SIMBOLIČNO

Za neodvisnost več kot 80 odstotkov Kataloncev

Objavljeno 10. november 2014 09.03 | Posodobljeno 10. november 2014 09.03 | Piše: STA, Mo. S.

Udeleženci glasovanja so imeli na glasovnici vprašanji: »Ali želite, da Katalonija postane država?« in »Če je tako, ali želite, da je Katalonija neodvisna država?«

BARCELONA – Na nedeljskem simboličnem glasovanju o neodvisnosti Katalonije je osamosvojitev te španske regije podprlo 80,7 odstotka od skupno več kot dveh milijonov ljudi, ki so se udeležili glasovanja, po navedbah katalonskih oblasti kažejo prvi izidi. Katalonski voditelj Artur Mas je glasovanje že označil za popoln uspeh.

Kot je ponoči sporočila podpredsednica katalonske vlade Joana Ortega, se je glasovanja udeležilo okoli 2,25 milijona ljudi. Po 88,4 odstotka preštetih glasovnic je bilo 80,7 odstotka udeležencev za to, da Katalonija postane neodvisna, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po navedbah regionalnih oblasti je bilo na volišča povabljenih približno 5,4 milijona prebivalcev Katalonije, ki so starejši od 16 let.

Udeleženci glasovanja so imeli na glasovnici vprašanji: »Ali želite, da Katalonija postane država?« in »Če je tako, ali želite, da je Katalonija neodvisna država?« Prvi izidi kažejo, da je 10,1 odstotka ljudi obkrožilo ne pri drugem vprašanju, 4,5 odstotka pa pri obeh. Odstotek udeležencev je oddalo prazne glasovnice, je pojasnila Ortega.

 »Želimo vladati sami sebi«

Katalonski voditelj Mas je izide glasovanja že označil za popoln uspeh. »Jasno se je pokazalo, da želimo vladati sami sebi,« je poudaril.

Španska vlada pa je poudarila, da ni bilo glasovanje nič vredno. Španski premier Mariano Rajoy je tako poudaril, da glasovanje ne bo imelo nobenih učinkov. »Dokler bom predsednik vlade, bomo spoštovali ustavo,« je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa. »Nihče ne bo zlomil enotnosti Španije,« je dodal.

Katalonske oblasti so sicer želele izvesti uraden referendum o tem vprašanju, a je ustavno sodišče septembra v presojo sprejelo pritožbo španske vlade in zadržalo izvedbo. Regionalna vlada v Barceloni je nato postopek spremenila v alternativno obliko glasovanja, ki pa ga je na ustavnem sodišču – to se sicer še ni izreklo o vsebini – doletela enaka usoda kot referendum.

Deli s prijatelji