Peka in kuha v lončeni posodi

Kljub obilici materialov, iz katerih je narejeno sodobno posodje, se v marsikateri kuhinji še vedno najde lončena posoda, v kakršni so kuhali ali hrano stregli že naši davni prednik.
Fotografija: Lončeni lonci so del tradicionalne kuhinje. FOTOGRAFIJE: Guliver/GETTY IMAGES
Odpri galerijo
Lončeni lonci so del tradicionalne kuhinje. FOTOGRAFIJE: Guliver/GETTY IMAGES

Lončena oziroma glinena posoda spada med najstarejše, na Kitajskem, denimo, so odkrili primerke, ki naj bi izvirali iz leta 18.000 pred našim štetjem, na Japonskem so jih izdelovali pred več kot 10.000 leti, prvo lončarsko vreteno pa so izdelali Sumerci konec 4. stoletja pred našim štetjem.
Lončenine kot imenitne servirne posode
Lončenine kot imenitne servirne posode

Bogata je antična lončarska kultura, med najstarejše obrti pa spada tudi na Slovenskem. Kljub upadu lončarske kulture lahko še danes kupimo uporabno lončeno posodje, ki na lestvici zdrave posode zaseda visoko mesto, poleg tega pa je lepo na pogled in ima lahko poleg uporabne še dekorativno funkcijo.

Lončena posoda, namenjena kuhanju oziroma termični obdelavi hrane, je premazana s posebno glazuro, preden jo začnemo uporabljati, je treba prebrati navodila proizvajalca. Je namreč občutljiva, in če hočemo, da nam bo dolgo služila, jo moramo pravilno vzdrževati in uporabljati. Večina proizvajalcev priporoča, da jo pred prvo uporabo speremo z vodo ali celo namakamo, potem pa dobro osušimo in notranjost premažemo z maščobo. Če pri roki ni svinjske masti, bo dobro tudi rastlinsko olje.
 

Naj pomaščena čaka


Preden začnemo kuhati, naj pomaščena nekaj časa stoji. Lončena posoda ima odlično lastnost, hrana se nanjo ne prijemlje, zato živilom ni treba dodajati veliko maščobe, pravzaprav je skoraj dovolj, če premažemo posodo. Večinoma jo uporabljamo za peko številnih jedi v pečici, na primer mesa, različnih narastkov, gostih enolončnic, kot je znani prebranac, seveda pa tudi kruha in potic ter drugega peciva.
V lončeni posodi lahko pečemo v pečici.
V lončeni posodi lahko pečemo v pečici.

Lončeni pekač v pečico vedno položimo na rešetko, ne na dno pečice. Tudi če imamo tovrstni lonec za kuhanje, moramo upoštevati pravila; nikoli ga ne postavimo neposredno na plinski gorilnik, ampak ga podstavimo s posebno jekleno ploščo. Kuhamo lahko na steklokeramični plošči ali na ognjišču. Ne glede na to posodo obvezno postopoma segrevamo, torej jo vedno postavimo v hladno pečico, prav tako počasi zvišujemo temperaturo kuhališča. Enako ravnamo, ko se jed oziroma posoda ohlaja; vroče nikoli ne postavimo na hladno odlagalno površino, na primer na kamen, ampak na podstavek iz lesa ali gline, da se bo postopoma ohlajala. Morda se ta navodila zdijo pretirano komplicirana, a izkušnje kažejo, da lahko lončena posoda ob prevelikih temperaturnih nihanjih poči.
 

Lepo po starem


Pomembno je, kako jo čistimo. Kljub udobju, ki ga zagotavlja pomivalni stroj, je treba lončeno posodo pomivati lepo po starem, na roke, pri čemer se izognimo uporabi detergenta. Če se nam res zdi zelo umazana in mastna, kanimo le nekaj kapljic detergenta, praviloma pa sta dovolj mehka goba in vroča voda, saj smo že zapisali, da je jed v tovrstni posodi skoraj nemogoče zažgati, seveda ob pravilni uporabi.


Lončena posoda je primerna za pripravo jedi, ki potrebujejo dolgotrajno kuhanje, ko lonec odstavimo, pa bo hrana še dolgo, celo pet ali šest ur, ostala topla. Ker je lepa na pogled, lahko jedi v loncih in pekačih še postrežemo. Pogrinjek bo še lepši in bolj usklajen, če imamo komplet posode in tudi preostale jedi, na primer solate, postrežemo v pripadajočih servirnih posodah.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije