Zmaga za velikega Alija

Objavljeno 14. junij 2016 10.00 | Posodobljeno 14. junij 2016 10.00 | Piše: Damir Gorjanc

Dirkač formule 1 Lewis Hamilton se je po zmagi v Montrealu poklonil velikanu.

Lewis Hamilton

KANADA – Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je na dirki formule 1 za veliko nagrado Kanade slavil drugič v sezoni, skupaj pa se je na otočku Notre Dame zbranim navijačem z najvišje stopničke smejal že petič. Več zmag na tem prizorišču ima samo legendarni Nemec Michael Schumacher, ki je bil najboljši sedemkrat, po prečkanju ciljne črte pa se je zmagovalec po radijski zvezi spomnil preminule boksarske legende Mohammada Alija: »Letel kot metulj, pičil kot čebela. Tole je bilo za Alija.« Sebastian Vettel (Ferrari) se je kljub drugemu mestu smehljal z odra za zmagovalce in se prepustil pogovoru z igralskim zvezdnikom Michaelom Douglasom: »Start mi je odlično uspel in lahko sem zadovoljen z rezultatom. Avtomobil je deloval odlično in celotno dirko sem moral voziti na meji, da bi ujel Lewisa. Naredil sem dve napaki, ki sta me oddaljili od boja za zmago.« Na tretjem mestu se je kljub dobremu dirkanju po naključju znašel Valtteri Bottas (Williams), ki je zaradi zgrešene strategije postankov v garažah drugih po mrku od lanske mehiške dirke spet občutil, kako je, če ob koncu mahaš v fotografske objektive. Vodilni v skupnem seštevku Nico Rosberg (Mercedes) se je moral znova obrisati pod nosom za svojo prvo zmago v Montrealu.

5. K. Räikkönen (Ferrari) 69

Čeprav je kvalifikacije z minimalnim zaostankom končal za Hamiltonom na drugem mestu, je na startu eksplodiral in do prvega ovinka pripeljal ob bok Hamiltonu, ki pa mu je kar precej nasilno zaprl pot. In če je Rosberg eksplodiral, je Vettla kar razneslo. Medtem ko sta se mercedesa ukvarjala drug z drugim, jo je gladko ubrisal mimo obeh in v delirij spravil šefa moštva Maurizia Arrivabeneja. Rosberg po dirki ni s prstom kazal na krivce za slabši začetek in je dejal: »Sebu je uspel odličen start in tudi jaz sem začel solidno, Lewisu pa se je ta ponesrečil. Ko sem pripeljal ob bok, mi ni pustil dovolj prostora, zato sem ga moral poiskati zunaj steze. Tako pač je pri dirkanju.« Nemec finskih korenin je padel na deseto mesto in počasi plezal po lestvici navzgor. Vodil je Vettel, za njim se je trudil Hamilton, s tretjega mesta pa je renčal Max Verstappen (Red Bull). V 11. krogu od 70 je sledil prvi Vettlov postanek, ki je bil zanj in njegovo zmago usoden, saj je moral opraviti dva, medtem ko je Hamilton v garaže po sveže gume zapeljal le enkrat. Nemec je bil ob koncu hitrejši, a je pri priganjanju bolida kar dvakrat podaljšal vožnjo čez izletno cono. Podobno taktično napako so storili pri Verstappnu, ko se je vse do drugih postankov vozil na tretjem mestu, s tem pa je pogovor z Douglasom prepustil Bottasu, ki je dirko začel s sedme pozicije. Čeprav so pri Rosbergu načrtovali le en postanek, so morali opraviti dva. Neprostovoljno je zapeljal na menjavo, potem ko so mu sporočili, da ima predrto zadnjo pnevmatiko, in tudi potem je zadnjih pet krogov upal na četrto mesto, vendar je Verstappen pokazal, zakaj si zasluži mesto pri rdečih bikih. Podobno kot Schumacher v najboljših časih se je tudi mladi Nizozemec razširil po celotni stezi in puščal le malo prostora, kar je v zadnjem krogu prisililo Rosberga v napako. Boj je bil odločen. Šef moštva Mercedes Toto Wolff je po zaključku opravičeval slabšo uvrstitev varovanca: »Na začetku je padel v gnečo, stanje s pregrevanjem zavor je bilo alarmantno. Nato je sledilo še to nesrečno predrtje gume, sicer bi se boril za stopničke.« Že konec tedna se bodo Rosberg in druščina preselili v Azerbajdžan, kjer bo Nemec branil devet točk prednosti pred Hamiltonom. Dirkači se bodo preganjali na popolnoma novem prizorišču v Bakuju za slavo in denar na dirki z malce ironičnim imenom – za veliko nagrado Evrope.