LIGA SEHA

Prerasli dom, zato v Seho

Objavljeno 16. april 2014 11.16 | Posodobljeno 16. april 2014 11.16 | Piše: Marko Uršič

Gorenje in Celje Pivovarna Laško naj bi od naslednje sezone igrala v srednjeevropski ligi Seha.

Velenjčani in Celjani bodo po vsem sodeč naslednjo sezono igrali lokalne derbije v srednji Evropi. Foto: Jure Eržen/Delo

Slovenska rokometna meja se bo v naslednji sezoni razširila na srednjo Evropo, saj naj bi liga Seha, kjer so do zdaj nastopali makedonski, hrvaški, slovaški, beloruski, srbski, črnogorski in bošnjaški klubi, v svoje nedrje vzela dva slovenska predstavnika: Gorenje in Celje Pivovarno Laško. Namesto desetih naj bi liga štela dvanajst klubov, a slovensko piko na i mora udariti še skupščina Rokometne zveze Slovenije, kar naj bi bila zgolj formalnost. »Glede na to, da je padla kakovost slovenske lige, si želimo v močnejše tekmovanje. V našem klubu ocenjujemo, da smo prešibki za top evropske klube, v slovenski ligi pa za večino premočni, in zato bi bila liga Seha pravšnja rešitev. Sicer se je malce zakompliciralo, glede na to, da se zahteva 150.000 evrov participacije, ampak moje mnenje je, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. Prepričan sem, da bomo našli rešitev, saj menimo, da liga Seha potrebuje slovenske klube, saj smo tako Celje Pivovarna Laško kot Gorenje in tudi Maribor v teh letih vtisnili kar velik pečat tako v evropskih pokalih kot v domačem tekmovanju. Prepričan sem, da bi se kakovost lige z vstopom slovenskih klubov le dvignila,« je pojasnil Tomaž Juršič, direktor rokometnega kluba Gorenje, državnega prvaka zadnjih dveh sezon.

Tudi v mestu, skozi katero se vije reka Savinja, imajo pozitiven pogled na združitev rokometnih moči v osrednjem delu stare celine. Omenimo naj, da pred tremi leti od drugih slovenskih klubov niso dobili dovoljenja za igranje v ligi Seha. Direktor Celja Pivovarne Laško Roman Pungartnik je tako vse strnil v že znane misli. »Naše stališče je znano že nekaj let, vedno je obstajala simpatija do tega tekmovanja. Seha je zdaj povabila našo rokometno zvezo in naše stališče je, da bi naslednjo sezono igrali v njej. Menim, da se vidi padec kakovosti v domačem prvenstvu. Z ligo Seha bi to širino dobili, ker bi tudi sponzorji potem vplačevali vložek, ki ga namenjajo za šport, če deluješ na 40-, 43-milijonskem trgu. Z vložkom, ki ga imamo, pa ne moremo parirati v ligi prvakov, ker so tam klubi, ki imajo po deset milijonov evrov proračuna, in je vse čista utopija.«

Nerealnih 150.000 evrov

Nekdanji levoroki bombarder pa ima tudi mnenje o pristopnini 150.000 evrov. »S to številko ne bi operiral, ker nam tega ni še nihče neposredno rekel. To je bilo povedano na skupščini lige, a kolikor vem, je bilo le razmišljanje. Po eni strani ga razumem, kajti liga bi se z zdajšnjih deset razširila na dvanajst klubov, to pomeni, da bi bili večji tudi stroški. Po drugi strani pa ne vem, od kod naj bi bila številka 150.000, ker menim, da to ni realno. A predvidevam, da je to bolj pogajalsko izhodišče, ki so ga postavili v ligi Seha. Je pa dejstvo, da imamo tudi mi pogajalska izhodišča. Liga Seha dobro ve, kaj dobi s slovenskimi klubi, ogromno kakovost, dobi dva vrhunska kluba, ki vrsto let igrata v evropski ligi prvakov. Ne nazadnje je Celje kot nekdanji evropski prvak zelo dobro zapisano v Evropi, dvorane bi se zato verjetno polnile, ko bi gostovali. Prepričan sem, da se bo našel kompromis, ker so ne nazadnje tudi sami dejali, da bo tekmovanje zelo močno, če slovenski klubi pridejo v ligo. Tu se jim odpira možnost novih sponzorjev, ki jih zanima tudi slovenski trg. Imamo močne argumente in prepričan sem, da se bomo za skupno mizo zmogli dogovoriti, da to ne bo takšen denarni prispevek, kot se omenja,« je končal Pungartnik.

Deli s prijatelji