ODGOVOR

Ne špageti, ampak pica!

Objavljeno 29. julij 2015 18.05 | Posodobljeno 29. julij 2015 18.06 | Piše: Damir Gorjanc

Iz moštva Ferrarija po zmagi na Madžarskem odgovarjajo prezirljivemu Nikiju Laudi.

Šef moštva Ferrari Maurizio Arrivabene je kulinarično podučil Nikija Laudo. Foto: Reuters

Štirikratni svetovni prvak v formuli 1 Sebastian Vettel (Ferrari) je po devetih letih prekinil madžarski urok in na Hungaroringu prvič zmagal. Vendar to ni bila navadna dirka, to je bila kaotična preizkušnja, ki je ob koncu spominjala na triler. Vettlova zmaga ni bila nikoli vprašljiva, Nemec je imel vse pod kontrolo in je po dirki strnil misli: »To je bila dirka, polna emocij, saj je celotna startna vrsta mislila na umrlega Julesa. Vsi smo bili dodatno motivirani in težko se je bilo zbrati. Ko sem zaprl vizir čelade, sem poskušal odmisliti vse emocije in dati vse od sebe. Varnostni avtomobil mi ni šel na roko, vendar sem bil tudi po njegovem odhodu odločen, da mi nihče ne bo odvzel te zmage.« Ferrari bi lahko osvojil še drugo mesto, če Kimiju Räikkönenu ne bi odpovedal dirkalnik. Potem ko je predsednik nadzora pri Mercedesu Niki Lauda po dirki v Silverstonu sprožil afero špageti, ko je dejal, da rdeče moštvo zanimajo le špageti in da zaradi tega ne naredijo konkurenčnega dirkalnika, je zdaj šef moštva Ferrari Maurizio Arrivabene poskrbel, da se bo med poletnim premorom govorilo o pici. »Nisem tako čustven, da ne bi premislil, preden kaj povem. Poleg tega ne maram špagetov, zato smo včeraj skupaj pojedli pico arrabbiato in naši ljudje točno vedo, kako opraviti svoje delo,« je Arrivabene podkuril Laudi, ko je Mercedes vsaj za eno dirko predal krono, saj sta na stopničke stopila tudi dirkača Red Bulla.

Prvič je na odru stal Danil Kvjat, pod njim pa Daniel Ricciardo. Rus Kvjat je povedal, da je dobil življenjsko lekcijo: »Spoznal sem, da greš lahko v eni dirki iz ozadja na vrh. Prav tako sem se naučil, da se ne smeš nikoli predati, ne glede na to, kaj se zgodi. Ta lekcija mi bo vse življenje ostala v spominu.« In kaj pravijo pri Mercedesu po neuspešni dirki, ko sta Lewis Hamilton in Nico Rosberg zopet okupirala prvo startno vrsto ter imela odprto pot k novi simultanki? »Kot pravijo Angleži, je bil to za nas en usran dan v pisarni. Slabši start se nam je zgodil že drugič zapored z veliko zdrsavanja koles. Na tak način ne moreš zadržati svoje pozicije. V petek smo trenirali start za prihodnjo dirko v Spaju, verjetno bi bilo bolje, če bi jih trenirali za Madžarsko. Zamenjali smo prihodnost za sedanjost. Danes smo dobili lekcijo, da moramo živeti v sedanjosti. Poleg tega smo imeli na stezi toliko dirkaških dotikov kot prej celotno sezono. To je bilo popoldne, ko sem dobil nekaj dodatnih sivih las,« je po dirki sklenil šef moštva Mercedes Toto Wolff. Tudi Hamilton, ki po navadi krivdo vali na druge, je prevzel svoj del odgovornosti: »To je bilo eno dolgo težko popoldne. Ekipa je vse naredila tako, kot je prav, jaz pa sem odpeljal eno slabših, če ne najslabšo dirko v karieri. Po napakah sem moral ohladiti glavo in ob koncu mi je uspelo ujeti nekaj prepotrebnih točk.« Mercedes je ostal brez stopničk prvič po dirki v Braziliji leta 2013, Vettel pa se je z zmago na veliki nagradi Madžarske zavihtel na tretje mesto večne lestvice. Z 41 zmagami je ujel legendarnega Ayrtona Senno in deset zmag zaostaja za Alainom Prostom. Na prestolu je še vedno Michael Schumacher z 91 zmagami.