ZAJEDAVCI

Gliste je treba odpraviti

Nujna sta zdravljenje in preventiva, tudi zaradi zmanjševanja prenosa parazitskih okužb.
Fotografija: Najbolj učinkovito jih bo odpravilo zdravilo, ki ga dobimo le na recept v lekarni. FOTO: Metamorworks/Getty Images
Odpri galerijo
Najbolj učinkovito jih bo odpravilo zdravilo, ki ga dobimo le na recept v lekarni. FOTO: Metamorworks/Getty Images

Paraziti ali zajedavci so živali ali rastline, ki stalno ali občasno živijo na račun drugega organizma. Zajedavci so vedno škodljivi. Gostitelju škodujejo s tem, da mu jemljejo hrano, lahko pa tudi izločajo škodljive oziroma strupene snovi in gostitelja s tem poškodujejo. Najučinkovitejši ukrep prosti zajedavcem je skrb za osebno higieno, higieno živali, skrb za čisto in neoporečno pitno vodo in skrb za čisto okolje. Pri nas je najpogostejša bolezen glistavost, ki jo povzročajo podančice, redkeje navadna človeška glista.

Tudi kašelj je lahko znak okužbe s črevesnimi paraziti. FOTO: Lightkeeper/Getty Images
Tudi kašelj je lahko znak okužbe s črevesnimi paraziti. FOTO: Lightkeeper/Getty Images
Kot pravi specialistka farmacije mag. Darja Potočnik Benčič, človekov imunski sistem ne reagira učinkovito na zajedavce. Zdravljenje in preventiva sta zato nujna, ne samo zaradi obolevnosti ljudi, ampak tudi zaradi zmanjševanja prenosa parazitskih okužb.

»Če ima nekdo v družini gliste, zlasti če se pri osebi ta težava ponavlja, morajo ukrepati vsi člani gospodinjstva. Osnova je higiena. Gliste ponoči zapustijo telo skozi zadnjično odprtino in izležejo jajčeca. To močno srbi in s praskanjem se jajčeca prenesejo pod nohte in prek rok – zlasti pri majhnih otrocih – ponovno v usta. Ostanejo lahko tudi na posteljnini.«
 

Treba je obiskati zdravnika


Če jih je malo, ne povzročajo težav, značilno pa je, kot rečeno, srbenje okrog zadnjika, ki je najbolj izrazito ponoči. Zaradi praskanja lahko nastanejo poškodbe kože in sekundarna bakterijska okužba, pove sogovornica in dodaja, da pri odpravljanju glist sicer lahko pomaga prehrana, a jih sama ne odpravi.


Med t. i. domačimi zdravili Alfred Vogel omenja papajo, česen in korenje, a je za učinkovito odpravljanje glist še vedno najbolj učinkovito zdravilo, ki ga dobimo le na recept v lekarni. Če obstaja sum na glistavost, ki se kaže z bolečino v trebuhu, slabostjo, neredno prebavo, nespečnostjo in hujšanjem, je treba obiskati zdravnika, svetuje sogovornica. V laboratoriju bodo pregledali vzorec blata, da potrdijo okužbo, zdravnik pa nam bo predpisal ustrezno zdravilo.
 

Kdaj posumimo na zajedavce


Vir zajedavcev je lahko hrana, na primer sveža zelenjava, onesnažena z gnojnico, prav tako uživanje samoniklih rastlin, kot so regrat, koprive, če jih nabiramo na travniku, kjer odlivajo gnojnico, tudi slabo termično obdelano goveje ali svinjsko meso. So pa vir okužbe lahko tudi psi in mačke, pravi sogovornica.

»Zaradi načina razmnoževanja podančic se pogosto prenese okužba v gospodinjstvu in se ponovno okuži ista oseba. Tudi na potovanjih, ki so zdaj sicer omejena, se hitro okužimo z zajedavci. Popotnike v tropskih krajih ogrožajo številni zajedavci, tudi različne praživali, ki povzročajo črevesne okužbe,« pove Potočnik Benčičeva.


Ob utrujenosti, slabokrvnosti, slabovoljnosti, tudi temnih kolobarjih okrog oči lahko posumimo na parazite v telesu, pove sogovornica. »Poleg neprijetnega srbenja gliste izločajo strupene snovi, ki se vsrkajo v telo in povzročajo slabokrvnost. Ličinke lahko potujejo tudi v pljuča in povzročajo kašelj, ki ga sicer hitro lahko zamenjamo za bronhitis. S kašljem se lahko premikajo po sapniku do požiralnika. Odrasle gliste lahko najdemo tudi v žolčnih vodih (zlatenica) in v trebušni votlini (vnetje). Hud, a zelo redek zaplet je tudi zapora črevesja zaradi številnih glist.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije