Liga prvakov

Ronaldo in Sancho prebudila vrage, Xavi z Barço potrebuje podvig v Münchnu

Na prvih tekmah 5. kola lige prvakov si je napredovanje v osmino finala zagotovil Man. United. Barcelona po remiju z Benfico (0:0) nevarno visi.
Fotografija: Cristiano Ronaldo je svoj strelski rekord v ligi prvakov na štadionu La Ceramica popravil še za en gol. FOTO: Jose Jordan/AFP

Manchester United je po slovesu Oleja Gunnarja Solskjaerja v novo ero popeljal trenerski dvojec Michael Carrick-Mick Phelan. Slednji je kot pomočnik seveda sodeloval tudi s sirom Alexom Fergusonom, medtem ko je Carrick po koncu igralske kariere v taboru rdečih vragov leta 2018 začel delovati kot trener. Po odhodu legendarnega Norvežana je bil pred Carrickom največji izziv kratke trenerske kariere, tekma se je začela z nekajminutno zamudo zaradi težav glavnega sodnika Felixa Brycha s slušalkami. V ponovitvi letošnjega finala evropske lige je imel v prvem polčasu lepše priložnosti Villarreal, a se je ob poskusih Moija Gomeza in (predvsem) Manuja Triguerosa izkazal David de Gea. Rdeči vragi so bili blizu zadetku v eni prvih akcij na tekmi, ko je podaja s prostega strela preletela Cristiana Ronalda in pristala pri Scottu McTominayu, ki pa je na oddaljenejši vratnici zatresel le zunanji del mreže.

De Gea je v drugem polčasu spet izvrstno ustavil Triguerosa, a je Man. United v drugi polovici polčasa zaigral bolje. Jadon Sancho je zapravil veliko priložnost, ko je prišel sam pred Geronima Rullija, boljšo predstavo pa so vragi kronali po napaki Argentinca, ki je v 78. minuti slabo podajal do kolega v obrambi, žogo je prestregel Fred, Ronaldo pa jo je prek Rullija mojstrsko poslal v mrežo za še en ključen zadetek v rdečem dresu v zadnjih nekaj mesecih. Tekme je bilo konec, ko je protinapad Marcusa Rashforda in Bruna Fernandesa s prvim golom po prestopu iz Borussie Dortmund zaključil Jadon Sancho. Villarreal še vedno ni brez možnosti v boju za drugo mesto, o katerem bodo rumeni odločali z Atalanto Josipa Iličića in Young Boys, ki se bosta v večernem terminu pomerila v Bernu.

Nogometaši Bayerna s strelcem prvega gola Lewandowskim (skrajno levo) proslavljajo v Kijevu, kjer že vladajo povsem zimske razmere. FOTO: Valentin Ogirenko/Reuters

Nov podvig Lewandowskega v zasneženem Kijevu, Barcelona v še večjih težavah

Bayern je proti kijevskemu Dinamu, Benjamin Verbič je obsedel na klopi, prvi polčas dobil z 2:0. Po tem, ko se je žoga odbila od branilca, jo je Robert Lewandowski mojstrsko, s škarjicami, pospravil v mrežo s šibkejšo levo nogo za že deveti gol v ligi prvakov v tej sezoni. Poljak je spisal zgodovino tekmovanja, saj je postal prvi, ki je dvakrat zadel na devetih zaporednih tekmah najelitnejšega evropskega tekmovanja, po enkrat je to uspelo Ruudu van Nistelrooyu in Cristianu Ronaldu. Po golu Lewandowskega v 14. minuti je izid polčasa v 42. minuti po podaji Corentina Tolissoja postavil Kingsley Coman. Dinamovci so v drugem polčasu v ledenem Kijevu zapretili z izenačenjem, potem ko je Denis Harmaš v 70. minuti zadel za 1:2. V enem zadnjih napadov se je zatresla tudi Bayernova vratnica, a ostalo je pri novi, že peti zaporedni zmagi rdečih.

Vse je bilo v tej skupini sinoči v znamenju obračuna Barcelone in Benfice na Camp Nouu, Portugalci, ki so prvi medsebojni obračun v Lizboni prepričljivo dobili s 3:0, so novemu trenerju Xaviju Hernandezu zagrenili trenerski debi v ligi prvakov z remijem brez golov. To pomeni, da so Katalonci sicer ostali pred Benfico, a bi že njihov remi na tekmi zadnjega kola s še stoodstotnim Bayernom v Müchnu in zmaga Benfice nad kijevskim Dinamom, ki nima več možnosti niti v boju za tretje mesto, pomenil, da bodo evropsko popotovanje v sezoni 2021/22 nadaljevali v evropski ligi. Xavi je spet presenetil z začetno postavo, v katero je ob svojem debiju na klopi Barcelone umestil šele 17-letnega domačina Iliasa Akhomacha, tokrat pa je v ogenj potisnil leto starejšega Dunajčana Yusufa Demirja. Presenetljiva je bila tudi zadnja vrsta, ki jo je poleg Clementa Lengleta na desnem boku obrambe sestavljal Ronald Araujo.

Ronald Araujo je že proslavljal, a so njegov zadetek v drugem polčasu sodniki upravičeno razveljavili. FOTO: Lluis Gene/AFP

V prvem polčasu se je večkrat izkazal gostujoči vratar Odysseas Vlachodimos, najlepši priložnosti pa sta zapravila branilca: Araujo in Jordi Alba. V prvem polčasu so gledalci na Camp Nouu umolknili, ko je branilec Benfice Nicolas Otamendi po podaji iz kota premagal Marc-Andre ter Stegna, a so sodniki po ogledu VAR-posnetkov potrdili, da je žoga po podaji iz kota prečkala črto golavta. Tik pred polčasom je Demir po samostojni akciji že storil vse, toda zadel le prečko, v nadaljevanju pa je Xavi v iskanju krvavo potrebnega zadetka posegel tudi po Ousmanu Dembeleju. Vratom Benfice je resno zapretil Frenkie de Jong, a neuspešno, Araujo je nato tudi zatresel mrežo, a so sodniki pravilno označili prepovedan položaj. Vseh upov po zmagi in verjetno tudi napredovanju v izločilne boje bi bilo verjetno že konec, če bi v enem zadnjih napadov veliko priložnost pred praznimi vrati izkoristil Haris Seferović, a je po uspešnem preigravanju Ter Stegna ob Ericu Garcii zgrešil nemogoče, tako da Barça, vsaj na papirju, še lahko upa na preboj med 16 najboljših evropskih ekip. Dovolj ne bo niti remi, če bo Benfica seveda premagala Dinamo, saj imajo Portugalci boljše razmerje na medsebojnih tekmah.

Štirje goli v mreži Juventusa pred očmi Abramoviča

Rezultat večera je vknjižil branilec naslova Chelsea, ki je prvi polčas dobil z golom Trevoha Chalobaha. Alvaro Morata je bil ob povratku v zahodni London blizu izenačujočemu zadetku, a je žogo na črti vrat ustavil Thiago Silva. Chelsea, ki je zaradi poškodbe v 37. minuti izgubil pomembnega vezista N'Goloja Kanteja, je v drugem polčasu v 56. in 58. minuti pobegnil na neulovljivo prednost, potem ko je najprej nekdanjega člana mestnega tekmeca Arsenala Wojciecha Szczesnyja ukanil Reece James, nato pa še Callum Hudson-Odoi. Za že manjše ponižanje je v zadnjem napadu na tekmi po akciji Hakima Ziyecha poskrbel Timo Werner. Na štadion Stamford Bridge se je po triletni odsotnosti vrnil prvi mož modrega kluba Roman Abramovič, njegovi fantje pa so ga nagradili s pokrom zadetkov.

Atalanta je brez Josipa Iličića, ki je obsedel na klopi, v Bernu dvakrat vodila, nato v 84. minuti zaostala, a v 88. minuti po zaslugi rezervista Luisa Muriela, ki je bil v igri vsega minuto, iztržila točko (3:3). Ta pomeni, da bo v zadnjem kolu, ko v Bergamo prihaja Villarreal, lombardijski klub za napredovanje v osmino finala potreboval zmago.

Sevilla je v skupini G z 2:0 premagala Wolfsburg, v tej skupini pa je Lille z 1:0 premagal Salzburg, za katerega je Benjamin Šeško odigral 59. minut. Odločil je gol kanadskega napadalca Jonathana Davida v 31. minuti, ki je francoskim prvakom po slabem začetku sezone zagotovil nepričakovan skok na prvo mesto (8 točk), sledijo Salzburg (7), Sevilla (6) in Wolfsburg (5). Wolfsburg bo v zadnjem kolu gostil Lille, Salzburg pa Sevillo, ki sta ji vse ti točke na domačem štadionu Ramon Sanchez Pizjuan prinesla Joan Jordan v 13. in Rafa Mir globoko v sodnikovem podaljšku drugega polčasa.