INTERVJU

Zoran Janković: Iz Ljubljane ne grem

Objavljeno 23. februar 2012 11.50 | Posodobljeno 23. februar 2012 12.09 | Piše: P. J.

Predsednik Pozitivne Slovenije je prepričan, da je Janši pomagal »medijsko zapakirati« imenovanje predsednika državnega zbora.

LJUBLJANA – Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je v intervjuju za STA priznal, da ga včasih vleče nazaj v gospodarstvo in da se mu včasih potoži po tem. Odločitve o vnovični kandidaturi na županskih volitvah, ki bodo 25. marca, še ni sprejel.

Vem, kaj je dobro

Svojo odločitev za nastop na parlamentarnih volitvah povezuje s tem, da ve, kaj je treba storiti v gospodarstvu. »Vem, kaj je dobro za državo in državljane. Če ne bo zdravega gospodarstva in če ob koncu mandata ne bo štiriodstotne gospodarske rasti, potem ne morete računati na brezplačno šolstvo in zdravstvo, solidarnost in socialo,« pravi nesojeni premier. Nad izidom volitev ni bil presenečen. Pravi, da je bil po podatkih s terena prepričan, da bo njegova stranka zmagala. Delo na MOL takrat naj ne bi trpelo, saj se je po predvolilnih opravkih odpravil šele po opravljenem delu na MOL.

Kljub temu da je njegova stranka prejela najvišji odstotek glasov, pa mu ni uspelo sestaviti koalicije. Prepričan je, da so se stvari odvijale tako, ker sta bila Janez Janša in Gregor Virant dogovorjena. »Sicer pa mi je danes stvar bolj jasna. Medijsko smo jim pravzaprav pomagali, da so lažje zapakirali imenovanje predsednika državnega zbora.« Janković pravi, da bi lahko SDS na prvi seji podprla Boruta Pahorja. SD in Jankovićeva PS pa sta se zdaj uskladili in pripravili vlogo za ustavno presojo ureditve, s katero tožilstvo prehaja pod okrilje ministrstva za notranje zadeve.

Janševo kadrovanje razume

Kljub temu da Janševi vladi mnogi očitajo kadriranje že na prvi seji, pa Janković pravi, da ima vsak mandatar pravico postaviti svojo ekipo, ki ji zaupa in zanjo prevzema odgovornost.»Če dve menjavi še poskušam razumeti – namreč da si želiš imeti svoja človeka na uradu za komuniciranje in na Sovi –, pa ne razumem takojšnje menjave direktorja urada za verske skupnosti. Tako hitra je bila nepotrebna. Ne vem, kaj so želeli s tem pokazati.«

Janković odločitev vlade, da ne bo prispevala sredstev za zimsko univerzijado, pozdravlja. »Ukrep je nedvomno všečen, to je treba priznati. V času krize se ne zapravlja.« Dodaja, da ne od bivšega ne od sedanjega ministra in mariborskega župana Kanglerja ni slišal nobene analize univerzijade. O pomembnosti univerzijade za Slovenijo pa ni želel govoriti, »saj ni primerljiva z evropskim prvenstvom v košarki«.

Težave ustvarja vodstvo

Za težave, ki so nastale v gradbenem sektorju in bankah, krivi vodstvo. »Kdo pa je ustvaril težave v bankah? Vodstva, pa to ne velja samo za banke, temveč za vse panoge. Govorim o napačnih odločitvah vodstev, do katerih je prišlo zaradi neznanja ali zaradi strahu pred zamenjavo ali pohlepa. Ali pa zaradi kombinacije vsega trojega.«

Jankovič je odločno proti temu, da se NLB dokapitalizira iz državnega proračuna. »Banko bremenijo slabi krediti iz preteklosti in dejstvo, da ni pristopila k reševanju podjetij. Imamo poskus pametne rešitve, to je Merkur. Toda zakaj Merkur da, Viator & Vektor pa ne? Zakaj Merkur da, Primorje pa ne? Ali je normalno, da kot lastnik Pivovarne Laško podjetju ne reprogramiraš kreditov?«

Ostaja zvest Ljubljani

Popovičevo ponudbo za vodenje Luke Koper je Janković komentiral takole: »Boris Popovič je zanimiv kolega. V času njegovega mandata je Koper napredoval. Za Luko Koper bi potreboval nekoga, ki ima pogum, ki si upa investirati, saj ima za Koper velike ambicije. Za ponudbo sem se mu zahvalil. A iz Ljubljane ne grem.«

Janković se še ni odločil, ali bo kandidiral na naslednjih županskih volitvah. Ne skriva, da mu bolj diši izvršilna funkcija. Za odločitev ima časa do srede. »To je stvar motiva. Obstajajo pa tri možnosti: da ostanem v državnem zboru in sem predsednik stranke, da kandidiram in sem izvoljen za župana Ljubljane in sem hkrati predsednik stranke ali pa da zapustim parlament in sem samo predsednik stranke.«

Z županskega stolčka bi reševal svojo družino

Kljub temu da Janković pravi, da še ne ve, ali bo kandidiral na županskih volitvah, pa je Bojan Požar prepričan, da se bo Janković potegoval za župana. Pravi, da se bo na volitve podal zaradi eksistenčnega obstoja svoje družinske ekonomije, ki je v fazi pred bankrotom. Požar navaja, da skupina Electa beleži dolg v višini 55 milijonov evrov, od tega 9 milijonov davčni upravi. Negativne bilance je iz dostopnih podatkov mogoče zaslediti tudi pri KLM Naložbe, d. d.. Imel naj bi za približno 12 milijonov evrov zapadlih kreditnih obveznosti zaradi nakupa Mercatorjevih delnic. Po zadnjih podatkih naj bi imel Janković več kot tristo tisoč evrov minusa na osebnem računu.

Janković naj prek mestnega proračuna, ki je težak približno 350 milijonov evrov letno, vzdrževal družinsko ekonomijo. To naj bi mu uspelo z izgradnjo garažne hiše pod ljubljansko tržnico, ki je vredna približno 20 milijonov evrov. Požar navaja tudi, da naj bi postala nova direktorica mestne uprave žena Janija Möderndorferja. Med drugim bo skrbela tudi za javna naročila.

Deli s prijatelji