Seks prežene zgodnjo menopavzo

Tako nakazuje ameriška študija, ki je desetletje spremljala 3000 različno spolno dejavnih žensk.
Fotografija: Redno spolno občevanje naj bi spodbujalo ovulacijo in tako prelagalo menopavzo. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Redno spolno občevanje naj bi spodbujalo ovulacijo in tako prelagalo menopavzo. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Redno spolno občevanje je dobra popotnica za zdravje, kot kaže, pa tudi za dolgo mladost. Oziroma poznejšo menopavzo, kakor hočete. Tako nakazuje študija, po kateri naš življenjski slog mnogo bolj vpliva na prehod v klimakterij, kot smo do zdaj mislili.
Seks enkrat na teden naj bi za 28 odstotkov zmanjšal možnosti za zgodnjo menopavzo.
Seks enkrat na teden naj bi za 28 odstotkov zmanjšal možnosti za zgodnjo menopavzo.

V ameriški študiji so deset let spremljali približno 3000 žensk, ki so bile ob začetku sodelovanja stare okoli 45 let, nobena še ni prestopila praga klimakterija, nekatere pa so že poročale o začetnih znakih, denimo, redkejših menstruacijah in občasnih vročinskih valovih; vse so bile poročene ali v resni zvezi, v povprečju so dvakrat rodile. Znanstvenikom so zaupale podatke o pogostosti spolnih odnosov in sploh stopnji zadovoljstva v partnerski zvezi, pa tudi o samozadovoljevanju, oralnem seksu, izmenjevanju nežnosti z življenjskim sopotnikom.
 

Če ni seksa, ni ovulacije


Ženske, ki so spolno občevale enkrat na teden, so imele za 28 odstotkov manj možnosti za pojav zgodnje menopavze, tiste, ki so si intimo privoščile enkrat na mesec, pa 19 odstotkov manj; slaba polovica jih je sicer doživela menopavzo okoli 52. leta, je pokazala študija.


Če ženska ne občuje redno, se telo odloči, da bo počasi opustilo ovulacijo, saj očitno ne načrtuje zanositve, in energijo preusmerilo drugam, se glasi sklep strokovnjakov, čeprav točni biološki mehanizmi za takšen potek niso znani.

Morda se pri pogostejši spolni dejavnosti sprošča več estrogena, ki spodbuja ovulacijo, sistem delovanja hormonov je pač sila zapleten, pojasnjujejo avtorji študije, prav tako ni povsem jasno, kakšno vlogo ima pri pojavu menopavze starost ženske.


Strokovnjaki so še ugotavljali, ali morda življenje v dvoje, torej prisotnost moških feromonov, vpliva na spremembo pri menstrualnem ciklu, a te domneve niso potrdili. Kakor koli že, klimakterij je za vsako žensko neizogiben del življenja, morda pa je njegov pojav mogoče nekoliko preložiti z življenjskim slogom.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije