JE TO KONEC?

Zunanje ministrstvo prejelo hrvaško noto o odstopu od arbitraže

Objavljeno 30. julij 2015 23.54 | Posodobljeno 30. julij 2015 23.54 | Piše: A. L.

Hrvaška vlada je danes razrešila dolžnosti svoji agentki pri arbitražnem sodišču Majo Seršič in Andrejo Metelko Zgombić, hrvaški arbiter Budislav Vukas pa je odstopil sam.

LJUBLJANA – Slovensko zunanje ministrstvo je danes prejelo diplomatsko noto Hrvaške, s katero je ta obvestila Slovenijo o odstopu od arbitražnega sporazuma, so potrdili na MZZ. Hrvaška vlada je pred tem danes potrdila sklep sabora, da zaradi grobe kršitve arbitražnega sporazuma Slovenije začne postopek za prekinitev sporazuma.

Odločitev vlade je bila pričakovana, potem ko jo je sabor s sklepom v sredo soglasno obvezal, da začne omenjeni postopek. Hrvaška vlada je danes razrešila dolžnosti svoji agentki pri arbitražnem sodišču Majo Seršič in Andrejo Metelko Zgombić. Hrvaški član arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med državama, Budislav Vukas, je odstopil kot arbiter.

Postopek vodi hrvaške zunanje ministrstvo, ki je o odločitvi obvestilo Slovenijo z diplomatsko noto. S tem Hrvaška z današnjim dnem tudi uradno odstopa od sporazuma.

Kršila pravila

Podpredsednica hrvaške vlade in zunanja ministrica Vesna Pusić je danes ponovila, da je odločitev Hrvaške za prekinitev arbitražnega sporazuma iz leta 2009 posledica nedavnih ugotovitev o kršitvah sporazuma na strani Slovenije.

Arbitraža o meji med Slovenijo in Hrvaško se je znašla na udaru pretekli teden, ko je hrvaški tisk objavil posnetke pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko Simono Drenik. V pogovorih se dvojica pogovarja o postopkih na arbitražnem sodišču, kar pomeni kršitev pravil in postopkov. Oba vpletena sta pretekli teden že odstopila, vlada pa je v torek za novega člana arbitražnega sodišča imenovala predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama.

Slovenija tako vztraja pri nadaljevanju arbitražnega procesa, obžalovanje hrvaške odločitve so izrazili tudi pri Evropski komisiji. Tam sicer ne vidijo resne alternative arbitražnemu procesu, so pa pripravljeni pomagati pri dogovarjanju med državama, da bi olajšali nadaljevanje procesa.

Deli s prijatelji