PRIPRAVE NA RIO

Morski volk bi žlahtni ulov, piratki M bi zaplenili odličje

Objavljeno 20. junij 2016 17.00 | Posodobljeno 20. junij 2016 17.00 | Piše: Marko Uršič

Slovenska olimpijska flota v Riu de Janeiru bo sestavljena iz dveh jadrnic. Izkušeni Vasilij Žbogar, ki ima že dve olimpijski medalji, bo jadral v finnu, Tina Mrak in Veronika Macarol pa kanita visoko v razredu 470.

Vasilij Žbogar bo v Riu jadral še na tretje olimpijsko odličje. Foto: Facebook

RIO DE JANEIRO – Poleti ni najlepše v senci, temveč na jadrnici. Pa četudi gre za tekmovalno jadranje. Ker je Brazilija morska dežela, ni čudnega, da bodo jadralne regate na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru imele poseben čar. Slovenija bo imela ladjevje iz dveh jadrnic, Vasilij Žbogar bo plul v razredu finn, Tina Mrak in Veronika Macarol v razredu, ki ima le številke: 470. Štiridesetletni Izolan ima z OI srebro (Peking) in bron (Atene) v laserju, po uvodnem prilagajanju na novi razred pa se je žlahtno ujel, in bil leta 2013 evropski prvak v finnu, ima še dva srebra, lani pa je bil bronast na SP na Novi Zelandiji. Dvojni M (Mrak-Macarol) je lanski evropski prvak z Danskega, letos sta bili v Španiji bronasti.

Torej, če se pošalimo, jadrnici s tolikšnim tovorom odličij v Riu sploh ne bosta mogli izpluti! Štiridesetletni Žbogar je finnovo olimpijsko odličje napadal že v Londonu leta 2012, in bil šesti, Tina in Veronika pa v deželi sambe seveda merita visoko. »Imam dosti regatnih izkušenj, upoštevati pa je treba, da je razred finn telesno zahteven. Imam namreč svoja leta, da si opomorem po regatah, potrebujem več časa. Drugi najstarejši v Riu bo denimo deset let mlajši od mene. Finn je brutalno jadranje, če telesno nisi dobro pripravljen, pogoriš. Na OI grem z veliko željo po tekmovanju, ta raste iz dneva v dan, saj sem denimo letos izpustil svetovno prvenstvo. No, je pa SP zaradi olimpijade odpovedala večina najboljših jadralcev. Kandidatov za olimpijsko odličje pa je tam 10,15,« tudi izolski morski volk napada žlahtni ulov. Vasko je v Riu že vadil 60 dni, v soboto pa se je spet, za 19 dni, odpravil na tamkajšnjo vadbo. Od 4. do 7. julija bo imel vadbeno regato, nato se vrne domov na višinske priprave, 23. pa potuje na OI.

Streljanje v Riu

Vasilij Žbogar je za konec dodal še nekaj zanimivosti. »Jadralci so imeli na treningih v Riu zaradi umazane vode grozne infekcije na odrgnjenih nogah, tudi luknje premera 5,6 cm. Pred dobrim tednom pa so v jadralnem klubu vsi polegli po teh, saj je bilo v bližini streljanje med kriminalci. Sem pa proti cepivu za ziko, saj ne veš, kako se bo telo odzvalo. Doslej je vse šlo po načrtu, ne želim ga razbiti. Zika pa je absolutno težava,« je povedal Izolan.

»V finnu potrebuješ tudi kilograme, tekmeci imajo dva metra v višino in nekaj čez sto kilogramov, v močnem vetru so drugi močnejši. Glede izkušenj sem na prvem mestu. Ko sem pridobival težo, sem se silil z osmimi do desetimi obroki na dan. Po zaslugi brata in trenerja Jureta pa smo pred dobrim letom odkrili težave z laktozo, in zdaj se počutim stoodstotno bolje. Ne vem, kako sem prej sploh lahko živel. Alergična katastrofa je, če mi kdo v kavo da kapljico mleka. Prej sem celo omedleval. S kilogrami sem se štiri leta neznosno mučil, zdaj jem normalno, štirikrat, petkrat na dan. S tem se je spremenilo celotno moje jadranje.«

Vaskov trener je torej brat Jure. »Tu bratska linija odpade. Tudi prepirava se, nekajkrat on izgubi živce, nekajkrat jaz. Vse seveda z namenom, da gremo naprej.« Naprej je že šla jadrnica, v Rio so jo poslali že lani, kajti prevoz traja kar dva meseca. Glede vetrovnih razmer na brazilskem regatnem polju pa je najboljši slovenski jadralec vseh časov pristavil: »Sem dober v močnem vetru in močan v lahkem. V Riu je veter mešan, to bo zame pozitivno, slabši veter mi je dosti bolj pisan na kožo. Močnega vetra nad 20 vozli je po statistiku v tem obdobju le pet odstotkov.«

Komarji pikajo Macarolovo

Mrakova in Macarolova imata prav tako za seboj 60 dni Riovih priprav. V sredo znova odhajata, 14 dni bo trajala vadba, 24. julija pa potujeta na igre. »Imam že nekaj olimpijskih izkušenj, z Veroniko pa bova na letošnjih igrah jadrali z višjimi cilji,« meni 28-letna Tina Mrak, ki je na londonskih OI v Weymouthu jadrala s Tejo Černe. Torej to bodo za 29-letnp Veroniko Macarol prve olimpijske igre. »Napredovali sva, sposobni sva doseči dobro uvrstitev. Sicer sva skupaj jadrali že kot mladinki, a sem nato zaradi študija malce predahnila. Končala ga bom po OI. Razmere v Riu so zelo specifične, pa še na umazano vodo se je treba navaditi. Konkurenca bo močna, deset posadk meri na odličja.« Mrakova je vse še strokovno zaokrožila. »Srednji in močnejši vetrovi nama bolj ugajajo. Specifika razmer v Riu je, da so tam zelo izraziti morski tokovi, okoljni relief je gričevnat, tega na drugih prizoriščih nismo toliko vajeni. Tudi veter niha, nima standarne smeri, lahko je zelo nepredvidljiv. Veter z odprtega morja je bolj stalen, ni nihanj, je pa tu tudi oceanski val, drugače je kot v zalivu.«

En 470 za obe piratki, sta namreč članici kluba Pirat iz Portoroža, ni bil dovolj. S pomočjo pokroviteljev sta rešili tudi to težavo povečave flote. Trener dvojnega M Tomaž Čopi pa pravi: »Obe jadrnici, ki ju imamo, sta v Braziliji, že dva tedna smo brez celotne jadralne opreme. Želja po boju na morju se dviguje. Doma vadimo na obali, v Riu bomo na morju. Obe bosta domov prišli žuljavi.«

»Tik pred OI se bova odločili, s katero jadrnico bova tekmovali,« je besedno primaknila Mrakova. No, cena jadrnic pa je avtomobilska. Dvajset tisoč evrov, toliko stane tudi Žbogarjev finn, dodati je treba stroške opreme: jamborjev, jader... Vasilijev jambor iz Švice je vreden 6000 evrov, v Riu jih ima na prizorišču ob jadrnici pet. Sicer pa Žbogar za OI še išče nekoga, ki bi mu krojil jadra. Tina Mrak je o težavi, imenovani zika, tudi imela svoje besede: »Na začetku sploh nisva vedeli, da ta problem obstaja. Čim manj bova poskušali razmišljati o tem, sicer pa komarji večinoma bolj napadajo in pikajo Veroniko,« je bila hudomušna.

Deli s prijatelji