Objavljeno 14. april 2015 12.56 | Posodobljeno 14. april 2015 12.57 | Piše: Damir Gorjanc
Ključne besede: Marc Marquez

Na drugi tekmi svetovnega prvenstva v motoGP odločen odgovor Marca Marqueza.

Marc Marquez.

Marc Marquez (Honda) ima na dirkališču v Teksasu popoln izkupiček, saj je tu v najelitnejšem motociklističnem razredu motoGP zmagal še tretjič, odkar se je dirkanje naselilo v tem delu Amerike. Po nepričakovanem slabšem rezultatu na prvi dirki je tekmecem poslal jasno sporočilo, kaj je njegov cilj v letošnji sezoni – naslov svetovnega prvaka. Potem ko ga je v kvalifikacijah na cedilu pustil njegov paradni motocikel, je pretekel večji del startne ravnine ter v garažah skočil na rezervnega ter s povišanim srčnim utripom v zaključku kvalifikacij pometel s konkurenco. Niti med dirko ni imel tekmeca, ki bi imel odgovor na njegov strahoviti ritem, le na začetku se je privajal na razmere na stezi, ko je vozil za Andreo Doviziosom (Ducati). »Odločil sem se, da na začetku ostanem miren, da bi razumel situacijo. Ko sem dobil nazaj občutke iz kvalifikacij, sem se odločil, da privijem plin do konca, takrat sem se odpeljal mimo Dovija in povečal prednost,« je previden začetek pojasnil Marquez. Za vodilnim sta se na vojno pripravljala Valentino Rossi in Dovizioso, ki sta v 12. ovinku skoraj trčila, saj je Doktor zaprl pot rojaku. Vse Rossijeve izkušnje in znanje niso bili dovolj proti brutalni hitrosti ducatija na 1,2 kilometra dolgi ravnini in šest krogov pred ciljno črto je Dovizioso prišel na drugo mesto in ga zadržal do konca.

Rossi ima s tem dirkališčem neporavnane račune, kljub tretjemu mestu pa ni bil slabe volje: »To dirkališče mi je med manj priljubljenimi, vedno mi je povzročala težave sprednja pnevmatika, ki se je hitro obrabila. Tako je bilo leta 2013 in lani, tokrat pa je Bridgestone sem pripeljal tršo prednjo pnevmatiko in lažje sem pripeljal v cilj. Z Dovijem sva kar pošteno obračunala na stezi in rekel mi je, da sva v 12. ovinku kar veliko postavila na kocko. Meni se ni zdelo, da bi mu pustil premalo prostora. Potegnil sem krajši konec, ko mi je šest krogov pred ciljem nepojasnjeno popustil oprijem in nisem zmogel ponovnega napada.« Ravnodušen ni ostal niti Dovizioso: »V tistem ovinku sem mislil, da bova trčila, saj mi je Vale ostro zaprl pot, vendar je to dirkanje, na takšne stvari moraš biti pripravljen. To je bila zelo čudna dirka, ko sem moral paziti na pnevmatike, hitrost in lastno energijo. Bilo je težko in zelo sem se brzdal, Marc je bil celotni konec tedna na nekem drugem nivoju.« Ali to pomeni, da je Marquez preklopil na zmagovalni program? Povedal je, da ga zanima le zmaga oziroma naslov prvaka, prav tako odločen je Rossi, ki si želi narediti korak naprej v tej sezoni. Letošnja predstava na tem dirkališču je bila zanj ena boljših, to pa je dobra napoved pred nadaljevanjem sezone. Da bo boj za naslov prvaka odprt precej dlje kot lani, s svojo reinkarnacijo kaže Ducati, za katerega pa se ne ve, kako se bo odrezal, ko bodo tudi za njih začeli veljati enaki predpisi glede izbire pnevmatik in goriva kot za preostale. V razredu moto2 je zmago odnesel Britanec Sam Lowes, premagal je Francoza Johanna Zarca. Tudi v najšibkejšem razredu moto3 je bil enako nacionalno obarvan vrstni red, Britanec Danny Kent je prehitel komaj 15-letnega Francoza Fabia Quataraa in Efrena Vasqueza. Novi razburljivi boji v svetovnem prvenstvu motociklistov bodo na sporedu že to nedeljo v Argentini.