ZAOSTRITEV

Nemčija bi migrante izgnala iz države

Objavljeno 19. september 2015 14.16 | Posodobljeno 19. september 2015 14.16 | Piše: E. C.

Skupine za človekove pravice in pomoč ljudem ter nemška leva opozicija so v četrtek predlagane spremembe že ostro kritizirale kot pretirano reakcijo na rekordni begunski val.

BERLIN – Nemčija načrtuje spremembe svoje zakonodaje o azilu, s katerimi bo med drugim drastično zmanjšala socialno pomoč prosilcem za azil in omogočila hitrejše vračanje migrantov v tiste države članice EU, v katere so najprej vstopili, države Balkana pa bodo razglašene za t. i. varne države.

Predloge sprememb so pripravili na nemškem notranjem ministrstvu. Nemška vlada jih še ni potrdila, a v četrtek so pricurljali v javnost in nemudoma poželi ostre kritike.

Migrante bodo izgnali iz države

Med najspornejšimi je predlog, da bi migrante, ki jim v Nemčiji po skrajšanem in občutno hitrejšem postopku kot doslej zavrnejo prošnjo za azil, izgnali iz države z zgolj vozovnico in osnovnimi potrebščinami, kot je hrana. Ljudje, ki bi jim azil zavrnili in jih ni mogoče izgnati nazaj v domovino, v Nemčiji ne bi imeli niti pravice do dela niti do socialne pomoči.

Na nemškem seznamu t. i. varnih držav izvora naj bi bili po novem še Albanija, Kosovo in Črna gora. Prosilci za azil iz varnih držav praktično ne bi imeli možnosti, da v Nemčiji pridobijo status begunca, saj bi morali za to dokazati, da njim osebno v domovini grozi neupravičen pregon.

Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, bi te zaostritve zakonodaje o azilu pomenile pomemben preobrat od nemške politike v minulih tednih, ko je država odprla vrata beguncem iz Sirije in je avgusta zanje prenehala izvajati dublinsko uredbo.

Nemški notranji minister Thomas de Maiziere zdaj zahteva ponovno uveljavitev te uredbe, ki med drugim določa, da morajo migranti za azil zaprositi v prvi državi članici EU, v katero vstopijo.

Mnogi so mnenja, da so reakcije pretirane

Skupine za človekove pravice in pomoč ljudem ter nemška leva opozicija so v četrtek predlagane spremembe že ostro kritizirale kot 'divjo' in pretirano reakcijo na rekorden begunski val, s katerim se v zadnjem času ubada Nemčija, ki letos pričakuje do milijon migrantov.

»Zavračanje eksistencialnih osnov ljudem v težavah je cinično in nečloveško,« je med drugim po pisanju Deutsche Welle sporočil prvi mož nemške federacije skupin za socialno skrb Ulrich Schneider.

Organizacija Pro Asyl (Za azil) je opozorila, da gre pri predlaganih spremembah za politiko izolacije in odvračanja, ki bi za desetine tisočev migrantov, nedavno prispelih v Nemčijo, pomenila izgon v brezdomstvo.

V opozicijskih Zelenih so de Maizieru očitali nesprejemljivo pretiravanje, na levici pa, da je integracijo zamenjal z izključevanjem.

Deli s prijatelji