NA DRUGEM MESTU

Podivjani Cairoli na vrhu le stisnil roko Gajserju

Objavljeno 18. april 2017 09.22 | Posodobljeno 18. april 2017 09.39 | Piše: Damir Gorjanc

Svetovni prvak Tim Gajser je ob bučni podpori slovenskih navijačev zasedel 2. mesto.

Tim Gajser je na petih dirkah zbral 201 točko, Antonio Cairoli jih ima 183. Foto Andreja Prel/AMZS

Antonio Cairoli (KTM) je na motokrosistični dirki razreda MXGP v italijanski Pietramurati uprizoril najverjetneje najboljšo dirko kariere, predstava za športne almanahe pa je pomenila, da je v seštevku obeh dirk dneva zmagal. Legenda motokrosa, ki v skupnem seštevku tekmovanja zaseda drugo mesto, je pustila v senci vodilnega v točkovanju svetovnega prvenstva in tudi aktualnega svetovnega prvaka Tima Gajserja (Honda Gariboldi), ki je preizkušnjo končal na skupnem drugem mestu, na najnižji stopnički zmagovalnega odra pa je končal Tonus Arnaud (Yamaha). »Danes sem zelo zadovoljen z drugo vožnjo, s prvo malo manj, ampak gledano v celoti sem vesel. Toni je bil danes zelo hiter, jaz sem začutil bolečino v roki. Na drugi dirki sem zelo užival in nadzoroval potek, v vsakem ovinku sem slišal čudovite navijače, ki so me prišli podpret v Pietramurato,« je Gajser pohvalil navijače, zaradi katerih je bilo pod odrom za zmagovalce polno slovenskih zastav in rumenih majic, ki so zaščitna barva številke 243. Daleč od tega, da je Gajser dirki odpeljal slabo, na prvi je zasedel tretje mesto, v drugo pa vodil od starta do cilja, vendar je Italijan vozil v prestavi višje.

Prvo preizkušnjo je Cairoli preživel v vodstvu, čeprav je s starta najbolje potegnil Gajser, ki je napravil napako in mimo je usekal Cairoli. Raketa iz Makol je začutila bolečino v roki t. i. arm pump, pogosto bolečino, ki jo čutijo motociklisti, zato je mimo prišel tudi Tonus. Vrstni red na prvih treh mestih se ni več spremenil, Gajser pa je dirko kljub neprijetnim bolečinam v roki končal na tretjem mestu. Druga dirka dneva je bila z vidika italijanskih navijačev bolj zanimiva, saj je Cairoli prikazal znanje, ki pritiče osemkratnemu svetovnemu prvaku. Gajser je v prvem ovinku uprizoril block pass na Cairoliju, pri prehitevanju ga je zaprl in stisnil ob blatno ograjo, Italijan pa je v naslednjih ovinkih napravil napako in zdrsnil na 15. mesto. Nato je sledil stampedo, tokrat v izvedbi podivjanega Cairolija. Na podoben način, kot je Gajser zarezal mimo njega, je osemkratni svetovni prvak s t. i. block passi prehitel večino, ki mu je stala na poti k drugemu mestu in skupni zmagi. Da je letel po progi, priča tudi dejstvo, ko je najhitreje odpeljan čas kroga popravil kar za debelo sekundo in pol. Kar je še nekaj minut pred koncem dirke bilo kot znanstvena fantastika, je na istem mestu kot večino prehitel še Jevgenija Bobriševa (Honda) in v Trentinu je spet igrala himna Fratelli d'Italia. Po koncu je skakal od veselja in se komaj umiril, da je povedal nekaj o dirki: »Veste, na začetku me je Tim skoraj zrinil s proge in to mi ni bilo všeč, vendar to je dirkanje. Nato sem padel v naslednjem ovinku, zdrsnil v ozadje, a z dobrimi potezami prehitel nekaj dirkačev. Moral sem zmagati, če ne zase, pa za vse domače navijače. Mislim, da je bila to moja najboljša dirka doslej ali vsaj ena izmed boljših. Trdo sem garal, bil sem jezen, to me je gnalo naprej. Lahko bi tudi zmagal na drugi dirki, vendar je prehitevanje zelo težko.« Cairoli je za sporno označil le prehitevanje rakete iz Makol, njegova so bila po lastnem mnenju sprejemljiva, čeprav so bila veliko bolj agresivna od Gajserjevega. Stisk rok Italijana in Slovenca ob koncu je pomenil, da je jeza minila tudi Cairolija. Konec tedna bo na sporedu že šesta dirka sezone na Nizozemskem.