NA LUNO

Genialni fizik edini brezplačno v vesolje

Objavljeno 01. april 2017 09.41 | Posodobljeno 01. april 2017 09.42 | Piše: T. P.

Stephen Hawking bo zaradi sira Richarda Bransona poletel na Luno. Genialni fizik je že sredi priprav, preizkusil je lebdenje v breztežnosti.

Vesolje, pripravi se name!

Stephena Hawkinga poznamo po njegovih revolucionarnih teorijah o vesolju. A četudi so misli genialnega raziskovalca črnih lukenj in nastanka vesolja že vse življenje usmerjene onkraj našega planeta in čeprav je še pred leti opozarjal, da je prihodnost človeštva zaradi vojn, prenaseljenosti in čezmerne izkoriščenosti zemeljskih surovin med zvezdami, se ni mogel nadejal, da bo kdaj zapustil naš planet. Zaradi ­nevrodegenerativne bolezni je namreč 75-letni znanstvenik prikovan na invalidski voziček, premika lahko le še oči in misli. A kot je že dokazal, da je nemogoče vendar mogoče – zdravniki so mu 1963. napovedali le še dve leti življenja –, bo morda zares odpotoval v vesolje. Zaradi svojega velikega občudovalca sira Richarda Bransona, ki mu je ponudil sedež na prvem komercialnem poletu na plovilu Bransonove družbe Virgin Galactic.

Že več kot desetletje sanja, da bi osvojil tudi vesolje in ga približal množicam s komercialnimi poleti. Sprva je Branson menil, da mu bo to uspelo že leta 2009, nato pred tremi leti, a se je vselej zalomilo. Zdaj je očitno prepričan, da je veliki dan tik pred vrati, na seznam tistih, ki bodo kot prvi amaterski astronavti lahko v breztežnosti opazovali obris Zemlje, pa je že zapisal Hawkingovo ime. »Je eden izmed ljudi, ki jih najbolj občudujem. Je genij, ki nam je odprl oči in pokazal čudeže vesolja, ob tem je tudi izjemno topel in prijazen moški. Zato je edina oseba, ki sem ji brezplačno dal prostor na vesoljskem plovilu Virgin Galactic, saj se je že pred časom prijavil v skupino bodočih amaterskih astronavtov – če mu bo to seveda dopuščalo zdravje,« je povedal Branson, ki je britanskemu fiziku z vabilom poklonil neprecenljivo darilo. In ga osrečil, kot ga je le še njegova nekdanja žene Jane Wilde, ko mu je povila otroke. »Moji trije otroci so mi v življenje prinesli neizmerno srečo,« je razmišljal Hawking. Neizmerno bi ga osrečilo tudi potovanje v vesolje. »Bil sem prepričan, da mi te možnosti nihče ne bo naklonil, zato sem, ko mi je sedež na plovilu ponudil Branson, vabilo sprejel z obema roka. Nemudoma!« Skrbi ga le, da mu zdravniki za tovrstni podvig ne bodo dali zelene luči. »Neizmerno rad bi šel na Luno ali v vesolje. A me je strah, da mi tega ne bodo pustili zdravniki. Četudi bi bila to lepa smrt.«

Najsi dobi zdravniško prepoved najsi dovoljenje, delček vesoljskega podviga je Hawking že okusil. Spoznal je občutek breztežnosti in lebdenja v zraku. V prilagojenem boeingu 727 družbe GoZeroG, ki ustvari breztežnostno okolje in potnikom omogoči, da se premikajo kot v vesolju. »Lahko sem lebdel, bil breztežen. Bilo je čudovito. To bi lahko ponavljal v nedogled. A moj ultimativni cilj je polet v vesolje. Zato – vesolje, pripravi se name!« 

Deli s prijatelji