MOTO GP

Marquez šampionsko, Rossi in Lorenzo zadaj

Objavljeno 18. julij 2016 13.10 | Posodobljeno 18. julij 2016 13.12 | Piše: Damir Gorjanc

Premoč Marca Marqueza na polovici svetovnega prvenstva motociklistov v razredu motoGP za veliko nagrado Nemčije.

Marc Marquez si je v nemčiji privozil 27. zmago v razredu motoGP. Foto: AP

Marc Marquez (Honda) je na dirki motociklistov razreda motoGP zopet premikal mejnike. Tudi tokrat je na mokrem Sachsenringu dokazal, da mu je to dirkališče na Saškem pisano na kožo. Kot bi se vozil po svoji dnevni sobi, je v Nemčiji zmagal še sedmič zapored in skozi vse dirkaške razrede prav vse zmage dosegel s prvega startnega položaja – dosežek, ki ga bo težko ponoviti. Po skoraj enem letu se je na odru za zmagovalce znova znašel Cal Crutchlow (LCR Honda), ki je bil letos več v pesku kot na stezi, zato pa je na mokri in spolzki podlagi unovčil vse izkušnje in končal na drugem mestu. »Celotni konec tedna sem bil hiter na suhi stezi, zato je bilo še težje po mokrem začeti s 13. startnega mesta, in to daje moji uvrstitvi še dodatno težo. Žal mi je, da ob tem slavju z menoj ni žene, ki je doslej izpustila šele drugo dirko, saj je doma in na toplem v svojem trebuščku čuva najinega otročička,« se je veselil Cruchlow, ki je še pred prejemom pokala po mobilnem telefonu poklical domov. S tretjim mestom je bil kar malo razočaran Andrea Dovizioso (Ducati), ki je po dolgotrajnem vodstvu in taktični napaki v zadnjem krogu komajda prehitel Scotta Reddinga (OCTO Pramac) in ujel zadnjo stopničko.

Dirka se je začela na mokri stezi in po prvem krogu je bil v vodstvu stari lisjak Valentino Rossi (Yamaha), ki je s tretjega startnega položaja poskušal zmanjšati zaostanek za Marquezom v skupnem seštevku. To ni bilo po godu Doviju, ki je s sedmega mesta kmalu potegnil v vodstvo, mimo Rossija in Dovija pa je kmalu svojo mrcino prignal Danilo Petrucci (OCTO Pramac). Ta je kazal, da mu ples v dežju na mokri stezi ne dela težav, vendar je tudi njega pri preveč pogumnem privijanju plina v 10. krogu vrglo iz sedla. Krog zatem je skozi pesek zaoral Marquez, a se mu je uspelo obdržati na dveh kolesih in s četrtega mesta je zdrsnil na deveto. Steza se je vedno bolj sušila, gume je vedno bolj požiral asfalt in dirkači so iskali mokre dele, kjer so vsaj malo ohladili pregreto črno zmes. Trinajst krogov pred ciljem pa je Marquez pokazal, da je poleg talenta in izkušenj še malo ubrisan. Na motocikel so mu nataknili brezprofilne gume za suho stezo in v dveh krogih je bil od preostalih hitrejši za kar šest sekund. Rossi se je ujel v past iz Misana lansko sezono in je tokrat slepo sledil Doviju ter se ni zmenil za opozorilne table, naj le pride na menjavo motocikla. Pet krogov po poznejšem zmagovalcu sta šla v garaže Italijana, sledil pa jima je še britanski buldog. Rossi je na gumah za rahel dež zdrsnil na osmo mesto, medtem ko sta Dovi in Crutchlow na brezprofilnih odjahala na oder za zmagovalce. Crutchlow je mesto nižje porinil Dovija, nato pa še Reddinga, ki je vztrajal na sprednji dežni gumi. V zadnjem krogu je Doviju le uspelo ujeti tolažilno nagrado, ko je v zadnjih metrih v jok spravil Britanca. Jorge Lorenzo (Yamaha) tudi tokrat v spremenljivih razmerah ni upravičil naslova prvaka, saj je na treningih in kvalifikacijah kar trikrat končal v pesku in tudi na dirki ni tvegal padca. Kljub vsemu bi lahko pokazal malo več volje, saj končno 15. mesto le ni dosežek, s katerim bi se lahko hvalil. »Na začetku sem izbral mehkejšo sprednjo dežno gumo in ta odločitev je bila napačna, saj sem bil na robu padca s kopico težav. Nato pa sem se odločil, da čim prej zamenjam motocikel, in to je bilo zelo drzno in tvegano. Zelo sem užival zadnjih nekaj krogov, ko sem imel več kot 20-sekundno prednost,« se je povečanja vodstva v skupnem seštevku veselil Marquez. V razredu moto2 se je aktualni svetovni prvak Francoz Johann Zarco veselil nove zmage, s tem pa je prevzel vodstvo tudi v skupnem seštevku. Domačin Jonas Folger je na ciljni črti izpustil zmago, tretje mesto pa je pripadlo Špancu Julianu Simonu. V najšibkejšem razredu moto3 je še drugič letos v dežju zmagal Malezijec Khairul Idham Pawi, ki je dirko začel z 20. startnega položaja. Prvič je na zmagovalni oder stopil Italijan Andrea Locatelli, ki mu je na odru delal družbo rojak Enea Bastianini. Po polovici oddirkane sezone sledi enomesečni premor, naslednja dirka bo 14. avgusta v avstrijskem Spielbergu.