PRIPOROČILA

Slovenija naj ukrepa proti korupciji, Bratuškova ni presenečena

Objavljeno 02. junij 2014 21.16 | Posodobljeno 02. junij 2014 21.19 | Piše: STA, S. U.

Slovenija je danes iz Bruslja dobila osem priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015.

Alenka Bratušek.

BRUSELJ – Slovenija je danes iz Bruslja dobila osem priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem in poslovno okolje. Novost je priporočilo, naj ukrepa proti korupciji.

Kaj nam svetujejo?

Slovenija naj okrepi proračunsko strategijo s podrobno opredelitvijo strukturnih ukrepov za leto 2014 in pozneje, tako da bo zagotovila vzdržno odpravo presežnega primanjkljaja do leta 2015 in tudi vzdržno zniževanje visokega javnega dolga, se glasi prvo priporočilo. V sklopu tega priporočila Evropska komisija Slovenijo med drugim tudi poziva, naj čim prej konča postopek sprejemanja fiskalnega pravila ter sprejme pravno podlago za delovanje fiskalnega sveta in opredeli njegove pristojnosti v okviru proračunskega procesa.

Prav tako ji svetuje, naj za zagotovitev proračunskih prihrankov v letu 2015 in pozneje začne celovit pregled izdatkov, ki bo zajemal centralno in lokalno raven, neposredne in posredne uporabnike ter izvajalce javnih služb in storitev v lasti občin na področju zdravstva.

V drugem priporočilu komisija Slovenijo poziva, naj v skladu z načrti do konca leta 2014 privatizira Novo kreditno banko Maribor (NKBM), pripravi Abanko na privatizacijo v letu 2015 in nadaljuje hitro izvajanje načrtov prestrukturiranja vseh bank, ki prejemajo državno pomoč. V priporočilu, ki se nanaša na bančno čiščenje, komisija Slovenijo tudi poziva, naj do konca avgusta konča celovit akcijski načrt za banke, vključno s posebnimi ukrepi za izboljšanje upravljanja, nadzora, obvladovanja tveganj in postopka za odobritev posojil. Poleg tega komisija Slovenijo v bančnem priporočilu poziva, naj razjasni pristojnosti Družbe za upravljanje terjatev bank z objavo izčrpne strategije upravljanja in poslovnega načrta do septembra 2014 z namenom podrobnega opisa njene vloge pri prestrukturiranju državnih naložb.

V tretjem priporočilu Bruselj Slovenijo poziva, naj nadaljuje načrtovano privatizacijo, in pri tem opredeljuje konkretne naloge: do novembra letos naj sprejme kratkoročni načrt odprodaje več jasno izbranih naložb, do septembra naj začne izvajati kodeks korporativnega upravljanja podjetij v državni lasti, sprejme naj strategijo za Slovenski državni holding z jasno klasifikacijo naložb v skladu s časovnim načrtom in opredelitvami.

V četrtem priporočilu komisija Slovenijo poziva, naj do konca leta 2014 konča krovni načrt za prestrukturiranje podjetij, ki bo vključeval jasno določene prednostne naloge, ustanovi centralizirano delovno skupino za prestrukturiranje podjetij, pripravi seznam podjetij, ki jih je nujno prestrukturirati in pri tem izterjati čim višje zneske za upnike.

V sklopu četrtega priporočila Bruselj Slovenijo še opozarja, naj do septembra letos oceni nedavne spremembe zakonodaje o insolventnosti in po potrebi uvede dodatne ukrepe. Poleg tega poziva, naj skrajša sodne postopke na prvi stopnji v civilnih in gospodarskih sodnih zadevah, ter zniža število primerov, ki čakajo na obravnavo.

Poleg ključnih sporočil še novo opozorilo

Poleg teh štirih ključnih in pričakovanih sporočil je komisija Slovenijo prav tako pričakovano znova opozorila tudi na problem gibanja plač, vključno z minimalno plačo, na dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema ter na potrebo po izboljšanju poslovnega okolja, tako da bo to privlačnejše za neposredne tuje naložbe. Novost pa je osmo priporočilo, naj Slovenija sprejme učinkovite ukrepe za boj proti korupciji, poveča preglednost in odgovornost ter uvede zunanje ocenjevanje uspešnosti in postopke za kakovosten nadzor ukrepanja na tem področju.

Bratuškove priporočila Bruslja ne presenečajo

Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek je priporočila za proračunsko in reformno ukrepanje, ki jih je danes iz Bruslja dobila Slovenija, pričakovala. Ne preseneča je niti priporočilo glede boja proti korupciji. Ob tem je poudarila, da bo boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu njena prioriteta za prihodnost.

Priporočila Bruslja se, kot poudarja Bratuškova, nanašajo na področja, s katerimi se je vlada v zadnjem letu in nekaj mesecih zelo aktivno ukvarjala in naredila velike korake naprej. Ob tem je priznala, da ji v tem času ni uspelo vsega narediti, pri čemer je premierka omenila področje boja proti korupciji. Novo priporočilo Bruslja Sloveniji se namreč nanaša na ukrepe proti korupciji.

»Ampak moja zaveza absolutno je, da je boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu moja in naša prioriteta za prihodnost,« je poudarila ob robu obiska Arhiva RS.

 

Deli s prijatelji