ŠKODA ZA CELO ŽIVLJENJE

Presladka otroška hrana škodi zobem

Svetovna zdravstvena organizacija poziva k prepovedi visoke vsebnosti sladkorja v otroški hrani; škodi lahko zobem in vpliva na izbiro hrane v odraslosti.
Fotografija: Komercialno proizvedena hrana za dojenčke vsebuje preveč sladkorja.
Odpri galerijo
Komercialno proizvedena hrana za dojenčke vsebuje preveč sladkorja.

Komercialno proizvedena hrana za dojenčke vsebuje preveč sladkorja, presladki so tudi sicer slani obroki, pravi Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) in zahteva prepoved dodajanja sladkorja v hrano za otroke, mlajše od 36 mesecev. Ne le da je v njej preveč sladkorja, seznam sestavin na embalaži je nemalokrat nejasen, sporoča SZO in predlaga nove smernice za izboljšanje prehrane dojenčkov.



Otrok naj je doma pripravljeno hrano.
Otrok naj je doma pripravljeno hrano.
Organizacija opozarja, da lahko zaradi pretiranega vnosa sladkorja trpijo otrokovi zobje (karies), poleg tega pa si s sladkimi živili tlakujejo pot izbire hrane v poznejšem življenju, torej razvijejo preference do sladkega, kar lahko vodi v kopičenje kilogramov, debelost in z njo povezane zdravstvene težave v odraslosti. Poleg tega, še pravijo pri SZO, sladko otroško hrano neprimerno tržijo za otroke, mlajše od šestih mesecev, čeprav organizacija priporoča izključno dojenje najmanj do otrokovega dopolnjenega šestega meseca starosti.

Analiza je pokazala, da je komercialno proizvedena otroška hrana v skladu z določili, kar se tiče soli, beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov, mnogi izdelki pa vsebujejo preveč sladkorja. Sladkor predstavlja 70 odstotkov kalorij v sadnih pirejih, te pa dodajajo tudi slanim. SZO predlaga, da bi morali v komercialno proizvedeni hrani prepovedati dodane sladkorje, vključno s sadnim sokom; hrana naj ne vsebuje več kot pet odstotkov sadnega pireja, zlasti v slanih obrokih, tudi v suhih slanih prigrizkih, kot so piškoti, lahko sladkor predstavlja največ 15 odstotkov kalorij. Hrana, ki naravno vsebuje sladkorje (sadje in zelenjava), je sicer lahko primerna za prehranjevanje majhnih otrok, »a zelo visoke ravni sladkorjev, ki jih vsebujejo komercialno proizvedeni prehranski proizvodi, so razlog za zaskrbljenost«, pravijo in še, da dobra prehrana v zgodnjem otroštvu ostaja ključnega pomena za zagotavljanje optimalne rasti in razvoja otrok ter boljše zdravje pozneje v življenju.

SZO je poudarila tudi, da bi morali bombone in sladkane pijače, vključno s sadnimi sokovi in kondenziranim mlekom, označiti kot proizvode, ki niso primerni za otroke, mlajše od treh let.

Sadje in zelenjava, ki naravno vsebuje sladkorje, sta primerna za prehranjevanje majhnih otrok. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Sadje in zelenjava, ki naravno vsebuje sladkorje, sta primerna za prehranjevanje majhnih otrok. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije