HOKEJ

Slovenci in Avstrijci danes izpadli iz elitne skupine

Objavljeno 14. maj 2013 00.55 | Posodobljeno 14. maj 2013 00.55 | Piše: STA, S. J.

Za Slovenijo je bila usodna zmaga Danske proti Belorusiji, ki ji je vzela zadnje teoretične možnosti za obstanek še pred tekmo s Kanado.

STOCKHOLM – Današnji predzadnji dan predtekmovanja na svetovnem hokejskem prvenstvu elitne skupine je odločal in tudi odločil o potnikih v nižjo divizijo I. Od elite sta se poslovili Slovenija in Avstrija, obstanek sta si zagotovili Danska in Latvija.

Za Slovenijo je bila usodna zmaga Danske proti Belorusiji, ki ji je vzela zadnje teoretične možnosti za obstanek. Potem ko so Danci proti brezskrbnim Belorusom – zaradi gostiteljstva naslednjega SP namreč niso mogli izpasti – hitro povedli s 3 : 0 v 28. minuti, so se Belorusi le prebudili. Na hitro so znižali dansko vodstvo in v zadnji tretjini poskušali izenačiti, a je Skandinavcem uspelo ubraniti tesno zmago ter s tem vozovnico za elito tudi v letu 2014.

V večerni tekmi je nato Slovenija z dobro predstavo vodila proti Kanadi z 2 : 0 in 2 : 1 ter na koncu klonila šele po podaljšku s 3 : 4, tako je prvenstvo končala z dvema točkama.

Avstrija pa se je v skupini v Helsinkih znašla v zelo težkem položaju po zmagi Latvije proti Franciji. Baltska reprezentanca, ki ji je pred današnjo tekmo pošteno gorelo pod nogami, se je rešila po zmagi s 3 : 1, čeprav so imeli tudi Francozi precejšen motiv, bili so namreč še v boju za četrtfinale. A več kot znižanja na 1 : 2 jim ni uspelo narediti, Latvijcem pa je zmago prinesel Lauris Darzins.

Avstrijci so tako pred svojo zadnjo tekmo na SP vedeli, da morajo dobiti vsaj točko na tekmi s svetovnimi prvaki Rusi. Dolgo jim je to tudi uspevalo, na divji tekmi brez prave obrambe se je izid nenehno spreminjal in po ruskem vodstvu so v prvi tretjini vodili tudi Avstrijci s 3 : 2. Še v 28. minuti je bilo 4 : 4, a so Rusi nazadnje le postavili stvari na pravo mesto, zmagali z 8 : 4 in Avstrijo prikovali na zadnje mesto.

Izidi
skupina Stockholm
Danska – Belorusija        3 : 2 (2 : 0, 1 : 2, 0 : 0)
Kanada – Slovenija         4 : 3 (0 : 2, 2 : 1, 1 : 0; 1 : 0)

skupina Helsinki
Latvija – Francija         3 : 1 (1 : 0, 1 : 0, 1 : 1)
Avstrija – Rusija          4 : 8 (3 : 3, 1 : 3, 0 : 2)

8. Avstrija         7  1  1  0  5  18 : 29   5

(Opomba: Z – zmaga, ZP – zmaga po podaljšku/kazenskih strelih, PP – poraz po podaljšku/kazenskih strelih, P – poraz)