FORMULA 1

Vettel s Ferrarijem premagal samovšečni Mercedes

Objavljeno 29. marec 2015 13.51 | Posodobljeno 29. marec 2015 13.51 | Piše: STA, P. Pa.

Nemec Sebastian Vettel je dosegel svojo 40. zmago v svetovnem prvenstvu formule 1.

SEPANG – Nemec Sebastian Vettel (Ferrari) je zmagal na veliki nagradi Malezije v svetovnem prvenstvu formule ena v Sepangu, kar mu je uspelo četrtič na tem dirkališču. Drugi je bil svetovni prvak Britanec Lewis Hamilton (Mercedes), tretji pa Nemec Nico Rosberg (Mercedes). V skupnem seštevku SP ima vodilni Hamilton zdaj tri točke prednosti pred Vettlom.

Sedemindvajsetletni Vettel je svoji novi ekipi priboril prvo zmago po skoraj dveh letih in po prestopu iz Red Bulla slavil štirideseto zmago v karieri. Do nje je prišel tudi zaradi dobre taktike, saj je šel le dvakrat v bokse, njegova Mercedesova tekmeca pa trikrat.

Ferrari ni zmagal na dirkah za veliko nagrado vse od slavja Španca Fernanda Alonsa na njegovi domači dirki 12. maja 2013, v prejšnji sezoni pa je zabeležil le dve uvrstitvi med prve tri. Štirikratni svetovni prvak Vettel je na svoji drugi dirki v novem moštvu takoj po prehodu ciljne črte v italijanščini zavpil: »Fantastico, fantastico!« Nato je dodal: »Hej, fantje, me slišite, hvala vam. Forza, Ferrari

Za Rosbergom je bil četrti Finec Kimi Räikkönen, ki je s tem zaokrožil uspeh Ferrarija. Finec je začel šele z enajstega startnega mesta, ob tem pa je že povsem na začetku, v drugem krogu, počila zadnja leva guma na njegovem dirkalniku, ki jo je s krilcem prerezal Brazilec Felipe Nasr.

Mercedes je prvič po osmih dirkah ostal brez zmage. Pred tem je to ekipo zadnji ugnal Avstralec Daniel Ricciardo v Red Bullu na lanski veliki nagradi Belgije. Izjemno vesel je bil Nizozemec Max Verstappen. Sedemnajstletnik je v ekipi Toro Rosso postal najmlajši dobitnik točk v SP v zgodovini formule 1. Sedmi je bil na svoji šele drugi dirki v svetovnem prvenstvu. Oba voznika McLarna, nekdanja svetovna prvaka Alonso in Jenson Button, sta odstopila.

Naslednja, tretja dirka v sezoni, bo 12. aprila v Šanghaju na Kitajskem.