TELESNA DEJAVNOST

Ogrevanje ščiti pred poškodbami

Z njim povečamo telesno temperaturo in gibljivost; začne naj se z nizko intenzivno aerobno aktivnostjo, ki traja do deset minut.
Fotografija: Začnemo z lahkotnim tekom, ki mu dodamo druge elemente, na primer poskoke. FOTO: Antonio_diaz/Getty Images
Odpri galerijo
Začnemo z lahkotnim tekom, ki mu dodamo druge elemente, na primer poskoke. FOTO: Antonio_diaz/Getty Images

Telesna dejavnost je prvi korak do sreče, pravijo tisti, ki so redno aktivni. S tem se strinjamo, znano je, da redno gibanje ohranja telo v dobri kondiciji, da se laže spopada z vsemi zunanjimi dejavniki, ki nam lahko okrnijo zdravje. A če pretiravamo in tudi če se na športno aktivnost ne pripravimo ustrezno, si lahko tudi škodimo. Pred vsako vadbo je zato nujno ogreti telo, da ne bo utrpelo neželenih poškodb.

Aktivno športanje začnimo z aerobno aktivnostjo, s katero bomo prekrvili mišice ter toliko dvignili telesno temperaturo, da se bomo začeli malce potiti. Najprimernejše so dejavnosti, ki omogočajo postopno in ritmično dvigovanje intenzivnosti, pravijo kineziologi. To so lahko kolesarjenje, dinamična hoja in počasen tek. Pomembno je, da si vsak izbere aktivnost, ki ustreza njegovim trenutnim zmožnostim, željam, stanju treniranosti in aktivnosti, ki jo bo izvajal v nadaljevanju. Ta del ogrevanja naj traja od 5 do 10 minut, lahko tudi več, zlasti če je temperatura okolice nižja, na primer pozimi. Takrat športni strokovnjaki predlagajo še dodatno oblačilo, ki ga nato po ogrevanju slečemo in nadaljujemo trening. Del ogrevanja naj bo raztezni in naj zajema pripravo vseh večjih sklepov in lokalno raztezanje glavnih mišic. Dinamično ogrevanje bomo najbolje izvedli z različnimi ritmičnimi kroženji, ki jih je treba izvajati počasi in postopno. Z razteznimi vajami zajemimo mišice, ki bodo pri treningu bolj obremenjene.

Del ogrevanja naj bo raztezni in naj zajema pripravo vseh večjih sklepov in lokalno raztezanje glavnih mišic. FOTO: Dusanpetkovic/Getty Images
Del ogrevanja naj bo raztezni in naj zajema pripravo vseh večjih sklepov in lokalno raztezanje glavnih mišic. FOTO: Dusanpetkovic/Getty Images

Pred treningom moči je za posamezno mišico ali mišični sklop najbolje narediti dodaten ogrevalni niz z manjšimi bremeni, kot bomo vadili pozneje. Namen tega ogrevanja ni utruditi mišice, ampak jo ogreti.

Športni strokovnjaki in trenerji svetujejo, da vadbo prilagodimo tako okolju, v katerem vadimo, kot svoji telesni pripravljenosti. Vsake vadbe, naj bo to tek, kolesarjenje, plavanje, igranje tenisa ali badmintona ali katere druge rekreacije, se je treba lotiti postopoma. Znano je namreč, da je zaradi nepripravljenosti, ko se rekreativci želijo še bolj aktivno ukvarjati z vadbo, možnost poškodb največja. Prilagoditev na otežene razmere naj bo postopna: traja lahko tudi dva tedna in več, da se telo uspešno prilagodi na spremembe, ki jih z redno vadbo vnašamo v svoj vsakdanjik.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije