Najboljši namazi so domači

Med mesnimi paštetami so najbolj priljubljene jetrne, ljubitelji si radi na kruh namažejo ribjo oziroma iz tunine; tudi vegetarijanci in vegani imajo svoje različice.
Fotografija: Lahko jo pripravimo tudi z gobami. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Lahko jo pripravimo tudi z gobami. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Pašteta izvorno pomeni namaz iz mesa in masti, vsaj če za original vzamemo francosko pâté. Danes ob pašteti najprej pomislimo na drobovino: najbolj znana pa tudi razvpita je francoski foie gras, kar pomeni zamaščena jetra, kulinarična specialiteta, ki jo dobijo iz jeter pet do šest mesecev stare gosi ali race.
Pašteta je priljubljen mesni namaz, doma narejeni se ne more primerjati z industrijskim.
Pašteta je priljubljen mesni namaz, doma narejeni se ne more primerjati z industrijskim.

Na trgovskih policah lahko izbiramo med številnimi različicami, paštete so pripravljene iz piščančjega, puranjega ali govejega mesa, pogosto imajo dodano drobovino, predvsem jetra. Mešanicam dajejo pravi okus začimbe, poznamo blage in pikantne paštete. V času epidemije, ko smo se navadili kupovati hrano na zalogo, je porasla potrošnja konzerviranih živil, med katera spadajo tudi paštete. Ker vsi vemo, da tovrstna ni najbolj priporočljiva, pred nakupom pazljivo preberimo deklaracijo in izberimo pašteto, ki vsebuje čim manj umetnih dodatkov. Nekatere mesarije ponujajo naravne paštete, ki so običajno pakirane v steklenih kozarčkih in imajo krajši rok trajanja kot tiste z dodatki.

Brez težav se priprave paštete lotimo doma, potrebujemo le dober mešalnik in ustrezne sestavine, uporabimo lahko sveže meso in drobovino, lahko zmeljemo kuhane ali pečene ostanke, na primer govedino iz juhe ali popečene piščančje fileje, pa tudi pražena jetra ali pečene ribe, ki jih ne moremo do konca pojesti. Pašteta je namreč izdelek iz kuhanih ali pečenih mesnin, na ta način lahko uporabimo marsikaj, kar bi sicer pristalo v bioloških odpadkih. Ne le meso, tudi zelenjavo, saj lahko podobno pripravimo zelenjavne namaze, zelenjavo lahko dodamo tudi k mesnim paštetam.


Ne glede na to, ali bomo meso, drobovino in mast oziroma slanino kupili prav z namenom izdelave paštete, vse sestavine najprej toplotno obdelamo. V receptih za domače paštete najdemo različne možnosti, lahko jih kuhamo, pražimo ali pečemo v pečici. Tako pripravljene drobno nasekljamo in zmeljemo v mešalniku ter dodajamo različne začimbe in zelišča, s katerimi dobimo želeni okus. Posebno pomembno, pravzaprav obvezno je dodati nekaj, kar bo maso povezalo v mehko, kremasto zmes, ki bo ravno prav mazljiva.
Jetra so ena od osnovnih sestavin mesnih paštet.
Jetra so ena od osnovnih sestavin mesnih paštet.

To so predvsem maslo, smetana ali jogurt, kremni siri pa tudi majoneza. Ker bomo pašteto – razen če jo delamo iz ostankov – verjetno pripravljali v večjih količinah, da se bo splačalo, je pomembno, da jo spravimo v steklene lončke in dobro zapremo. Če hočemo, da bo dlje obstojna, jo pasteriziramo tako kot preostale vložnine, v pečici ali v loncu z vodo. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije