PRVENSTVO

Po trisu zmag sledi
boj z Rutenko & Co

Objavljeno 17. januar 2013 08.17 | Posodobljeno 16. januar 2013 22.02 | Piše: Marko Uršič

Slovenska rokometna reprezentanca na svetovnem prvenstvu juriša na čelo skupine C.

ZARAGOZA – Rokometna svetovna prvenstva so vedno varljivo ogledalo. So rokometne mačehe in dobrotne Sneguljčice. Zaradi celinskega ključa se zgodi, da morajo Avstralija, Čile, Brazilija, države z Arabskega polotoka pod noge velikanom. Rokomet je srednjeevropski šport, sodobnega so oblikovali Skandinavci, zaradi nravi pa uspeva tudi na Balkanu ter pri Galcih in Ibercih. Zakaj takšen uvod? Slovenski rokomet ima v bistvu primesi dveh šol, to se je izkazalo tudi na svetovnem prvenstvu v Španiji. Po divjanju s Korejci se je proti Poljakom (zmaga varovancev Borisa Deniča s 25 : 24) pokazalo, kaj temeljno tvori sodobno hazeno. Hitra igra slovenskih rokometašev je balkansko lepa in praktična z rezultatskega vidika, a balkansko je tudi umiranje v lepoti in zanemarjanje obrambe. Proti bratom Slovanom s Poljskega pa je odločila kakovostna obrambna igra. Tudi stavni skesanec Primož Prošt je bil dodana vrednost na vratih in je le kronal v drugem polčasu boljše branjenje Deničevih. Pred SP pa se je tudi vedelo, da brez visokoraslega bombarderja v formi, ki bi nasprotne mreže luknjal s položaja levega zunanjega igralca, ne bo šlo.

Zaradi operacije Davida Špilerja je bil pod grb vpoklican Primorec Borut Mačkovšek, ta pa je poljski težki konjenici osemkrat preluknjal mrežo, ki je pripeta na okvir vrat. Iskro je s sedmimi zadetki sprožil tudi velenjski Jure Dolenec. Temelj sodobnega rokometa je pravo ravnovesje vseh igralnih prvin, ki so potrebne za zmago. Ne le napad in privlačno žoganje, tudi obramba in vratar ter kontrola igre in ritma, na mentalni in telesni ravni, so pomembni na rokometni protiuteži.

Hitrost proti moči

»Začeli smo z obrambo 3-2-1, čeravno je nismo veliko vadili. To je bil del strategije, saj smo hoteli Poljake navaditi na določeni slog igre, nato pa smo jih v drugem polčasu presenetili z našo udarno obrambo 6-0 in globokim izpadanjem. Poljaki so bili dobesedno šokirani in dolgo časa niso dosegli gola,« je Dolenec pojasnil bistvo, desno krilo Dragan Gajić pa je dodal: »V prvem polčasu nismo bili kos telesno izjemno močnim Poljakom. V drugem polčasu smo z zgoščeno obrambo 6-0 zasenčili Poljake in začeli igrati svojo igro.«

Ni še vsega konec. Za prvo mesto v skupini C si je treba podrediti še Beloruse in Srbe. Sergeja Rutenko in kompanijo danes z začetkom ob 15.45. Nekdanji beloruski Velenjčan in Celjan, zdaj Katalonec v Barceloni, je bil član izbrane vrste Slovenije. »To je življenje, stvari se spreminjajo. Za Belorusijo tedaj nisem želel igrati, zdaj pa se je zadeva obrnila. Na mojo srečo ni bilo veliko dvobojev s Slovenijo, doslej sem odigral le enega. Ni mi bilo lahko, niti tokrat mi ne bo. Slovenija pa je v nekaterih vidikih absoluten favorit, je izjemno hitra. To je njen velik adut. Poskušali bomo uveljaviti naše prednosti, tu mislim predvsem na našo telesno moč.«

Težko bi prišel v slovensko moštvo

Sergej Rutenka, nekdaj slovenski, zdaj beloruski član izbrane vrste, je bil izrecen, ko je naneslo na današnji obračun. »Slovenski rokometaši so vendarle izkušenejši, za večino beloruskih igralcev pa je sklepni turnir v Španiji prvo večje tekmovanje. Če se nekoliko pošalim, tudi sam bi si zaradi izjemne hitrosti vaših rokometašev težko izboril mesto v slovenski ekipi.«