EKSPERIMENT

S starodavno bakterijo 
bi živeli do 140 let

Objavljeno 03. oktober 2015 13.33 | Posodobljeno 03. oktober 2015 13.32 | Piše: U. S.

Ruski znanstvenik na sebi preizkuša tri milijone let staro bakterijo.

Testiranje na bakterijo Listeria monocytogenes

Bi si dali vbrizgati 3,5 milijona let staro bakterijo, zaradi katere bi bili videti mladi in bi se tako tudi počutili, bili bi zdravi, ne da bi vam bilo treba telovaditi?

Ruski znanstvenik Anatolij Bručkov išče ključ do večne mladosti, zato se je odločil na sebi opraviti poskus z nekaj bakterijami, ki bi lahko podaljšale življenje. Bakterija, imenovana Bacillus F, je čudovita, saj je ostala živa v permafrostu na milijone let; Rusi so jo našli pred štirimi leti v sibirskem ledu, njeni proteini pa naj bi krepili obrambni organizem človeškega telesa.

Znanstveniki verjamejo, da bi lahko Bacillus F upočasnila proces staranja in podaljšala življenjsko dobo na kar 140 let. Kmalu so jo začeli vbrizgavati v laboratorijske miši in potem še v človeške krvne celice, a vse to Bručkovu ni bilo dovolj – v iskanju večnega življenja je znanstvenik z zadovoljstvom sprejel izziv in bakterijo vbrizgal še sebi.

Rezultati so, če mu gre verjeti, neverjetni: »Delam lahko zelo dolgo, a se ne utrudim. V zadnjih dveh letih sploh nisem bil prehlajen,« je povedal Bručkov za medije. »Rezultati eksperimentov z mišmi so bili izvrstni, pa sem pomislil, da bi bilo to zanimivo poskusiti na človeku.«

Bakterijo so našli v nekem jezeru, tam je bila več kot tri milijone let, pravu Bručkov. »Permafrost se topi in tako te bakterije pridejo tudi v okolico, v vodo. Lokalni prebivalci leta pijejo vodo iz tistega jezera in – glej ga, zlomka – živijo precej dlje kot drugi. Pa sem sklenil, da ni nevarnosti, če si jo vbrizgam.«

Bručkov priznava, da ne gre za znanstveni eksperiment, a se zdi, da bakterija nanj sijajno vpliva: »Profesionalno ne morem pojasniti vplivov, toda že dve leti nisem zbolel, nobenih simptomov prehlada nisem imel, nič me ni praskalo po grlu. Morda so tudi stranski učinki, a moral bi imeti medicinsko opremo, da bi jih opazil. Seveda bi bilo treba tovrstne poskuse opravljati na klinikah z vso potrebno opremo in statistiko, šele potem bi lahko jasno govorili o učinkih.«

Potrdil je, da eksperiment z bakterijo v njegovem laboratoriju še poteka. »Odkriti moramo, kako upočasnjuje, preprečuje staranje. Kaj vzdržuje mehanizem pri življenju? Kako to lahko izkoristimo?« V bakteriji mogoče tiči tudi ključ do plodnosti: razmnoževale so se namreč tudi starejše miši, in to potem, ko niso bile več sposobne imeti mladičev. 

Deli s prijatelji