Nova velika donacija

ZDA in EU bi radi v letu dni precepili svet

Ameriški predsednik Joe Biden je obljubil dodatnih 500 milijonov odmerkov za revne države.
Fotografija: Ameriški predsednik Joe Biden med današnjim virtualnim vrhom. Foto: Alex Wong/Afp
Odpri galerijo
Ameriški predsednik Joe Biden med današnjim virtualnim vrhom. Foto: Alex Wong/Afp

Dan zatem, ko je v govoru na zasedanju generalne skupščine Združenih narodov, poudaril pomen čim hitrejšega cepljenja svetovnega prebivalstva proti covidu-19, je ameriški predsednik Joe Biden na virtualnem vrhu, namenjenem boju proti pandemiji, naznanil, da bodo ZDA revnim državam donirale dodatnih 500 milijonov odmerkov Pfizerjevega cepiva.

Skupna količina ameriških donacij bo s tem presegla 1,1 milijarde odmerkov, ki bodo razdeljeni v okviru mednarodne iniciative Covax. Velesila bo s tem samo še utrdila svoj položaj na vrhu seznama največjih donatork med državami. »Amerika bo postala arzenal za cepiva, tako kot smo bili arzenal za demokracijo med drugo svetovno vojno,« je Biden poudaril med vrhom, na katerem je tudi potrdil vzpostavitev novega partnerstva med EU in ZDA za spodbujanje cepljenja po svetu.

»Vsi moramo opraviti svoj del,« je opozoril ameriški predsednik, ki želi postaviti pozitiven zgled drugim razvitim državam in pospešiti imunizacijo na globalni ravni. Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen, ena od visokih udeležencev vrha, je na twitterju potrdila, da je cilj partnerstva doseči 70-odstotno precepljenost svetovnega prebivalstva do septembra prihodnje leto.



»Partnerstvo bo pomagalo pri širitvi proizvodnje, izboljšanju koordianacije in dobave ter odpravljanju ozkih grl v dobavnih verigah,« je bistvo pobude strnila Nemka.
 

Fokus na krepitvi proizvodnje


Za 70-odstotno precepljenost na globalni ravni bi po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije potrebovali vsaj 11 milijard odmerkov. Toda strokovnjaki se bojijo, da utegne razdeljevanje poživitvenih odmerkov v razvitih državah otežiti doseganje tega cilja.

Tudi zaradi tega namerava Bidnova administracija skupaj z evropskimi partnerji veliko pozornosti nameniti predvsem krepitvi proizvodnje cepiv v manj razvitih državah. ZDA in EU nameravata vzpostaviti tudi poseben sklad za izboljšanje globalne zdravstvene varnosti pred naslednjo pandemijo.

Ameriški predsednik Joe Biden med današnjim virtualnim vrhom. Foto: Alex Wong/Afp
Ameriški predsednik Joe Biden med današnjim virtualnim vrhom. Foto: Alex Wong/Afp


Vrh, na katerem so sodelovali voditelji, predstavniki zasebnega sektorja in civilne družbe, je bil nadgradnja srečanja voditeljev G7 v Cornwallu, na katerem so ZDA napovedale prvo veliko donacijo cepiv. Washington je z omejitvijo izvoza cepiv na začetku letošnjega leta želel najprej poskrbeti za domače povpraševanje, zaradi česar se je znašel pod plazom kritik. Toda od takrat je svoj fokus postopno preusmeril navzven.

ZDA so več kot očitno odločene odigrati vodilno vlogo v boju proti covidu-19. To je bilo razvidno tudi iz Bidnovega torkovega nastopa v OZN, med katerim je poudaril, da je Amerika doslej cepiva poslala že v sto držav – in to, v nasprotju z nekaterimi drugimi donatorkami, brez kakršnega koli pogojevanja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije