METALI KAMENJE

V Srebrenici napaden tudi Pahor?

Objavljeno 11. julij 2015 18.28 | Posodobljeno 11. julij 2015 19.21 | Piše: STA, S. U.

Srbskega premierja je na slovesnosti v Potočarih zadel kamen.

SREBRENICA, BEOGRAD – Poročali smo, da je bil srbski premier Aleksandar Vučić med današnjo spominsko slovesnostjo ob 20. obletnici genocida v Srebrenici, ki je potekala v Potočarih, ranjen, potem ko ga je v glavo zadel kamen, ki je priletel iz množiceimage. Vučića so nemudoma odpeljali s kraja dogodka, srbska delegacija pa je zapustila Potočare. Oblasti so aretirale enega od napadalcev.

Medtem pa je slovenski predsednik Borut Pahor je na spominski slovesnosti pozval k odpuščanju in spravi za boljšo prihodnost BiH in njenih ljudi. »Odpuščanje in sprava zahtevata veliko poguma in zaupanja, vendar je to edina pot v boljšo in varno prihodnost,« je v svojem govoru pred člani okoli 80 tujih delegacij na današnji komemoraciji dejal Pahor v srbohrvaščini.

Pozval k odpuščanju in spravi

Brez odpuščanja ni sprave, brez sprave ni povezovanja in sodelovanja, brez sodelovanja ni graditve enotnosti. Brez potrebne enotnosti pa ni velikopoteznih odločitev. Prav to pa zdaj potrebuje Bosna in Hercegovina in vsi njeni ljudje, je prepričan Pahor. Predsednik je ob tem spomnil na dogodke iz 2. svetovne vojne, ko se Slovenci niso borili samo proti okupatorju, temveč tudi kot brat proti bratu. To tragedijo se je poskušalo pozabiti z molkom, vse od demokratičnih sprememb in ustanovitve neodvisne države pa se o tem veliko govori in prepira. »Toda v zadnjem času opažam, da je vse več razumevanja za odpuščanje in spravo. Slovenci po 70 letih prihajajo do spoznanja, da je prišel čas za odpuščanje, za spravo in nov začetek,« je dejal.

Odpuščanje in sprava sta po Pahorjevem prepričanju temelj združene Evrope in tudi BiH, toda za boljšo, pravičnejšo in uspešno BiH je potrebna tudi jasna evropska perspektiva.

Čeprav Bruselj proces širitve na zahodni Balkan vidi kot tehnični proces, je ta po Pahorjevem mnenju izrazito politični. Po njegovem prepričanju je zdaj trenutek za pospešitev vključitve BiH in zahodnega Balkana v Evropsko unijo.

Iskreno sožitje med ljudmi in med narodi v Bosni in Hercegovini ter njena jasna evropska perspektiva sta edini garanciji, da se Srebrenica ne bo ponovila, je še poudaril Pahor, ki je na današnji slovesnosti nastopil kot eden od 15 slavnostnih govornikov.

Med govorniki tudi Bill Clinton

Spominske slovesnosti v Srebrenici se je udeležilo več kot 50.000 ljudi in več kot 80 tujih delegacij. Nastopilo je več tujih govornikov, med njimi nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton. Prišel je tudi srbski premier Aleksandar Vučić, vendar je njegova navzočnost med svojci žrtev in drugimi navzočimi vzbudila nezadovoljstvo.

V BiH je danes dan žalovanja, v EU pa dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici, ko so sile bosanskih Srbov pod poveljstvom Ratka Mladića in Radislava Krstića 11. julija 1995 vstopile v Srebrenico, bošnjaško enklavo pod zaščito Združenih narodov. V le nekaj dneh, do 19. julija 1995, so večinoma v množičnih pobojih ubile 8372 Bošnjakov, predvsem moških in fantov.

Grmek zanikal napad

Nekateri bosanski mediji poročajo, da se je moral pred kamenjem, ki je letelo na Vučića, umakniti tudi slovenski predsednik Borut Pahor. V njegovem uradu dogodka ne komentirajo. Medtem pa je Iztok Grmek, ambasador Slovenije v Bosni in Hercegovini, za tamkajšnje portale že potrdil, da Borut Pahor ni bil napaden na slovesnosti. Po njegovih besedah je takoj po njej s slovensko delegacijo odšel v helikopter in odletel proti domovini.

Deli s prijatelji