MOTOKROS

Gajser spet na stopničkah, še vedno je prvi v karavani

Objavljeno 16. maj 2016 09.15 | Posodobljeno 16. maj 2016 09.15 | Piše: Damir Gorjanc

Slovenski motokrosist Tim Gajser je s tretjim mestom navdušil tudi na dirki svetovnega prvenstva v Italiji.

Tim Gajser je razveselil svoje navijače tudi v Trentinu. Foto: Andreja Prel / AMZS

Množica slovenskih navijačev se je tokrat namesto na dirki državnega prvenstva zbrala v Pietramurati v Italiji na dirki razreda MXGP. Z glasnim navijanjem in vihtenjem zastav so spodbujali Tima Gajserja (Honda Gariboldi), ki jih je dodobra razvadil z zmagami in uvrstitvami na zmagovalni oder. Na dirki v Trentinu je stal na najnižji stopnički zmagovalnega odra in niti tokrat ni razočaral razgrete množice, saj je še osmič v sezoni okušal opojno penino. Zmago v seštevku dveh dirk je slavil domačin Antonio Cairoli (KTM) pred aktualnim svetovnim prvakom Romainom Febvrejem (Yamaha), ki se je v skupnem seštevku približal slovenskemu asu. Gajser je lansko sezono v šibkejšem motokrosističnem razredu MX2 v Trentinu slavil svojo prvo zmago, tako da ima mesto ob Gardskem jezeru v lepem spominu, čeprav bi z lahkoto ponovil uspeh izpred leta dni, saj je brez težav še četrtič v sezoni osvojil sobotno kvalifikacijsko dirko. Letos je moral že prevečkrat udrihati po konkurenci iz ozadja in tokrat ni bilo nič drugače.

V prvi vožnji je po slabšem startu, ko je tudi padel, napadal iz ozadja in spet pokazal, da na progi ni hitrejšega dirkača, če le steče vse kot po maslu. Počasnejše pred seboj je kmalu pustil, da so mu gledali v hrbet in požirali prah, ki ga je dvigal izpod svojega motocikla. Vse tja do četrtega mesta je prihrumel, za borih pet sekund je bil najhitrejši na prvem mestu Cairoli, na drugem Maximilian Nagl (Husqvarna) in Kevin Strijbos (Suzuki) na tretjem mestu. Tudi Febvre ni zmogel tempa rakete iz Makol in je zasedel šele šesto pozicijo, Gajser je tako po polovici dneva v skupnem seštevku vodil že za 11 točk. V drugo je bil Gajser bolj odločen. Udobno prednost petih sekund po polovici odpeljane dirke pa je presekala nenadna napaka in vnovičen padec. Trenutek nezbranosti je Slovenca pahnil na šesto mesto z 10-sekundnim zaostankom za vodilnim Cairolijem. Pred njim je bil tudi Febvre na četrtem, Jeremy Van Horebeek (Yamaha) na tretjem in Jevgenij Bobrišev na drugem mestu. Febvre je uvidel, da mora nekaj ukreniti ob napaki Gajserja, da bi zmanjšal zaostanek za rdečo številko 243. Kot manijak se je pognal proti prvemu mestu in dve minuti do izteka dirke je brez težav usekal mimo Cairolija, z drugima dvema pa se ni prav dolgo mudil. Ciljni skok je tako prvi ugledal Febvre, Cairoli pa se je zadnja dva kroga vdal v usodo in z izračunom že slavil skupno zmago ter prepeval italijansko himno. Gajser je po napaki spet vozil kot v transu in zaostanek 10 sekund skoraj dvakrat zmanjšal s tem, ko je zapeljal mimo Van Horebeeka in Strijbosa, Bobrišev pa je bil predaleč. Z drugim četrtim mestom dneva si je zagotovil skupno tretje mesto in še naprej vodi v seštevku za naslov prvaka. Tudi tokrat je imela Slovenija dva dirkača na elitni dirki. Peter Irt (Yamaha) je prvo vožnjo končal na 25. mestu, v drugo pa si je z 20. mestom privozil skupno 23. mesto in prvo točko v svetovnem pokalu. Osemkratni svetovni prvak Cairoli se je po bolj sramežljivem začetku sezone sestavil skupaj in zdaj ima 310 točk, ki štejejo za naslov prvaka. Prvenstvo je še dolgo in aktualni svetovni prvak Febvre s 331 točkami na svojem kontu ne bo pomahal z belo zastavo, vendar ima Gajser še vedno startno številko obarvano rdeče, kar pomeni, da bo v španski Telaveri de la Reini na naslednji dirki branil prednost štirih točk v skupnem seštevku svetovnega prvenstva.