VELIKA NOČ

Tako hitro se pokvarijo pirhi

Ker bodo po veliki noči zagotovo še ostali pirhi, je dobro vedeti, kako dolgo jih je varno jesti in kdaj jih je bolje zavreči.
Fotografija: Kako hitro bi jih morali pojesti? FOTO: Inna Kot/Gettyimages 
Odpri galerijo
Kako hitro bi jih morali pojesti? FOTO: Inna Kot/Gettyimages 

Potem, ko bodo lepo pobarvana velikonočna jajca, ki bodo krasila mize in pulte čez velikonočne praznike, odslužila namenu, se bo marsikdo vprašal, kako dolgo jih je varno uživati, da ne bi tvegal zastrupitve s hrano.

Res je, ne glede na to, koliko jih bo po praznikih ostalo, škoda bi jih bilo zavreči, je pa dobro vedeti, kako jih pravilno shranjevati in kako se izogniti posledicam, ki bi jih prineslo uživanje morebiti oporečnih jajc.

Pobarvana jajca čim prej pospravite v hladilnik. FOTO: Nellisyr Gettyimages
Pobarvana jajca čim prej pospravite v hladilnik. FOTO: Nellisyr Gettyimages

Hitro se pokvarijo

Dejstvo je, da se kuhana jajca pokvarijo hitreje od surovih. Med kuhanjem se namreč uniči zaščitni sloj na lupini, ki vsebino varuje pred bakterijami. Zadeva je zlasti kritična, če lupina med kuhanjem poči. Čeprav je razpoka komaj vidna, se v jajcih na sobni temperaturi hitro začno množiti bakterije, opozarja portal Southernliving.

Kuhana jajca bi zato morali hitro pohladiti in jih v dveh urah po kuhanju pospraviti v hladilnik. Kar pomeni, da so pirhi, ki ostanejo na pultu ali mizi, že kmalu lahko oporečni.

Za dekoracije je bolje uporabiti izpihana jajca. FOTO: Harry Wedzinga/Gettyimages
Za dekoracije je bolje uporabiti izpihana jajca. FOTO: Harry Wedzinga/Gettyimages

Izkušnje nas učijo, da jih lahko jemo, čeprav so na sobni temperaturi dlje, a ne glede ena to, jih je priporočljivo čim prej pospraviti v hladilnik. Zato je morda bolje, da velikonočne aranžmaje pripravite z izpihanimi jajci, trdo kuhana, ki bodo sestavina velikonočnih obrokov, pa v dveh urah po kuhanju pospravite v hladilnik.

Kako dolgo so dobra v hladilniku?

Tudi, če so jajca na hladnem, niso užitna v nedogled. Priporočljivo jih je hraniti najdlje en teden, pa naj bodo v lupini ali olupljena. Olupljena jajca je dobro shraniti v tesno zaprtih posodah. Če se vam zdi, da imajo nenavaden vonj ali videz, jih ne glede na to, kako dolgo jih hranite, raje ne jejte.

Lahko kuhana jajca zamrznemo?

Ta način shranjevanja ni priporočljiv. Ne zaradi varnosti, temveč zaradi okusa: zamrznjena in nato odtajana kuhana jajca imajo neobičajen okus, spremeni se tudi njihova tekstura. Zlasti beljaka.

Zelen rob rumenjaka je posledica predolgega kuhanja. FOTO: Olesia Shadrina/Gettyimages
Zelen rob rumenjaka je posledica predolgega kuhanja. FOTO: Olesia Shadrina/Gettyimages

Zelen rumenjak? Je to nevarno?

Včasih med kuhanjem jajc rumenjak dobi zelen rob.

Ta priča, da so se jajca predolgo kuhala. Zelena barva ne vpliva na njihov okus, je pa res, da takšna jajca na pogled niso tako lepa, kot kadar rumenjak ostane živahno rumen.

Zelenkasto-siva barva je posledica tvorjenja železovega sulfida. Ob dolgotrajnem izpostavljanju visokim temperaturam se v beljaku začneta sproščati vodik in žveplo, nastane plin vodikov sulfid. Ta povzroči reakcijo z železom v jajčnem rumenjaku, na mestu, kjer se stikata rumenjak in beljak, zato nastane sivo zelena spojina, železov sulfid.

Kot rečeno, je zadeva povsem neškodljiva, izognete pa se ji lahko tako, da ste pozorni na čas kuhanja jajc.

Ni vseeno, kako jih kuhamo. FOTO: Orinoco-art Gettyimages
Ni vseeno, kako jih kuhamo. FOTO: Orinoco-art Gettyimages

Kako preprečiti, da bi se prekuhala?

Obstaja več načinov, ta  vas zagotovo ne bo razočaral:

  • Jajca položite v posodo, v kateri bodo povsem prekrita s hladno vodo.
  • Segrevajte do vretja, ugasnite ogenj, pokrijte posodo s pokrovko in jajca v vroči vodi pustite osem minut.
  • Nato jih prelijte s hladno vodo in preprečite, da bi se še naprej kuhala. Rumenjaki bodo po tem načinu z eno besedo popolni.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije