Zahodni Balkan

Bruselj: Potek širitve negativno vpliva na verodostojnost EU

Evropska komisija v letnem poročilu za čim hitrejšo deblokado začetka pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo.
Fotografija: Srbski predsednik Aleksandar Vučić, severnomakedonski premier Zoran Zaev in albanski premier Edi Rama. FOTO: REUTERS/Ognen Teofilovski
Odpri galerijo
Srbski predsednik Aleksandar Vučić, severnomakedonski premier Zoran Zaev in albanski premier Edi Rama. FOTO: REUTERS/Ognen Teofilovski

Evropska komisija je manj kot dva tedna po vrhu Evropska unija-Zahodni Balkan objavila poročilo o stanju procesa širitve, v katerem je predstavila dosedanji napredek držav Zahodnega Balkana in Turčije na njihovi poti v sedemindvajseterico.

Med ključnimi ugotovitvami letnega poročila je komisija izpostavila pomen verodostojne širitvene politike, ki jo je označila za »strateško investicijo v mir, stabilnost, varnost in gospodarski razvoj celotne Evrope«. Zamuda pri začetku pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo, ki jih blokira Bolgarija, ima po mnenju komisarjev negativen učinek na kredibilnost Unije, zato je pomembno, da se spor med Sofijo in Skopjem čim prej reši.

Evropski komisar za širitev Olivér Várhelyi je na popoldanski novinarski konferenci poudaril, da sta obe državi dosegli vse kriterije in pogoje za začetek pristopnih pogajanj in da si komisija želi, da bi prvo medvladno pogajalsko konferenco z njima organizirali še letošnje leto.

Dvosmerni proces

Deklaracija, ki so jo v začetku tega meseca na Brdu pri Kranju sprejeli voditelji EU in šestih držav Zahodnega Balkana, je, kot piše v poročilu, sicer poslala pomembno sporočilo državam z regije, da je njihova prihodnost znotraj EU.

»EU ne bo popolna brez Zahodnega Balkana,« je v izjavi ob predstavitvi poročila dejal visoki predstavnik Unije za zunanjo in varnostno politiko Josep Borrell, ki je opozoril, da ohranjanje kredibilnega širitvenega procesa zahteva napore tako na strani držav kandidatk in potencialnih kandidatk kot tudi sedemindvajseterice.

Nova metodologija širitve, ki jo je EU sprejela lansko leto, po njegovih besedah temelji na doseganju specifičnih meril, z večjim poudarkom na ključnih reformah s področja vladavine prava, svoboščin, gospodarstva in funkcioniranja demokratičnih institucij. »Naši partnerji jih morajo uresničiti, saj je to ne le v interesu njihovih državljanov, temveč tudi njihovega napredka na poti v EU.« EU mora po Borrellovih besedah medtem izpolniti svoje zaveze do držav Zahodnega Balkana.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije