FINANČNI BRODOLOM

Dobili zadnje štiri plače, a stari dolg še ostaja

Objavljeno 18. april 2014 20.02 | Posodobljeno 18. april 2014 20.02 | Piše: Marko Uršič

Odbojkarji ACH Volleyja so ubranili slovensko krono, a so bili v tej sezoni na robu bankrota.

Odbojkarji ACH Volleyja so morali v sezoni blokirati številne nevšečnosti. Foto: Tadej Regent

LJUBLJANA – Ljubljanski športni klubi so to sezono (finančni) brodolomci na odprtem morju. Tudi z Gorenjske priseljeni ACH Volley se rešuje z razburkanega morja, po finalu proti Panviti Pomgradu pa je še enajstič postal državni prvak. Trener Luka Slabe je krmaril barko po nemirnih morjih, po finalu pa je v besedah zelo čustveno ponazoril sezono 2013/14. Ima po dveh prespanih nočeh bolj racionalne misli, bi kaj dodal, kaj odvzel? »Celotna sezona je bila res naporna, ves čas smo ta čustva zadrževali v sebi. Poskušali smo biti skromni, kar smo, poskušali smo delati in iz celotne sezone iztržiti največ, kar se da. Z osvojitvijo naslova nam je to tudi uspelo. Čustveno, kar koli sem že rekel, sem rekel, in seveda tukaj nobene besede ne jemljem nazaj. Ni bilo lahko, bilo je težko, borili smo se ne samo proti nasprotniku na drugi strani mreže, ampak tudi proti drugim. A navsezadnje ACH ostaja prvak in najboljša ekipa v Sloveniji in to je najbolj pomembno. In tudi v regiji, tega ne smemo pozabiti,« je pojasnil Slabe, ki je po zadnji finalni tekmi omenjal krvosese in hijene, ki so grizli, iz ozadja pritiskali vso sezono, a se oni niso dali.

Klub se lahko reši

Tudi finančna negotovost se je letos vlekla vso sezono. »Celotna zadeva ni bil takšna, kot bi morala biti. Tudi na igrišču smo letos dvakrat naredili napako, enkrat na povratni tekmi v ligi prvakov proti bolgarski ekipi in tudi v polfinalu pokala. To je odsev tega, kar se je letos dogajalo. To je realno stanje, trenutno si nimamo kaj zameriti, se pa vsi skupaj res krčevito borimo, in mi in vodstvo, da se to pelje naprej. Da se poskuša do določene meje pokriti dolgove in zagotoviti proračun za naslednje sezone, da bo ta klub lahko po Evropi še naprej nosil slovensko odbojko.« Njegova trenerska prihodnost pa je v tem trenutku še neznanka. »Velika neznanka. Z ljudmi iz kluba se za zdaj še nisem usedel, vem, da morajo urediti še marsikaj drugega, preden se pogovorijo s strokovnim vodstvom in igralci. Kar pa je navsezadnje tudi izjemno pomembno, če hočeš oblikovati ekipo za naslednjo sezono. V Evropi je trg že odprt, tukaj pa moramo najprej dobiti dokončne odgovore od sponzorjev, ki so doslej že pomagali, in od možnih novih. To je zdaj zelo zelo težko, verjetno bo trajalo kakšen dan več, preden bodo dobili točne odgovore. A sem prepričan, da bodo pri tem uspešni, do zdaj so bili in upam, da bodo tudi v prihodnje, da bodo klub rešili in ga peljali naprej.«

O številu zaostalih plač pa je Luka Slabe odgovoril: »Ne vem za igralce, ne poznam podrobnosti njihovih pogodb, lahko povem le to, nešportno bi bilo, če bi šel v podrobnosti, da smo v zadnjih štirih mesecih dobivali plače. Decembra so nam ljudje iz kluba povedali, da bo v naslednjih mesecih plača redna, to se je res zgodilo. Držali so besedo, seveda pa je do vseh tistih, ki smo bili v klubu tudi lani, ko se je vse skupaj že začelo, ta dolg kar velik. Ni nezanemarljiv, ampak, kot sem že rekel, naj to ostane na relaciji kluba in nas. Seveda, dolg je, ni majhen, a tudi ni tako velik, da bi bilo treba zaradi tega klub zapreti, in menim, da se da vse lepo rešiti.«

Ni vrnitve na Gorenjsko

Trener Luka Slabe je bil zelo zgovoren, športnemu direktorju ACH Volleyja Alešu Jerali pa so besede precej manj gladko tekle z jezika. »Ne vem, ali je bila ta sezona kaj bolj stresna od drugih, na tej ravni je vedno stresno. Ker se toliko poudarja, da zaradi finančnega dela, ne vem, ali je bila zaradi tega kaj bolj stresna. Gotovo ni ugodno, morda pa je bil zaradi tega manjši pritisk na rezultate,« je najprej odgovoril na vprašanje o stresu v sezoni 2013/14 in nadaljeval o prihodnjih nalogah. »Ker nismo odvisni le od sebe, čakamo namreč na odgovore, se stvari pač vlečejo. Delamo pa nenehoma z istim ritmom, saj drugače ne gre. Je pa morda razlika to, da je zdaj treba sprejemati ključne odločitve. Zagotoviti želimo čim več sponzorskih sredstev in zadevo voditi v realnih okvirih. Ne vemo pa še, kakšen bo vložek podjetja ACH v naslednji sezoni.« Pri klubu pa tudi ne razmišljajo, da bi se iz Ljubljane spet selili na Gorenjsko. »Na Bledu ni bilo podpore tako kot v Ljubljani, tega se ne da primerjati. Niti ni možnosti za takšno raven, dopoldne tako rekoč ne moremo zagotoviti možnosti za treniranje. Res je, da je v Radovljici večja pripadnost navijaškega dela. Žal pa se nam finančno tam še veliko slabše izide,« je končal Aleš Jerala.

Deli s prijatelji