FORMULA 1

Kaj se je zgodilo z Alonsom?

Objavljeno 12. marec 2015 13.47 | Posodobljeno 12. marec 2015 13.47 | Piše: Damir Gorjanc

Pred premierno dirko sezone v formuli 1 duhove buri Špančeva odsotnost. Mnogi menijo, da po trku na testiranjih pri McLarnu prikrivajo informacije.

Fernando Alonso je 25. februarja po treh dneh preiskav zapustil bolnišnico v Barceloni. (Foto: Reuters)

Jutri navdušence formule 1 čaka uvod v nedeljsko dirko, prvi prosti trening v novi sezoni. V Avstraliji pa ne bo Fernanda Alonsa, ki je na testiranjih v Barceloni s svojim mclarnom doživel nesrečo. Po trčenju v zid je minilo nekaj časa, da so Španca oskrbeli in odpeljali v bolnišnico, tam niso ugotovili posebnih znakov poškodb, kar je potrdil tudi šef moštva Ron Dennis: »Fernando ni doživel pretresa možganov. Na neki stopnji so se pokazali določeni simptomi, ki so nakazovali pretres, ampak nič oprijemljivega.« Kljub temu se mnogi sprašujejo, zakaj je moral matador iz Asturije v bolnišnici ostati kar tri dni na opazovanju. Uradno so pri McLarnu kot vzrok nesreče navedli močan bočni veter, ampak je to teorijo s kančkom cinizma zanikal nekdanji dirkač Jacques Villeneuve: »Najbolj me moti to, da ne poznamo cele zgodbe. Veter? Dajte no, ta piha tudi v Indianapolisu, ko se pelješ 380 km/h. Nekaj skrivajo in ne povejo, to me skrbi.«

Ena izmed teorij govori o tem, da je Alonsa pred trkom stresla elektrika iz hibridnega sklopa dirkalnika, kar so pri McLarnu kategorično zanikali. Zaradi tega naj bi izgubil zavest in ni bil zmožen upravljati dirkalnika. Nekateri viri navajajo, da je v bolnišnici deloval zmedeno in dezorientirano, mislil naj bi celo, da se piše leto 1995, ko je še dirkal z gokarti. Italijanski psihiater Antonio Picano je zmedeno stanje z izgubo spomina komentiral: »Za človeka s takšnimi simptomi lahko zagotovo trdim, da ima Alonso vse znake poškodb z udarom elektrike. Z električnim šokom nastane hrup v možganih, ki prehaja iz enega dela v drugega, možgani pa potrebujejo določeno obdobje, da se ponastavijo in nadaljujejo normalno delovanje.« Pri vseh vprašanjih javnosti se je oglasil tudi Flavio Briatore, ki še vedno spremlja Alonsa: »Od McLarna nimamo nobenih resnih informacij, ki bi pojasnile vzroke za trk. Njihova komunikacija ni najboljša. Kljub temu mislim, da vzroki ne tičijo v elektriki, najbolj smiselna razlaga je težava z vodenjem avtomobila. FIA je že sprožila preiskavo in videli bomo, kaj se je zgodilo. Če je bila poleg elektrika, upam, da bodo to sporočili v najkrajšem času, da se ne bi kaj podobnega pripetilo še komu.« O Špančevem zdravstvenem stanju pa dodal: »Opravili so vse preglede in ovrgli možnosti srčnih težav, manjšega infarkta in tudi strdka, zato je bil tako dolgo v bolnišnici. Zdaj je v Dubaju, kjer počiva in se pripravlja na dirko v Maleziji.«

Moštva so zaradi dogodka na nogah, nekatera so šla celo tako daleč, da so zagrozila z bojkotom prve dirke, kar kaže, da vse le ni tako nedolžno, kot poskušajo prikazati pri McLarnu. Nekdanji dirkač Gerhard Berger obsoja molk McLarna: »Moramo izvedeti, kaj se je zgodilo, nekdo je bil poškodovan. Pri McLarnu morajo pojasniti, ali je bila kriva tehnologija ali voznik.« Tudi Alonso je pri podajanju izjav ubral podobne note kot njegov delodajalec, te pa ne ponujajo zadovoljive razlage: »Seveda sem razočaran, ker ne morem nastopiti v Avstraliji, vendar razumem priporočila zdravnikov, ki mi svetujejo, naj se raje pripravim na dirko v Maleziji. Kevinu Magnussenu želim vse najboljše ta vikend, vem, da je avto v dobrih rokah.« Kjer je dim, je tudi ogenj, upamo, da se ne bo pokadilo še iz katerega drugega dirkalnika.

Deli s prijatelji