MOTOKROS

Gajser do nove zmage s popolnim startom

Objavljeno 12. april 2016 09.00 | Posodobljeno 12. april 2016 09.00 | Piše: Damir Gorjanc

Slovenski motokrosist v Argentini do druge zmage v svetovnem prvenstvu razreda MXGP.

Devetnajstletni Tim Gajser na začetku sezone navdušuje svetovno motokrosistično javnost. Foto: Honda PRO Racing

V Patagoniji so vsi plesali po vižah Zdravljice. Za takšen izbor himne je na dirki motokrosistov razreda MXGP za veliko nagrado Argentine poskrbel nihče drug kot Tim Gajser (Honda Gariboldi). Najstnik iz Makol je že drugič v sezoni premagal svetovno elito in s tremi točkami zaostanka v skupnem seštevku diha za ovratnik Romainu Fabvreju (Yamaha). V skupnem seštevku obeh dirk je bil Francoz šele četrti, pred njim sta bila na drugem Antonio Cairoli (KTM) in na tretjem Maximilian Nagl (Husqvarna). S progo v Argentini, ki jo je težko brati, ker se iz kroga v krog zelo spreminja, je Gajser opravil rutinirano. Predvsem na drugi dirki dneva ni imel pravega tekmeca in je ob koncu napornega dne povedal: »Za menoj je resnično super vikend. Zmagal sem v svojih prvih kvalifikacijah v MXGP in potem še v seštevku obeh dirk. Zdaj gremo v Mehiko in tudi ta proga mi je zelo pri srcu, saj sem tam osvojil prvo dirko v razredu MX2. Obožujem to progo in upam na čim boljši rezultat.« Na prvi dirki dneva mu start ni najbolje uspel in je hitro padel na sedmo mesto, ki ga je kmalu zamenjal s četrtim. Nekaj krogov pred ciljem je prehitel še Evgenija Bobriševa (Honda) in močno stopil prednost, ki jo je imel Febvre pred dirko. Ob prehitevanju Rusa se ni zadovoljil s tretjim mestom in je udaril še mimo Cairolija, a ga je prekaljeni Italijan prehitel nazaj. Aktualni svetovni prvak Febvre je na dirki padel, pobral motocikel in se s prefinjeno, hitro vožnjo prebil na šesto mesto. Pred drugo dirko dneva je bil v vodstvu Nagl pred Cairolijem in Gajserjem. V drugo Gajser ni ničesar prepuščal naključju. Že s starta se je katapultiral na čelo in tam ostal do cilja, presrečen je končal kot zmagovalec: »Uspel mi je popoln start. Na začetku se nisem mogel otresti Tonija, nato pa sem v nekaj krogih napravil razliko in zadrževal prednost do cilja.« Za njim je na drugem mestu vseskozi vozil Cairoli s sedmimi sekundami zaostanka, ki ga je nekoliko zmanjšal v zadnjih dveh krogih, ko Gajser ni več pritiskal na vso moč. Febvre tudi v drugo ni imel sreče. Po nekaj krogih ga je spet streslo z motocikla. Zdrsnil je celo na 12. mesto, nato pa kakor vihar zapihal mimo vseh drugih, celo do tretjega mesta. Še krog pred ciljnim skokom je bil Francoz peti, potem je v epskem zadnjem krogu odpihnil Nagla in Jeremyja Van Horebeeka (Yamaha), ki nista bila kos podivjanemu Febvreju. Končal je na tretjem mestu, in to je bil tudi vzrok, da je zadržal vodstvo v skupnem seštevku. Cairoli se je prvič po letu dni veselil penine, ki jo dirkači prejmejo na odru za zmagovalce. Osemkratni svetovni prvak je priznal: »Nisem še na tistem pravem nivoju, zato moram iz vsega iztržiti kar največ. Zadovoljen sem z dirko, čeprav sem moral prilagoditi slog vožnje na nekaterih predelih proge. Vsakič mi gre bolje in vesel sem, da mi je uspelo s petega mesta v skupnem seštevku skočiti na tretje.« Že to nedeljo bo v mehiškem mestu Leon naslednje soočenje blatnih motokrosistov in le upamo lahko, da bo Gajser v Evropo, kjer bo naslednjih 11 zaporednih dirk, prišel kot vodilni v skupnem seštevku. Po uvodnih štirih dirkah to ni več utopija.