Ko zmanjka jajc in pecilnega praška (RECEPT)

Dobro je vedeti, s katerimi nadomestki lahko poskrbimo za slastne okuse.
Fotografija: Namesto jajc uporabimo jabolčno čežano. FOTOGRAFIJE: Guliver/getty Images
Odpri galerijo
Namesto jajc uporabimo jabolčno čežano. FOTOGRAFIJE: Guliver/getty Images

Še pred enim mesecem si najbrž nismo mislili, da bomo nekega dne primorani dlje ostati doma in se izogibati obiskom trgovin. Ker kuhamo in pečemo s tistim, kar imamo doma, se je pač treba znajti. O tem, kaj narediti, če ostanemo brez kvasa, pa bi vseeno radi spekli kruh, smo že pisali, obstajajo pa tudi nadomestki, ki jih lahko pri peki uporabimo namesto mnogo drugih sestavin, denimo sode bikarbone, pecilnega praška, kislega mleka ali jajc.

Tisti, ki pogosto brskate za recepti na angleških in predvsem ameriških straneh, ste najbrž že opazili, da jih veliko vsebuje sodo bikarbono, ki je pri nas sicer ne uporabljamo pogosto. Njena naloga v pecivih, nekateri jo dodajajo tudi v maso za palačinke, je, da maso naredi bolj prožno in zračno, podobno kot pecilni prašek. Tudi zato lahko slednjega brez težav uporabimo namesto sode bikarbone. Uporabiti ga moramo le malce več, natančneje štirikrat več. Če recept denimo zahteva dve žlički sode bikarbone, odmerimo osem žličk pecilnega praška. Poleg tega bo treba malce zmanjšati kislo sestavino v receptu, naj bo to kislo mleko, limonov sok ali kaj drugega. Soda bikarbona namreč za vzhajanje potrebuje kislino, ta pa je običajno že vmešana v pecilni prašek, zato je ni treba dodajati. Namesto sode bikarbone lahko uporabimo kalijev bikarbonat. Ta je iz sodobne kuhinje
Samovzhajajoča moka že vsebuje nekaj soli, zato za vse ne bo primerna.
Samovzhajajoča moka že vsebuje nekaj soli, zato za vse ne bo primerna.
sicer že skoraj izginil, saj imamo na voljo veliko drugih sredstev za vzhajanje, če se morda le valja po kakšnem kotu shrambe, pa ga lahko uporabite namesto sode bikarbone, in sicer v razmerju 1:1. Ker pa kalijev bikarbonat ne vsebuje soli, bo treba te dodati nekoliko več, kot pravi receptura. Enak učinek kot dodatek sode bikarbone ali pecilnega praška bo imela samovzhajajoča moka. Obstajajo celo brezglutenske. Vanjo sta sicer že vmešana tako pecilni prašek kot sol, zato za vse recepte ne bo primerna, bo pa kot nalašč za razne žemljice, testo za pico in podobno.

Zgodi se, da zmanjka pecilnega praška. Namesto njega lahko uporabimo vinski kamen, ne nazadnje pecilni prašek ni nič drugega kot mešanica sode bikarbone in vinskega kamna. Namesto 4 gramov pecilnega praška uporabimo mešanico 1 grama sode bikarbone, 2 gramov vinskega kamna ter 1 grama koruznega škroba. Ko zmanjka pecilnega praška, je dober nadomestek tudi limonov sok; na 4 grame pecilnega praška uporabimo gram sode bikarbone in pol čajne žličke limonovega soka. Za recept, ki zahteva vrečko pecilnega praška, torej 12 gramov, bomo uporabili 3 grame sode bikarbone in dve žlički limonovega soka. Kislina v slednjem bo reagirala s sodo in poskrbela, da se bo testo lepo napihnilo. Če pri roki ni ne pecilnega praška ne sode bikarbone, pa bo čisto dobra mineralna voda, a le pri rečeh, ki jih ni treba močno vzhajati.

Precej receptov, denimo za torte ali kolače, vsebuje kislo mleko. Pri nekaterih je to stalnica v hladilnikih, tisti, ki ga ne marate, pa lahko namesto njega uporabite beli kis ali navadni jogurt. Kislo mleko namreč pomaga razgrajevati gluten in tako poskrbi za posebno strukturo testa pri določenih sladicah, to pa lahko storita tudi kis in limonov sok, ki ju dodamo navadnemu mleku. Če je v receptu zapisano, da potrebujemo 2 dl kislega mleka, uporabimo malce manj navadnega mleka (približno eno jušno žlico) in manko zapolnimo s kisom ali limonovim sokom. Še bolj enostavno je z navadnim jogurtom, saj ga potrebujemo natanko toliko, kot je v receptu kislega mleka.
Namesto 4 gramov pecilnega praška uporabimo gram sode bikarbone in pol čajne žličke limonovega soka.
Namesto 4 gramov pecilnega praška uporabimo gram sode bikarbone in pol čajne žličke limonovega soka.

Skoraj vsi recepti za pecivo vsebujejo jajca. Ko teh zmanjka, jih lahko zamenjamo z jabolčno čežano, najbolje nesladkano. Nalogo enega jajca bo opravilo pol decilitra jabolčne čežane. Slednjo lahko zamenjamo z bananami, in sicer 30 gramov namesto enega jajca. Ob tem velja pripomniti, da imajo banane precej močan okus, ki vsem ne prija, zato je to dobro upoštevati pri odločanju, ali bomo namesto jajc uporabili ta sadež. Naj se sliši še tako nenavadno, namesto jajc lahko uporabimo majonezo, saj je ta narejena iz njih; 40 gramov majoneze bo nadomestilo eno jajce. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije