fibe in Uleba. Foto: Drago Perko

LJUBLJANA – Matej Erjavec, vsaj dve leti bo še predsednik Košarkarske zveze Slovenije, se bori za močno domače državno prvenstvo. Na tribunah bi rad videl več družin, nič pa nima proti, če bi lahko na tekmi Olimpije, Krke ali Slovana popil kakšno pivo. Vendar to niso edine skrbi, ki jih ima prvi mož slovenske košarke.


Očitajo vam, da ste v zadnjem letu na zvezi predvsem zaposlovali in trošili proračun.

»To sem prebral v medijih. Mirne duše lahko rečem, da smo pač morali nadomestili tiste, ki so se poslovili.«

V zadnjih tednih je bilo precej govora o dogajanju v gostilni As, kjer naj bi se generalni sekretar Rašo Nesterović zapletel v prepir.

»Naslednje jutro me je poklical in povedal svojo plat zgodbe ter da ni bil vpleten, kot je bilo zapisano. Zadevo smo demantirali in zahtevali popravek v skladu z zakonom o medijih. Z delom Raša Nesterovića sem zadovoljen in mu povsem zaupam!«

Košarkarska zveza je na hitro ostala brez dveh operativcev, Iztoka Remsa in Mateja Avanza. Prvemu ste zmanjšali pooblastila, drugi se je poslovil sam. Je tudi zato nastal šum v komunikaciji s Fibo, ker ste zadeve prevzeli novi ljudje?


»Naša komunikacija se je porušila že v obdobju obeh prej omenjenih ljudi, ko se je Slovenija odločila za podporo napačnemu človeku v notranjih bojih znotraj Fibe. Zato smo ostali tudi brez mesta v boardu oziroma izvršnem odboru Fibe. Zdaj smo to komunikacijo znova vzpostavili. Včasih so toni malce povišani, ne manjka niti pritiskov.«

Če bi imeli čarobno palico, kaj bi naredili z njo v razklani košarkarski Evropi, kjer se za klube borita Fiba in Uleb?

»Z njo bi zamahnil tako, da bi klube hipoma razporedil v evropske pokale, kamor spadajo na podlagi rezultatov, tradicije, infrastrukture in vizije. Ne pa na podlagi kriterijev, ki prednjačijo danes.«

Kaj pa naši klubi, kam bi jih dali?

»Veva, da na mednarodni sceni ne kotirajo dobro. Smo v rangu držav, s katerimi se še nedavno nismo želeli primerjati. Zdaj pa že slišimo izjave, da se povsod igra košarka, tudi v sosednjih državah, vendar ne mislim Italije in Hrvaške. Tudi pri Fibi slovenska klubska košarka ni dobro zapisana.«

Za nameček pa zdaj zahtevate, da vsi klubi od 1. kroga igrajo domače prvenstvo. Namesto da jim dovolite, da so dejavni na mednarodni ravni. Kot da ste potegnili uravnilovko. Boljši bodo slabši, slabi pa bodo ostali na sedanji ravni.

»Možne so številne olajšave in korekcije, ki bodo olajšale položaj. Vsekakor na KZS trdimo, da je igranje treh tekem na teden izvedljivo in možno. Tega se nismo spomnili mi, skupno prvenstvo so hoteli klubi sami, odločitev je podprl tudi strokovni svet. Odkar je bila sprejeta odločitev, ne mine teden brez pritiskov in poizkusov zoper to odločitev. V zadnjem času se to le še stopnjuje.«

Kdo ima največ težav s tem?

»Union Olimpija in Krka. Pa še to ob predpostavki, da bosta morali resnično igrati na treh frontah. Najprej se morata v vsa tekmovanja sploh uvrstiti. Znana so mi razmerja v slovenski košarki, ne skrivam, da sta Olimpija in Krka največja kluba. To bo treba potrditi na parketu. Nisem navijač. Čeprav mi je predsednik Krke Brane Kastelec dejal, da sem večkrat dobrodošel v Novem mestu, saj Krka vsakič zmaga, ko pridem. Da bi obema olajšali delo, smo predvideli kar nekaj popravkov. Predvsem bodo dali lahko priložnost mladim igralcem, da se bodo kalili v domačem prvenstvu. Po tem so bili oboji znani v preteklosti.«


Pred dobrim tednom ste zelo ostro reagirali na izjave Ljubljančanov in Novomeščanov, ki imajo pravico do kritike in svojih pogledov. Bi se danes enako ostro odzvali?

»Bi! Včasih se s ptičje perspektive vidi boljše. Če kdo misli, da kot predsednik nimam pravice, da kaj povem, se moti. Če klubi niso zadovoljni z mano, imajo možnost, da me s pomočjo skupščine zamenjajo. A dokler bom predsednik, bom jasno povedal. Če je to komu všeč ali ne.«

Je morda novi pokrovitelj Nova KBM pogojeval, da morajo biti v ligi vsi najboljši klubi od prvega kroga?

»Ne, z Novo KBM smo se začeli pogovarjati na njihovo pobudo. Počakali smo le toliko, da smo se do konca zmenili s Telemachom, ki je bil vrsto let pokrovitelj lige. Ker se je odločil, da bo svoja sredstva namenil v košarkarske projekte mladih, smo se hitro dogovorili z Novo KBM. Klubi bodo dobili organizirano in sodobno ligo. Kaj in koliko točno bo to v denarju, bomo s klubi še razpravljali. Obstaja možnost, da se naredi tudi nagradni sklad. Z marketinško agencijo Sportelement delamo pri projektu, kjer bi ligo, klube in prepoznavnost dvignili še na višji nivo. Tudi tako, da bi tržili ligo in klube pri drugih sponzorjih.«

Tu bo moralo svoje povedati tudi Združenje ligašev, ki pa sploh nima predsednika.


»Ima ga, funkcijo vršilca dolžnosti opravlja Aleš Antauer, ki je odstopil. Pogovarjal sem se z nekaj kandidati, a zadnjo besedo bodo morali imeti klubi. Ne bi bilo nič narobe, če ostane kar Antauer.«

Bolj kot to nas mora skrbeti nekaj drugega: košarkarska Evropa je dobila ligo prvakov. Očitno brez Slovenije?

»Ni nas poleg. Še nekaj dni pred uradno predstavitvijo smo dobili konkretno ponudbo za direktno mesto, potem se je čez noč spremenilo. V tem hipu smo v stiku z zvezami iz regije in zahodne Evrope. Kljub temu mislim, da bo Fiba na dolgi rok poenotila vsa evropska klubska tekmovanja.«

Pravite, da niste navijač. Menda imate radi Slovan, klub vaše mladosti. Ekipa je na poti v 3. SKL. Ste jim dovolj pomagali, ko je bilo klubu najtežje?

»Čeprav jim ne gre, pristaši ostajamo. Menim, da smo jim bili v veliko pomoč. A toliko, kot je to mogoče. To vam bo povedal tudi predsednik kluba Miloš Paravinja. Vsi vemo, da sva z Rašem Nesterovićem slovanovca, zato smo bili še toliko bolj dosledni, da je bilo vse po pravilih. Tako ali tako so nam očitali, da sva preveč pomagala.«

Kaj manjka Sloveniji, da bi nekdo lahko kupil klub in ga vodil kot gospodarsko družbo?

»Treba bi bilo urediti to zakonsko podlago v zakonu v športu. To bi lahko uredili že zdaj, ko je zakon v pripravi. Ne bi šlo niti brez prilagoditve pravilnikov nacionalnih zvez. Hrvati so to rešili, o tem sem zadnjič govoril z Josipom Vrankovićem

Kdaj boste na tekmi Slovana v miru popili kozarec piva?

»Mislim, da ne bi bilo nič narobe, če bi bilo to že dovoljeno. Ko prideš v Miami in gledaš tekmo Gorana Dragića, na tribune odneseš pivo, vmes še nekaj poješ. A tudi to pivo ne bo rešilo naših klubov. Treba bo menjati kulturo, na tribune pa zvabiti cele družine.«

Deli s prijatelji