SVETOVNO PRVENSTVO

Moramo biti samozavestni, imamo tudi razloge za to

Objavljeno 19. januar 2015 11.15 | Posodobljeno 19. januar 2015 11.18 | Piše: Marko Uršič

Slovenski rokometaši so na SP z briljantnim polčasom na kolena spravili še Belorusijo.

Boris Denič, selektor slovenske rokometne reprezentance.

Tako, slovenski fantje so v katarski puščavi odlično na poti na kameljem rokometnem hrbtu. Na svetovnem prvenstvu je po Čilu padla še Belorusija, 34:29 je bilo, v polčasu kar 17:8. Prvi imeni odprave Borisa Deniča na Arabskem polotoku sta bila Dragan Gajić s petnajstimi zadetki in Gorazd Škof s prav toliko obrambami, v gneči v mešanem območju dvorane Lusail in v konferenčni sobi pa so bile slovenske izjave goste kot puščavski pesek. Še dodatno, ker jih danes ob 17. uri v tretjem krogu skupine A čaka gostiteljica. »Obramba je v prvem polčasu delovala tako, kot si želi vsak trener. Škof pa je ubranil še tisto, kar je šlo skozi. Gotovo je, da sem z osvojenimi štirimi točkami v uvodu prvenstva zadovoljen, gotovo pa je tudi, da imamo še rezerve. Fantje se dobro zavedajo, kaj vse nas še čaka, vse se lahko hitro obrne. Proti Katarju bomo poskušali še podaljšati teh trideset minut dobre igre, kot smo jih imeli v prvih dveh tekmah,« je bil slovenski selektor Denič pragmatično zadovoljen.

»Prvi polčas proti Belorusiji smo odigrali za rokometne knjige. Blažu Blagotinšku smo za rojstni dan podarili zmago, zdaj je na njem, da bo kaj počastil,« je kapetan Uroš Zorman tudi šaljivo namenil besedico 20-letnemu krožnemu napadalcu. »Igra na krila je, z ekipo, kot jo imamo, edina možna različica naše igre. Fantje na zunanjih položajih so zelo okretni, žoga nam lepo teče, na krila pa prihajajo lepe žoge. Smo kakovostnejši od Katarja, res pa je, da so gostitelji motivirani, dvorana bo polna. A če bomo igrali tako kot proti Belorusiji, izid ne bi smel biti vprašljiv. Moramo biti samozavestni, imamo tudi razloge za to,« je navrgel desnokrilni bombarder Gajić, ki je še preboleval pomanjkanje spanca, saj je Denič na dan tekme zaukazal trening od sedmih zjutraj po slovenskem času; reprezentantje so vstali ob pol šestih. Gorazd Škof je dodal: »Iz tekme v tekmo se dvigamo, najbolj pomembno je, da zmagujemo. Šestdeset minut pa je težko zdržati, naslednjo tekmo upam, da bomo vsaj 45. Katar je gostitelj, tu bodo verjetno vlogo imeli tudi sodniki, saj veste, kaj vse se lahko zgodi, a z igro iz prvega polčasa se nimamo česa bati.«

Vlečejo voz
 v isto smer

»V tekmo smo šli z vso močjo, vedeli smo, da proti Čilu ni bilo tako. Če vlečemo voz v isto smer, kakor nam pove Denič, je to to. Proti Katarju bo zelo težka tekma, a če bomo pravi, ni bojazni,« je s svoje strani povedal krožni napadalec Matej Gaber. »Če bomo našo dobro igro časovno raztegnili na denimo 45 minut, bo proti nam težko vsaki reprezentanci. Vemo, da se prvenstvo zares začne šele v izločilnih bojih. Katar je precej drugačna ekipa od Belorusije, v obrambi so zelo agresivni, kar bi nam, glede na naše telesne mere, znalo morebiti celo ustrezati. A če bomo imeli več minut dobre igre, bi po mojem, kljub vsej pomoči, ki jo bo najbrž deležen, moral pasti tudi Katar,« je analiziral član Montpelliera Jure Dolenec.

Beloruski Slovenec Sergej Rutenka je sedmi sili izpod Alp namenil naslednje besede: »Slovenija je name pustila zelo dober vtis, v prvem polčasu so nas mojstrsko kaznovali za vsako napako. Zaradi čustev proti Sloveniji ne maram igrati; ko se tekma začne, o tem niti toliko ne razmišljam. Dan pred tem pa je bila katastrofa. Od prijateljev sem dobil kopico sporočil.«

Tudi legendarni španski trener Valero Rivera, zdaj selektor Katarja, se je ozrl na današnji obračun z Deničevimi fanti. »Igrala bo četrta reprezentanca na svetu proti 23. To veliko pove. Slovenija je zelo kakovostno moštvo, vseh 60 minut razvija hitro igro. A v tekmo bomo šli s svojimi ambicijami in se borili.« Po zmagi nad Čilom smo ustavili še dva naturalizirana katarska reprezentanta. »Slovenija je zelo močan in kakovosten tekmec. Vse igralce poznam iz nemške in slovenske lige; poskušali bomo dati maksimum in izvleči pozitiven rezultat. Slovenci igrajo zelo hiter rokomet, imajo tudi zelo veliko kakovostnih igralcev,« je pripomnil srbski vratar Goran Stojanović. Francoz Betrand Roiné pa je zaokrožil mnenje: »Proti Sloveniji bo zapletena tekma. Gledali smo jo, je ekipa, ki jo dobro poznamo. Na zadnjem prvenstvu jim je uspela odlična uvrstitev, vemo, da bo res težko. Da bi proti Sloveniji odigrali res kakovostno tekmo, bo v igri treba biti še bolj discipliniran.«