ODMEV

»Kupiš Bratuškovo, ven pa skoči Janković«

Objavljeno 28. februar 2013 12.22 | Posodobljeno 28. februar 2013 12.57 | Piše: T. L., STA

Imenovanje Bratuškove za novo mandatarko je odmevalo tudi v tujini, najdomiselnejši so bili pri dunajskem Der Standardu.

Janković in Bratuškova.

LJUBLJANA – Več tujih časnikov, predvsem avstrijskih, danes na svojih spletnih straneh poroča, da je Slovenija dobila mandatarko za sestavo vlade Alenko Bratušek in o porazu dosedanjega premierja Janeza Janše. Večinoma pa ugotavljajo, da mandatarko čaka težko delo.

Bo ostala v Jankovićevi senci?

Dunajski Der Standard članek začne s šalo, aktualno v času krize s konjskim mesom: Kupiš Bratuškovo, ven pa skoči Janković. Pišejo, da v Sloveniji dvomijo, ali bo Bratuškovi uspelo stopiti iz sence močnega župana Ljubljane Zorana Jankovića.

V svojem prvem govoru je govorila o normalizaciji Slovenije ter dialogu s socialnimi partnerji in civilno družbo. A Bratuškova ne bo le težko znova vzpostavila zaupanja v politiko, temveč bo imela težave tudi pri iskanju soglasja znotraj heterogene koalicije štirih strank. Njena prednost pa je, da se je več let ukvarjala s proračunom, saj bo to ključno vprašanje v prihodnjih mesecih, piše časnik.

Navaja še nedavni tvit stranke SDS o dolžini njenega krila ter zaključi, da je Bratuškova v sredo nosila hlače.

Težavno oblikovanje nove koalicije

Die Presse poroča, da je Alenka Bratušek v sredo zvečer dobila mandat za sestavo vlade, dosedanji z obtožbami o korupciji obremenjeni premier pa se je moral posloviti. Vendar pa bo zaradi velikih razlik v pogledih oblikovanje nove koalicije težavno, zaključuje.

Vedenje premierja je vodilo v globoko politično krizo

Podobno piše Kronen Zeitung, ki dodaja, da se je moral Janša soočiti z očitki o korupciji in s protesti državljanov. Vedenje premierja je vodilo v globoko politično krizo, v kateri je izgubil koalicijske partnerje.

Janša se vedno postavi na noge

Kljub temu pa Janša kot politik še ni na koncu kariere. Že večkrat so mu napovedovali konec, a se je vedno znova postavil na noge in v opoziciji bo verjetno zavzel zanj značilno trdo vedenje, ki je že v preteklosti oteževalo delo premierjem, zaključuje časnik.

Bo Bratuškova nadaljevala začete reforme?

Švicarski Neue Zürcher Zeitung na spletni strani piše, da v medijski senci sosede Italije tudi Slovenija doživlja vladno krizo. Po dolgi agoniji je koalicije Janeza Janše konec, je pa vprašanje, ali bo prvi ženski na čelu slovenske vlade sploh uspelo oblikovati kabinet. Možnost konfliktov v novi koaliciji je velika, saj liberalna Državljanska lista že grozi, da ne bo sodelovala, če je ne bodo prepričali predlogi levo usmerjenih strank.

Janša je s svojim avtoritarnim vedenjem in teorijami politik, ki polarizira. Začel je težke reforme, vprašanje pa je, ali jih bo Alenka Bratušek nadaljevala, piše omenjeni časnik.

Tržaški dnevnik Il Piccolo ugotavlja, da Bratuškovo čakajo zahtevne naloge. Gospodarstvo je v kolapsu, socialna klima pa zelo napeta. Ljudje so svoje nezadovoljstvo že večkrat izrazili na cestah in trgih prestolnice. Gre za upor brezposelnih in tistih na družbenem robu ter tudi navadnih ljudi, ki so se odločili reči ne skorumpiranemu političnemu razredu, ki se je sposoben dokazovati zgolj v
korupciji in nepotizmu, so zapisali.

BBC ugiba o mednarodni pomoči

Britanski BBC poroča, da je vlada v Sloveniji, ki jo pretresajo gospodarska kriza in obtožbe o korupciji, padla. Parlament je odstavil konservativnega premierja Janeza Janšo, potem ko so njegovo koalicijo zapustile manjše stranke. Januarja ga je protikorupcijska komisija obtožila davčnih nepravilnosti. Poslanci so mandat za sestavo nove vlade podelili opozicijski voditeljici Alenki Bratušek, ki bo postala prva ženska na premierskem položaju po osamosvojitvi Slovenije.

BBC še piše, da je Slovenija v globoki recesiji z več kot 12-odstotno brezposelnostjo in predvidenim dvoodstotnim krčenjem BDP v letošnjem letu. Ugiba se, da bo morala Slovenija zaprositi za mednarodno pomoč, saj bo morala v prihodnjih mesecih vrniti dve milijardi evrov dolga.

Programska podlaga nove vlade: velika neznanka

Nemški časnik Frankurter Allgemeine Zeitung v tiskani izdaji piše, da še ni jasno, na kakšni programski podlagi se bo sploh oblikovala nova vlada, saj novo večino v parlamentu povezuje samo nasprotovanje Janši. Za morebitno vlado se namreč niti ne ve, ali bo obstala ali pa bo Slovenijo samo pripeljala do predčasnih volitev.

Jedro spora: krediti tajkunom

Nasprotovanje Janši pa po pisanju nemškega časnika ni povezano z varčevalno politiko njegove vlade, temveč je jabolko spora predvsem sanacija največjih slovenskih bank, ki so leta in leta podeljevala milijonske kredite politično dobro povezanim »tajkunom« in paradržavnim podjetjem. Z načrtovano ustanovitvijo slabe banke in državnega holdinga pa bi se po vsej verjetnosti razkrile zakrite informacije o teh kreditih ter druge politične in kriminalne naveze. Slabo banko in holding je leva opozicija že želela neuspešno preprečiti z morebitnim referendumom, zdaj pa so iste stranke že napovedale, da do ustanovitve teh institucij ne bo prišlo in da se bodo banke dokapitalizirale iz davčnih prilivov.

Težavna naloga morebitne nove vlade pa bo, da bo morala mednarodnim finančnim trgom hitro razložiti, kako bo zagotovila politično stabilnost in kako bo nadaljevala reforme, ki jih je začela Janševa vlada.

 

Deli s prijatelji