DEJSTVA

So kolagenski prehranski dodatki res vodnjak mladosti?

Kolagenski dodatki niso tako učinkoviti, kot bi pričakovali.
Fotografija: Prehranska dopolnila s kolagenom nimajo čudežne moči. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Prehranska dopolnila s kolagenom nimajo čudežne moči. FOTO: Thinkstock

Prehranski dodatki s kolagenom so zadnja leta zelo priljubljeni. Zagotavljali naj bi lepo kožo, zdrave lase in močne kosti. Njihova prodaja iz leta v leto raste, vendar pa znanost še nima natančnega odgovora na to, kako v resnici vplivajo na telo in kako učinkoviti so pri različnih, s pomanjkanjem kolagena povezanimi težavami. Na vprašanji, kako delujejo in kako je količino kolagena v telesu mogoče povečati brez njih, odgovarjata svetovalec za zdravo življenje Tom Rifai in prehranska strokovnjakinja Jenna Gorham.

Kaj je kolagen?

Kolagen je beljakovina, glavna sestavina mehkih telesnih tkiv, hrustanca, tetiv, kosti in zob. Skupaj s keratinom vpliva na čvrstost in elastičnost kože. Okoli 25. leta začne njegova količina v organizmu upadati, zato koža izgublja prožnost in elastičnost, kar povzroča gubice in gube.

Prehranska dopolnila in njihova resnična moč

Rezultati nekaterih raziskav potrjujejo, da lahko kolagenski nadomestki pozitivno vplivajo na kožo, na njeno elastičnost in sposobnost zadrževanja vlage. Nekaj študij je prav tako nakazalo povezavo med uživanjem kolagena in zmanjšano verjetnostjo osteoporoze. Čeprav so ti izsledki na prvi pogled obetajoči, strokovnjaki opozarjajo, da gre za manjše raziskave, katerih rezultatov ni mogoče posplošiti na celotno populacijo.

Sodobni vodnjak mladosti?

Ne glede na vzrok za jemanje kolagena njegovi nadomestki ne delujejo ciljno na težavo in po vsej verjetnosti zato ne prinesejo pričakovanega izboljšanja. Torej: čeprav slovi kot sodoben vodnjak mladosti, ki naj bi obnovil kožo in ji povrnil mladosten videz, je nemogoče doseči, da bi učinkoval prav tam, kjer si to želimo.

»Ob zaužitju kolagena se ta razgradi, absorbira v kri in se porazdeli po različnih delih telesa,« je pojasnil Rifai in dodal, da je zato le malo verjetno, da bi vplival prav na kožo. Poleg tega je na trgu veliko nepreverjenih kolagenskih nadomestkov, ki vsebujejo različne, ne vedno zdrave sestavine. V nekaterih primerih gre za v prah zdrobljene živalske kosti in ribje skelete, v katerih je mogoča prisotnost težkih kovin in drugih škodljivih snovi, zato, če se zanje vendarle odločite, previdnost pri nakupu ne bo odveč.

Količino kolagena povečajte s prehrano

Na srečo pa obstajajo drugi načini, kako telo spodbuditi k večji proizvodnji kolagena. Seveda s premišljeno izbrano prehrano. »Na prvem mestu so tu z vitaminom C bogata živila. Vitamin C je namreč ključen pri nastajanju kolagena v organizmu,« je povedala Gorhamova. Za tvorjenje te snovi so nepogrešljivi še kostna juha, jajčni beljaki, perutnina in jagodičevje.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije