Anglija

Tuchel kipi od samozavesti: Zmagovanje v našem DNK

Sobota prinaša veliki derbi med zadnjima finalistoma lige prvakov: Chelsea vs. Man. City. Guardiola pod večjim pritiskom.
Fotografija: Thomas Tuchel in Pep Guardiola sta razvila veliko rivalstvo. FOTO: Martin Rickett/Reuters

Prvenstva se dobivajo na majhnih tekmah, je nogometna mantra, ki pa morda v tej sezoni angleške premier league ne bo obveljala.

Manchester City, Manchester United, Liverpool in Chelsea namreč tvorijo poker nespornih favoritov za osvojitev naslova in točke na derbijih bodo štele dvojno. To vsekakor velja za jutrišnji obračun med finalisti lige prvakov, modrimi s Stamford Bridga in sinje modrimi z Etihada.

To bo drugi obračun med veliko četverico v sezoni 2021/22, ki bi utegnila biti najbolj razburljiv v zadnjih letih. Prvi med Liverpoolom in Chelseajem se je končal brez zmagovalca (1:1). To sta tudi edini točki, ki sta jih oddala vodilna, ki imata štiri zmage, 13 točk in razliko v golih plus 11.

Manchester United ima en manjši spodrsljaj, remi iz Southamptona, že dva pa si je privoščil mestni tekmec in branilec naslova Manchester City. Tudi za zasedbo Pepa Guardiole so bili svetniki z juga države pretrd oreh, prejšnji konec tedna je bilo na Etihadu 0:0.

City je hladno prho doživel že na štartu, ko je izgubil z 0:1 pri Tottenhamu. Morebitni tretji »kiks« bi že prižgal oranžni alarm in prvaki si težjega popravnega izpita ne bi mogli izbrati. Jutri v času kosila (13.30) bodo gostovali pri Chelseaju, s katerim imajo slabe izkušnje. Thomas Tuchel je Guardiolo ugnal že trikrat zapored, nazadnje v finalu lige prvakov v Portu (1:0), malo pred tem v prvenstvu (2:1) in še prej v pokalu FA (1:0). Zadnja zmaga Cityja je stara leto in pol.

Finale v Portu je odločil Kai Havertz. FOTO: Jose Coelho/Reuters

Oba kluba sta malo kupovala čez poletje, Chelsea pa je zadel terno, ko je nazaj na Otok pripeljal stroj za gole Romeluja Lukakuja (115 milijonov evrov), medtem ko je City zapravil premoženje (117,5 milijona evrov) za angleškega reprezentanta Jacka Grealisha. City ima najdražjo zasedbo na svetu, po Transfermarktu je vredna 1,05 milijarde evrov, ampak Chelsea na četrtem mestu ne zaostaja veliko (882,5 mio. €). Man. United je tretji, Liverpool peti!

Kako vklopiti Wernerja?

Chelsea je še neporažen v sezoni in je v sredo po enajstmetrovkah iz ligaškega pokala izločil Aston Villo, City je dan prej s skoraj udarno postavo (De Bruyne, Foden, Mahrez, Sterling, Torres) s 6:1 odpravil Wycombe in si napolnil baterije po razočaranju proti Southamptonu, ko je bil brez idej in sprožil en sam strel v okvir vrat. Chelsea je konec tedna pokazal šampionsko formo, ko je s 3:0 (T. Silva, Kante, Rüdiger) odpravil Tottenham.

Pep Guardiola s Cityjem še ni osvojil lige prvakov. FOTO: Pierre-philippe Marcou/Reuters

Ob takšnih predstavah Tuchel poka od samozavesti in je odkrito napovedal lov na komplet lovorik. Ligo prvakov in evropski superpokal že ima, decembra bo želel osvojiti svetovno klubsko prvenstvo, prihodnje leto angleški trojček. »Ligaški pokal je najmanj cenjeno tekmovanje, a za nas šteje kot vsako drugo. Chelsea je klub, ki gre v vsak izziv z željo po zmagi, to je v našem DNK,« je bil odločen Nemec, ki mora rešiti še eno uganko. Kako ob Lukakuju, Kaiju Havertzu, Hakimu Ziyechu in Masonu Mountu zagotoviti vlogo Timu Wernerju. Glede na to, da je bil njegov rojak v sredo edini strelec v rednem delu (1:1), je na dobri poti.