DIPLOMATSKI SPOR

VIDEO: Provokacija: Šešelj v Beogradu zažgal hrvaško zastavo

Objavljeno 02. april 2015 21.33 | Posodobljeno 02. april 2015 21.32 | Piše: STA, S. U.

Diplomatski spor Hrvaške in Srbije zaradi haaškega obtoženca in predsednika Srbske radikalne stranke Vojislava Šešlja.

ZAGREB – Hrvaška je svojega veleposlanika v Srbiji Gordana Markotića poklicala na posvetovanje v Zagreb, potem ko je haaški obtoženec in predsednik Srbske radikalne stranke Vojislav Šešelj v sredo v Beogradu zažgal hrvaško zastavo. Srbski premier Aleksandar Vučić je v odzivu dejal, da Srbija ne bo odpoklicala svoje veleposlanice iz Zagreba.

Hrvaško zunanje ministrstvo je zaradi sredinega incidenta v Beogradu ostro protestiralo pri odpravnici poslov na srbskem veleposlaništvu v Zagrebu Bosi Prodanović. Pozdravilo pa je začetek kazenskega postopka v Srbiji proti Šešlju zaradi sežiga hrvaške zastave kot »korak v smeri pomirjanja nastalega stanja«.

»Podobe sežiganja zastave so slabe podobe, ki jih pošiljamo iz Beograda. To, da pravimo, da nimajo zveze z državo in da jih pošiljajo predstavniki zunajparlamentarne stranke, ne bo veliko prispevalo k našemu boljšemu ali drugačnemu ugledu,« je dejal srbski premier Vučić v sredo med obiskom v Bratislavi.

Napovedal je, da bo po vrnitvi v Beograd po telefonu poklical hrvaškega kolega Zorana Milanovića, da bi se pogovorila o odnosih med državama. Ocenil je, da morata Srbija in Hrvaška veliko bolje sodelovati.

»Na naši strani bomo ustavili vse vrste retorike, ki bi dodatno podpihovale slabe strasti. Prosil bom tudi premierja Milanovića, da člani hrvaške vlade pokažejo več spoštovanja do Srbije,« je dejal Vučić, ki je zagotovil, da bo Hrvaška spoštovala Srbijo. Ni pa prepričan, da se bo Milanović z njim hotel pogovarjati po telefonu, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Dejal je, da Srbija ne bo odpoklicala svoje veleposlanice iz Zagreba. Kot je pojasnil, Srbija ni poklicala svojega veleposlanika iz Zagreba niti v primeru hujših incidentov, kot so množično vzklikanje ustaškega gesla »Za dom spremni« na nogometnih tekmah.

Z vrnitvijo Šešlja v Haag bodo pokazali svojo demokratičnost

Potem ko je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v ponedeljek zahtevalo, da se Šešelj po petih mesecih zaradi neprimernega vedenja vrne v pripor v Haagu, je Milanović v torek ocenil, da lahko Srbija z vrnitvijo Šešlja v Haag pokaže svojo demokratičnost. Znova je tudi zatrdil, da je Šešelj eden najodgovornejših za vojno na območju bivše Jugoslavije.

Njegove izjave je v sredo ostro kritiziral srbski minister za delo Aleksandar Vulin, ki je med drugim povabil Milanovića, naj pride v Beograd in pove, kaj ima proti Srbiji in Srbom, namesto da na Srbijo »meče kamenje«. Za upokojenega hrvaškega generala Anteja Gotovino je dejal, da gre za »ustaša«, Milanoviću pa je zameril, da ima Gotovino »za angela«.

Vulinove izjave je hrvaška diplomacija v sporočilu za javnost o Šešljevem zažigu hrvaške zastave ocenila kot skrajno neodgovorne in nedopustne.

Besedni boji se nadaljujejo

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je danes dejala, da bodo poskušali pomiriti strasti med Zagrebom in Beogradom. Kot je poudarila, ni pomemben neki marginalni zgodovinski fenomen, kot je Šešelj, temveč odnosi med državama.

»V ospredju našega interesa so odnosi med Hrvaško in Srbijo, ki pomenijo prihodnost, gospodarsko, politično, varnostno in drugo. To je naše delo in to bomo storili,« je dejala novinarjem po seji vlade. Dodala je, da si Hrvaška želi normalizirati odnose s Srbijo.

Ocenila je, da izjave srbskega premierja Vučića kažejo, da tudi v Beogradu spoznavajo, da je odnose treba pomiriti. Veleposlanika pa so na posvetovanje v Zagreb po njenih besedah poklicali, da bi sporočili, da retorika Vulina resnično škodi odnosom v regiji in med državama.

Izjave Vulina je komentiral tudi hrvaški minister za veterane Predrag Matić, ki mu je sporočili, »naj gre na zdravljenje«.

Medtem je Šešelj v pogovoru za najnovejšo številko sarajevskega tednika Dani izjavil, da bo nekega dne prišel na Hrvaško »oborožen in s tankom, da bi osvobodil Republiko Srbsko«.

Deli s prijatelji