INTERVJU Z JANŠO

»Če nimaš resnega programa, ti osebnost nič ne pomaga«

Objavljeno 19. oktober 2011 11.39 | Posodobljeno 19. oktober 2011 11.45 | Piše: A. L.

Če bodo izvoljeni, sodelovanja z Jankovićevo ali Virantovo stranko ne izključujejo, pravi Janša

Janša pravi, da je program SDS uresničljiv

LJUBLJANA – Nova delovna mesta, pozitivna gospodarska rast in pravičnost. To so prioritete SDS v primeru, da zmagajo na volitvah. Za prvih 100 dni napovedujejo 10 ukrepov. Med njimi je tudi zmanjšanje števila ministrstev na 10, prvak SDS Janez Janša pa napoveduje celo občutno pocenitev dimnikarskih storitev.

Janša pravi, da je program SDS uresničljiv, sprejeli pa so odločitev, da ne bodo sadili rožici in obljubljali svetle prihodnosti, kar je najlažje: »Pred Slovenijo so težki časi in Slovenci zaslužijo odkrito in jasno besedo o tem, kaj nas čaka.«

Prepoznavne osebnosti ali program?

Oboje je treba imeti, pravi Janša. Težava je le, kadar gre samo za medijsko favorizirane osebnosti, ni pa resnega programa in širših ekip, ki bi ga lahko kredibilno predstavljale in uresničevale. »4. december bo pokazal, ali smo se iz katastrofalnih posledic površinske volilne kampanje leta 2008 kaj naučili,« poudarja. Izpostavlja, da realnost nastopi dan po volitvah in dan po sestavi nove vlade, takrat je treba reševati probleme. »Če nimaš resnega programa, če nimaš nekega koncepta in večjih ekip, ti osebnost nič ne pomaga. To je potem ena sama improvizacija in rezultati so taki, kot smo jih lahko spremljali v času Pahorjeve koalicije.«

Napačne stvari so na jedilniku

Janša ocenjuje, da se mesec in pol pred volitvami pogovarjamo o čisto napačnih stvareh. Tu ima v mislih ustanavljanje novih strank, ali bo nekdo imel listo ali stranko, kdo se bo komu pridružil in podobno. »Trošimo izjemno dragoceno časovno obdobje, ki bi moralo biti namenjeno temu, da se nacija sooča s projekcijami prihodnosti in odgovori nanje, tehta programe, ponudbo, rešitve in da v teh razpravah na neki način pride tudi do zbližanja med politično ponudbo v zvezi s tem, kaj storiti.«

Priznava napake

»V svojem mandatu smo naredili nekaj napak in se iz njih marsikaj naučili. Odgovornosti za napake ne zanikamo,« priznava Janša, a hkrati poudarja, da so očitne razlike med njihovo in drugimi vladami samostojne Slovenije, seveda njim v prid.

»Kdor koli bo sestavljal naslednjo vlado, bo rabil 50+, če bo hotel vlado sploh sestaviti,« je prepričan prvak SDS. Izpostavlja, da je nujna koalicija, ki bo delovala učinkovito. Usklajevanje med petimi, šestimi strankami v naslednjem mandatu bi po njegovem mnenju lahko imelo katastrofalne posledice za razvoj države, za standard, pokojnine in plače ljudi.

Brez komentarja na odhod Viranta

Odhoda Gregorja Viranta Janša ni želel javno komentirati. Dejal je le, da so vse, kar je bilo treba vedeti, objavili na spletni strani SDS. Ali je še vedno sprt z njim, ni povedal. Ugotavlja, da Virant otežuje pridobivanje dodatne podpore med neopredeljenimi, ob tem pa opozarja na ponovitev zgodovine: »Svoji gredo k svojim, naivni in zavedeni pa spregledajo.«

Sodelovanja z Jankovićem ali Virantom ne izključuje

Ali je vlada Janeza Janše sama ustvarila zdaj njegovega največjega konkurenta Zorana Jankovića? »Naša vlada ni imela nobene zveze z njegovo razrešitvijo niti ga ni razrešila uprava. Njega so razrešili lastniki podjetja,« pravi Janša. Prepričan je, da bi, če bi Jankoviću lastniki dovolili privatizirati Mercator, dobili enak rezultat kot pri Merkurju – podjetje bi izčrpali in zastavili njegove delnice kot garancijo za nakupe svojih deležev. Janša opozarja, da je Janković zadolženost Ljubljane v času svojega mandata povečal za štirikrat, zdaj ko bo treba plačevati račune, pa bi rad pobegnil v vlado.

Kljub temu sodelovanja z Jankovićevo ali Virantovo stranko ne izključuje: »Leta 2004, ko smo bili relativni zmagovalci volitev, smo vse stranke povabili v koalicijo.«

Deli s prijatelji