Samo borbenost premalo za skalp močnih moštev

Objavljeno 14. oktober 2016 14.22 | Posodobljeno 14. oktober 2016 14.24 | Piše: Drago Perko

Košarkarji so novo sezono v evropskem pokalu začeli s porazom.

Organizator igre Olimpije Brandon Jefferson je proti Lokomotivu dosegel osem točk.

LJUBLJANA – Porazi so sestavni del športa in življenja. Tega se zavedajo tudi v košarkarski Olimpiji, kjer v uvodu v evropski pokal niso bili kos ruskemu klubu Lokomotivu, ki je v Tivoliju zmagal z 72 : 64. Dobrih 1500 gledalcev se je zbralo na evropski premieri v Ljubljani, kjer bodo četrto sezono zapored spremljali to tekmovanje, potem ko so bili prej vajeni elitne evrolige. Od zadnje tekme Union Olimpije med elito pa je minil že 1401 dan. Decembra 2012 so zmaji z gostovanjem pri madridskem Realu končali igranje v najboljšem klubskem tekmovanju stare celine. »Lahko bi se zbralo več ljudi, ne nazadnje smo igrali proti tretji ekipi minule sezone evrolige,« je bil nad obiskom v Tivoliju (1100 gledalcev) rahlo razočaran trener Gašper Okorn. »Po eni strani razumem ljudi, razvajeni so. Okoli kluba se je nabralo precej negativnosti, tudi sami to občutimo. Da bodo ljudje prišli, bomo morali tudi mi kakšno tekmo več zmagati. Računali smo, da bi presenetili Lokomotiv, ni se izteklo,« je ljubljanski trener priznal, da je imel načrt, kako bi lahko Ruse dobili na levi nogi. Ne nazadnje plan ni bil na trhlih temeljih. Lokomotiv je v slovenskem glavnem mestu odigral prvo uradno tekmo v sezoni, ekipa je nova, tudi trener. Le še zmaji bi morali pokazati nekaj več znanja v igri ter zbranosti pri metu.

V domači vrsti se je s 16 točkami in osmimi skoki izkazal Nikola Janković, pri gostih pa izkušeni Kenny Gabriel (17 točk). Uvodnih 18 minut tekme sta bili ekipi precej poravnani, Olimpija je celo vodila 24 : 22, potem pa dovolila gostom serijo 0 : 9 in prednost po 20 minutah (24 : 31). Čeprav se je zdelo, da bodo Rusi v drugem delu končali začeto, je Olimpija zavoljo svoje nepopustljivosti in borbenosti prišla na le dve točki zaostanka (52 : 54), potem pa odigrala nespametno in priložnost za presenečenje je splavala po Ljubljanici. »Dobili smo skok, a bili premalo natančni pri metu za tri točke,« je opozoril trener Okorn, ko je analiziral igro svoje zasedbe. Olimpija je res dobila skok (41 : 35), imela le dve izgubljeni žogi več (14 : 12), a žal zadela pet trojk manj kot Rusi (le tri iz 18 poizkusov, Lokomotiv osem, za to je porabil 25 žog). »Lokomotiv Kuban je izvrstna ekipa. Lani so igrali na zaključnem turnirju evrolige. Mislim, da smo bili maksimalno motivirani proti njim. Vsi smo bili pripravljeni dati vse od sebe in to smo pokazali na igrišču, saj smo se borili vseh štirideset minut. Lokomotiv je izkoristil nekaj naših napak in na koncu zasluženo slavil zmago,« je zapravljeno možnost obžaloval Gregor Hrovat, ki je poleg Blaža Mesička edini, ki je tudi v minuli sezoni branil barve Olimpije. »Nekaj mojih igralcev je bilo preveč nervoznih, saj smo potrebovali zmago. Čestital bi Union Olimpiji, saj igra dobro košarko. Bili so nevarni vse do zadnjih minut,« je zmaje pohvalil gostujoči trener Fotsis Katzikaris. »Tri prelomnice vidim na tekmi, prva ob koncu polčasa, ko se je začelo s tistim težkim metom s sireno, potem prelahko doseženih plus sedem točk Kubana do polčasa. V drugem delu smo dvakrat prišli zraven, a potem pri 54 : 52, ko smo bili v naletu, priložnost zapravili. Dokazali so svojo kakovost. Ničesar nimam očitati igralcem, saj mislim, da smo v obrambi in skoku odigrali solidno,« je ob koncu dejal trener Okorn, ki danes z ekipo gostuje pri Hopsih na Polzeli, v nedeljo pa v ligi ABA pri beograjskem Partizanu.